Keď Šatan odovzdával štafetu mladším

MINSK - Návrat k 78. Majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji, ktoré hostilo Bielorusko v roku 2014.

Prvýkrát sa najlepší hokejisti sveta stretli v Bielorusku. Systém turnaja bol takmer totožný s predchádzajúcimi MS, jediným rozdielom bolo to, že vo štvrťfinále na seba narazili tímy krížovo medzi skupinami a nie v rámci skupín, ako to bolo na MS 2012 a 2013.

Slovenskú reprezentáciu viedol naďalej ako hlavný tréner Vladimír Vůjtek. Jeho asistentmi boli Peter Oremus a Vladimír Országh. Po neúspešnej olympiáde v Soči 2014 sa do reprezentácie vrátil ako kapitán Miroslav Šatan. Toho kvôli nedoriešenému sporu s Chárom vynechali tréneri z olympijskej nominácie. V tíme sa objavilo viacero nováčikov na čele s Réwayom a Viedenským.

78. MAJSTROVSTVÁ SVETA V ĽADOVOM HOKEJI

(MINSK: 9. – 25. MÁJ 2014)

Prvý zápas – piatok 9.5.

Od úvodu derby mali viac z hry Česi, dôvodom boli časté ich presilovky. Jednu z nich využil Němec v 6. minúte na vedúci gól. Česi mali streleckú prevahu. V druhej tretine však Slováci otočili skóre, keď dvakrát prekonali Saláka. Laco čelil najmenšiemu počtu striel v záverečnej tretine, napriek tomu ho v 58. minúte prekonal Jágr. Prišlo na rad predĺženie, ktoré rozhodol v jeho druhej minúte Klepiš.

SLOVENSKO – Česko 2:3 pp (0:1, 2:0, 0:1 – 0:1)
Góly SR: 26. Miklík (Tatar), 36. Viedenský (Miklík, Réway)

Druhý zápas – sobota 10.5.

V prvej tretine sa Slovensko trikrát po sebe bránilo oslabeniu. To isté sa stalo Kanaďanom v druhom dejstve, Slováci však potrestali tretieho vylúčeného Kanaďana gólom do siete Scrivensa. V 38. minúte bolo vyrovnané. Do vedenia poslal Kanadu v 48. minúte Hodgson. Slovensko sa už k vyrovnaniu nedostalo, naopak, na konci ešte dvakrát inkasovalo.

SLOVENSKO – Kanada 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
Gól SR: 33. Sloboda (Miklík)

Tretí zápas – pondelok 12.5.

Slovensko malo pred duelom na konte iba bod. Francúzi dva za šokujúcu výhru nad Kanadou 3:2 na nájazdy. Po dvoch nevyužitých presilovkách hrali Slováci prvýkrát v oslabení, na čo nebral ohľad Nagy, keď prekorčuľoval celé klzisko a skóroval. Po jeho ďalšom góle viedlo Slovensko už 2:0. Na francúzske zníženie reagoval Šatan tretím zásahom. Slováci prišli o dvojgólové vedenie v polovici tretieho dejstva, keď Francúzi dokonale využili presilovku 5 na 3. Presilovku o dvoch hráčov mali potom aj Slováci, ale neskórovali. V 57. minúte skončil za Lacom štvrtý puk, prekonal ho Fleury. Slováci nezahrali dobre ani hru bez brankára a Roussel pečatil svojim druhým gólom výhru Francúzska.

SLOVENSKO – Francúzsko 3:5 (1:0, 2:1, 0:4)
Góly SR: 16. Nagy (Sloboda), 24. Nagy (Šatan), 37. Šatan (Valach, Miklík)

Štvrtý zápas – streda 14.5.

Dvojbodových Slovákov čakali vtedy už šesťbodoví Nóri. Úvod duelu priniesol gólovú prestrelku. Slovensko viedlo 1:0 i 2:1, Nóri dvakrát vyrovnali. Potom nevyužili oba tímy po štyri presilovky. Osemnásť sekúnd pred druhou prestávkou poslal Slovensko do vedenia Nagy. V tretej tretine Slováci behom minúty rozhodli o svojom triumfe.

