VIDEO+FOTO Keď sa najlepší hráči sveta stretli v Soči: Kanadský triumf a slovenské vytriezvenie

SOČI - Návrat k hokejovému turnaju mužov na Zimných olympijských hrách v Soči 2014.

Prvýkrát sa organizácia najväčšieho zimného športového podujatia presunula do Ruska. O tom, že dejiskom 22. ZOH bude prístavné a kúpeľné mesto Soči rozhodol Medzinárodný olympijský výbor na svojom zasadnutí 4. júla 2007.

Do júla 2013 nebolo isté, či sa hokejového turnaja budú môcť zúčastniť aj hráči pôsobiaci v NHL. Niektorí, najmä ruskí hokejisti na čele s Alexandrom Ovečkinom, zvažovali prísť napriek prípadnému zákazu. Napokon NHL povolila účasť všetkým.

22. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY

(SOČI: 7. – 23. FEBRUÁR 2014)

Slovenská reprezentácia si miestenku na turnaji zabezpečila striebornou jazdou na MS 2012. Pred vtedajším šampionátom bola v rebríčku IIHF desiata, po ňom šiesta. Istotu účasti získalo po daných MS deväť najlepšie postavených tímov v rebríčku. O zvyšné tri miestenky bojovali ostatné tímy v kvalifikácii.

Hlavným trénerom Slovenska bol na ZOH Vladimír Vůjtek, jeho asistentmi Peter Oremus a Vladimír Országh. Kapitánom tímu sa stal Zdeno Chára, ktorý mal aj tú česť niesť slovenskú zástavu počas úvodného ceremoniálu ZOH. V nominácii Slovenska chýbal pre zranenie najmä Marián Gáborík a pre nedoriešený spor s Chárom aj Miroslav Šatan.

Prvý zápas – štvrtok 13.2.

Američania boli v prvej tretine strelecky aktívnejší a dostali sa v nej do vedenia. Slováci síce hneď v 24. sekunde prostrednej časti vyrovnali, ale potom sa im rozsypala obrana a inkasovali až šesť gólov počas tretiny, z toho posledné dva už Budaj, ktorý nahradil v bránke Haláka. V tretej časti sa duel už len dohrával.

SLOVENSKO – USA 1:7 (0:1, 1:6, 0:0)
Góly: 21. Tatar (Marián Hossa) – 15. Carlson (Kessel, van Riemsdyk), 22. Kesler (Kane), 23. P. Stastny (Pacioretty, Oshie), 29. Backes (van Riemsdyk, Kessel), 34. P. Stastny (Shattenkirk, Oshie), 35. Kessel (Kesler, van Riemsdyk), 36. Brown (Carlson, Kane)

Vylúčení 2:1; presilovky a oslabenia 0:0; strely na bránku 23:33; brankári: Halák (34. Budaj) – Quick; 4119 divákov.

Druhý zápas – sobota 15.2.

Papierovo slabšie Slovinsko odohralo so Slovenskom vyrovnaný zápas a po využitej presilovke na začiatku tretieho dejstva viedlo. Potom dvoma zlepenými gólmi v priebehu 23 sekúnd odskočilo už do trojgólového náskoku. Slováci dokázali vtedajšieho brankára Nitry prekonať len raz a skorigovať tak v závere iba šokujúcu prehru.

SLOVENSKO – Slovinsko 1:3 (0:0, 0:0, 1:3)
Góly: 60. Jurčo (Záborský, Chára) – 44. Tičar (Jeglič, Sabolič), 49. Razingar (Urbas, Rodman), 50. Kopitar (Muršak)

Vylúčení 4:5; presilovky 1:1; oslabenia 0:0; strely na bránku 28:31; brankári: Halák – Kristan; 7438 divákov.

Tretí zápas – nedeľa 16.2.

V stretnutí mali viac z hry domáci Rusi, ale v riadnom hracom čase nedokázali prekonať skvele chytajúceho Jána Laca. V rozstrele sa to napokon podarilo Radulovovi a Kovaľčukovi, zatiaľ čo Handzuš a Tatar svoje nájazdy nepremenili. Slovensko obsadilo v základnej skupine poslednú štvrtú priečku so ziskom jedného bodu.

SLOVENSKO – Rusko 0:1 pp a sn (0:0, 0:0, 0:0 – 0:0, 0:1)
Gól: rozhodujúci nájazd Radulov

Vylúčení 5:2; presilovky a oslabenia 0:0; strely na bránku 27:37; brankári: Laco – Varlamov; 11097 divákov.

Priamy postup do štvrťfinále si vybojovali Švédsko, USA, Kanada a Fínsko.

TABUĽKA SKUPINY A: 1. USA 8 bodov, 2. Rusko 6 b,
3. Slovinsko 3 b, 4. SLOVENSKO 1 b

TABUĽKA SKUPINY B: 1. Kanada 8 bodov, 2. Fínsko 7 b,
3. Rakúsko 3 b, 4. Nórsko 0 b

TABUĽKA SKUPINY C: 1. Švédsko 9 bodov, 2. Švajčiarsko 6 b,
3. Česko 3 b, 4. Lotyšsko 0 b

Štvrtý zápas – kvalifikačné kolo – utorok 18.2.

Prvá tretina patrila Čechom. Na koňa ich dostalo využitie hneď prvej presilovky. Neprešlo ani pol minúty a už viedli o dva góly. Na 3:0 upravili pri vylúčení Jurča. Slováci od druhej časti zvýšili početnosť streľby, ale českého brankára dlho nedokázali prekonať. Naopak, Laco inkasoval aj štvrtýkrát. Potom sa Slovensko konečne dočkalo puku v Pavelcovej sieti, gól do šatne ešte vykresal iskierku štvrťfinálovej nádeje. V úvode tretej časti ju umocnili dva zlepené presné zásahy. Česi tŕpli pri jednogólovom vedení až do záverečnej minúty, v nej spečatili postup gólom do prázdnej bránky. Slováci v poslednej tretine prestrieľali Čechov v pomere 15:8. Okrem Česka sa z postupu

SLOVENSKO – Česko 3:5 (0:3, 1:1, 2:1)
Góly: 39. Marián Hossa (Sekera, Handzuš), 48. Marián Hossa (Tatar, Handzuš), 49. Surový (Sekera, Bartovič) – 7. Hemský (T. Kaberle, Voráček), 8. Červenka (Jágr, Plekanec), 18. Krejčí (T. Kaberle), 36. Červenka, 60. Plekanec (Krejčí, Židlický)

Vylúčení 5:1; presilovky 3:0; oslabenia 0:0; strely na bránku 32:29; brankári: Laco – Pavelec; 3628 divákov.

Rusi potvrdili úlohu favoritov. Pomerne jasne postúpili aj Slovinci. Trochu prekvapujúco sa do štvrťfinále prebojovali Lotyši, ktorí vrátili Švajčiarom prehru (0:1) zo základnej skupiny.

OSTATNÉ VÝSLEDKY KVALIFIKAČNÉHO KOLA: Slovinsko – Rakúsko 4:0, Rusko – Nórsko 4:0, Švajčiarsko – Lotyšsko 1:3

Štvrťfinále – streda 19.2.

Vysoko favorizovaní Švédi viedli nad Slovincami pred záverečnou tretinou len 1:0. Rozčarovaním bolo vypadnutie domácej „zbornej“, hoci po góle Kovaľčuka viedla, ale Fínom sa podarilo výsledok rýchlo otočiť. Kanaďania vystrelili na lotyšského brankára Gudlevskisa až 57-krát, zatiaľ čo Lotyši na Pricea len 16-krát. Víťazný zásah vsietil Weber necelých 7 minút pred koncom. Na rýchly úvodný gól Američanov dokázali Česi ešte odpovedať. Gól na 3:1 strelili Američania len dve sekundy pred koncom prvého dejstva. Na rozdiel od Čechov, Američania premenili svoje šance.

VÝSLEDKY: Švédsko – Slovinsko 5:0, Fínsko – Rusko 3:1, Kanada – Lotyšsko 2:1, USA – Česko 5:2

Semifinále – piatok 21.2.

V európskom derby padli všetky góly v druhej tretine, prvý vsietili Fíni, ale Švédi pomerne rýchlo obrátili skóre. Duel zámorských tímov rozhodol v 22. minúte jediný presný zásah, ktorého autorom bol Benn, hoci oba celky mali dostatok príležitostí. Kanaďania vystrelili spolu 37-krát a Američania 31-krát.