SLOVENSKO – Nórsko 5:2 (2:2, 1:0, 2:0)
Góly SR: 2. Tatar (J. Mikúš, Miklík), 10. J. Mikúš (Miklík, Ďaloga), 40. Nagy (Marinčin), 48. Nagy (Ďaloga, Laco), 49. Miklík (Tatar)

Piaty zápas – piatok 16.5.

Švédi mali počas celého duelu jasnú streleckú prevahu. Veľa pukov pochytal Laco, ale v prvej tretine ho v presilovkách prekonali Nyquist i Backlund, a tak šiel od druhého dejstva do bránky Janus. V strede zápasu Slováci znížili, ale švédskeho brankára Nilssona viackrát neprekonali, hoci šance mali. Švédsku poistku pridal v 42. minúte Nygren.

SLOVENSKO – Švédsko 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Gól SR: 30. Marinčin (Réway, Tatar)

Šiesty zápas – sobota 17.5.

Po útočnom výpade obrancov sa ujali vedenia Slováci. Tí vyslali na Bellissima celkovo 53 striel, z toho 22 už v prvej tretine. Taliani znížili až za stavu 3:0 pre Slovákov. V 49. minúte pečatil dôležitú výhru Slovenska Miklík v presilovke o dvoch hráčov.

SLOVENSKO – Taliansko 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Góly SR: 11. Ďaloga (Sloboda), 24. Viedenský (Ďaloga, Réway), 35. Tatar (Miklík), 49. Miklík (Tatar, Šatan)

Siedmy zápas – utorok 20.5.

Po predchádzajúcej prehre Dánov s Francúzmi 2:6 išlo v tomto súboji už iba o piate nepostupové miesto v skupine. Do vedenia išli Slováci. Na začiatku druhej tretiny vyrovnal v presilovke Boedker. V stretnutí bolo veľa vylúčených. V úvode záverečného dejstva využili Slováci dvojnásobnú presilovku. Ich vedenie zrušil dánsky kapitán Green pri vylúčení Réwaya v 53. minúte. Slováci potom vsietili dva zlepené góly, po druhom z nich hneď o osem sekúnd znížil Jensen. Dánske šance na vyrovnanie kryl Laco. Slovensko tak zaknihovalo tretiu výhru na turnaji.

SLOVENSKO – Dánsko 4:3 (1:0, 0:1, 3:2)
Góly SR: 15. Tatar (Valach), 42. Miklík (Viedenský), 54. Viedenský (Miklík, Valach), 55. Tatar (J. Mikúš)

TABUĽKA ZÁKLADNEJ SKUPINY A: 1. Kanada 18 bodov, 2. Švédsko 18 b, 3. Česko 12 b, 4. Francúzsko 11 b, 5. SLOVENSKO 10 b, 6. Nórsko 7 b, 7. Dánsko 5 b, 8. Taliansko 3 b

KONEČNÉ PORADIE: 1. Rusko, 2. Fínsko, 3. Švédsko, 4. Česko, 5. Kanada, 6. USA, 7. Bielorusko, 8. Francúzsko, 9. SLOVENSKO: Ján Laco, Janus, J. Hudáček – Sloboda, Marek Ďaloga, Čerešňák, Marinčin, Švarný, Valach, Brejčák, Mihálik – Šatan (kapitán), Hrivík, Nagy, Michel Miklík, Tomáš Marcinko, Réway, Pánik, J. Mikúš, Tatar, Skokan, Viedenský, Tybor, Andrej Šťastný, Marcel Haščák, tréner: Vladimír Vůjtek st., 10. Švajčiarsko, 11. Lotyšsko, 12. Nórsko, 13. Dánsko, 14. Nemecko, 15. Taliansko, 16. Kazachstan

FINÁLE: Rusko – Fínsko 5:2
O BRONZ : Švédsko – Česko 3:0

Najproduktívnejšími hráčmi Slovenska boli na šampionáte: Michel Miklík 11 b (4+7), Tomáš Tatar 8 b (4+4) a Ladislav Nagy 4b (4+0).