VÝSLEDKY: Švédsko – Fínsko 2:1, USA – Kanada 0:1

Zápas o bronz – sobota 22.2.

V dueli sklamaných semifinalistov mali veľkú šancu na otvorenie skóre Američania, ale Kane nepremenil trestné strieľanie. Na začiatku druhej časti sa podarilo Fínom v priebehu jedenástich sekúnd odskočiť do dvojgólového vedenia. Kane vzápätí nedal ani druhý samostatný nájazd. “Suomi“ v záverečnej časti dokonali debakel a tešili sa po ňom z obhajoby bronzových medailí zo ZOH 2010.

USA - Fínsko 0:5 (0:0, 0:2, 0:3)
Góly: 22. Selänne (M. Granlund, Korpikoski), 22. J. Jokinen (Lehtera, Kontiola), 47. Hietanen (T. Ruutu, Lepistö), 50. Selänne (M. Granlund, Korpikoski), 54. Maatta (Lehtera, J. Jokinen)

Vylúčení 6:2; presilovky 0:2; oslabenia 0:0; strely na bránku 27:29; brankári: Quick – Rask; 9052 divákov.

FINÁLE – nedeľa 23.2.

Prvé dve tretiny zápasu o titul boli strelecky takmer vyrovnané. Švédi svoje šance nevyužili, zatiaľ čo Kanaďania dve z nich áno. “Tri korunky“ sa v záverečnej časti už do streleckých príležitostí nedostávali. “Javorové listy“ ešte navýšili skóre a tešili sa tak zo zlatého kovu.

Švédsko – Kanada 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Góly: 13. Toews (Carter, Weber), 36. Crosby, 50. Kunitz

Vylúčení 3:2; presilovky a oslabenia 0:0; strely na bránku 24:36; brankári: Lundqvist – Price; 11076 divákov.

KONEČNÉ PORADIE: 1. Kanada, 2. Švédsko, 3. Fínsko, 4. USA, 5. Rusko, 6. Česko, 7. Slovinsko, 8. Lotyšsko, 9. Švajčiarsko, 10. Rakúsko, 11. SLOVENSKO: Halák, J. Laco, Budaj – Chára (kapitán), Sekera, Meszároš, Starosta, Baranka, Marinčin, Jurčina, Vydarený – Radivojevič, Marián Hossa, Handzuš, Kopecký, Tatar, Pánik, Jurčo, Bartovič, Miklík, Marcel Hossa, Ölvecký, Surový, Záborský, Marcinko, Jurčo, hlavný tréner: Vladimír Vůjtek st., 12. Nórsko

INDIVIDUÁLNE ŠTATISTIKY: najproduktívnejší hráči – 1. Phil Kessel (USA; 5+3) 8 bodov, 2. Erik Karlsson (Švédsko; 4+4) 8 b, 3. Mikael Granlund (Fínsko; 3+4) 7 b, 4. James van Riemsdyk (USA; 1+6) 7 b ... Marián Hossa 2 b (2+1); najlepší strelci – 1. Phil Kessel (USA) a Michael Grabner (Rakúsko) 5 gólov ... Marián Hossa 2 góly; top brankári – 1. Carey Price (Kanada) 97,17-percentná úspešnosť zákrokov, 2. Jonas Hiller (Švajčiarsko) 97,06% ... 9. Ján Laco 92,31%.

INDIVIDUÁLNE OCENENIA: najužitočnejší hráč – Teemu Selänne (Fínsko); najlepší brankár – Carey Price (Kanada); najlepší obranca: Erik Karlsson (Švédsko); najlepší útočník Phil Kessel (USA)

ALL STARS TURNAJA: Henrik Lundqvist (Švédsko) – Erik Karlsson (Švédsko), Drew Doughty (Kanada) – Teemu Selänne (Fínsko), Phil Kessel (USA), Mikael Granlund (Fínsko)

Prečítajte si aj: Keď Šatan odovzdával štafetu mladším
Zdroje informácií: iihf.com, hokejovysvet.sk; FOTO: TASR