Detroit i Islanders postúpili do play off, obhajca z Los Angeles končí

Sumár štvrtkových zápasov NHL

Hokejisti Los Angeles Kings so slovenským útočníkom Mariánom Gáboríkom a obrancom Andrejom Sekerom neobhája triumf v Stanleyho pohári. V zápase v noci na piatok podľahli na ľade Calgary 1:3 a v play off zámorskej NHL sa v tomto ročníku nepredstavia. Na súpiske obhajcu stále chýbal zranený Sekera, do vyraďovačky tak idú Flames, prvýkrát od roku 2009. Postup do play off si vybojovali aj hráči Detroitu Red Wings, ktorým na to stačil bod po prehre v Montreale 3:4 po predĺžení, pri ktorej už 29. gól v sezóne strelil slovenský útočník Tomáš Tatar. Jeho slovenský spoluhráč Tomáš Jurčo nehral.

Kings nastúpili v Calgary s nožom na krku a nervozita na ich výkone bola evidentná. Najskôr zaspali úvod, keď v prvej tretine dvakrát inkasovali. Potom síce súpera prestrieľali v pomere 34:25, ale domáceho brankára Jonasa Hillera dokázal prekonať iba Jordan Nolan v 45. minúte. Lídrom "plameňov" bol český útočník Jiří Hudler, ktorý zaznamenal dva presné zásahy a asistenciu.

Kalifornčania tak budú chýbať v play off po prvý raz od roku 2009. Zároveň sa stali prvými obhajcami trofeje s absenciou vo vyraďovacej časti od sezóny 2006/2007, keď sa podobný kúsok "podaril" Caroline Hurricanes. "Ťažko sa mi teraz hľadajú slová. Určite nie sme spokojní, naopak, prevláda veľké sklamanie. Je to jednoduché, v aktuálnej sezóne sme nehrali dostatočne dobrý hokej. Naša hra mala výkyvy, niekoľkokrát v sezóne sme prehrali štyri či päť zápasov za sebou. Dôležité body nám potom chýbali v závere základnej časti. Snažili sme sa manko dohnať, ale nevyšlo to," smútil po zápase slovinský center Kings Anže Kopitar. Jeho spoluhráč Marián Gaborík strávil na ľade takmer 17 minút, Hillera ohrozil štyrmi strelami.

Skóre duelu Montreal - Detroit otvoril v 11. minúte hosťujúci Tomáš Tatar. Slovenský útočník sa presadil po presnej prihrávke od Pavla Dacjuka a zaznamenal svoj 29. presný zásah v sezóne. Spolu s 26 asistenciami má na svojom konte jeden zápas pred koncom základnej časti 55 kanadských bodov. "Červené krídla" v Montreale dvakrát viedli, ale domáci najskôr v 52. minúte zásluhou Tomáša Plekanca vyrovnali a v druhej minúte predĺženia rozhodol o ich triumfe Lars Eller. Detroit však strata bodu nemrzela. Účasť v play off si vybojoval v 24. sezóne za sebou, čím vyrovnal rekord Montrealu z obdobia rokov 1971 až 1994. Ide o štvrtú najdlhšiu sériu v tejto profiligovej štatistike. "Myslím, že máme byť na čo hrdí. Ukazuje to vyrovnanosť našich výkonov," povedal po zápase tréner Red Wings Mike Babcock. Ten už myslel na blížiace sa play off. "Potrebujeme, aby sa nám uzdravili zranení hráči. Keď sa do zostavy vrátia Abdelkader s Jurčom, budeme lepším tímom," dodal Babcock.

Do play off postúpil v noci na štvrtok aj Winnipeg, ktorý síce prehral v Colorade 0:1 po samostatných nájazdoch, ale bod mu pri prehre Kings stačil na prienik do bojov o Stanley Cup. Brankár Jaroslav Halák a obranca Ľubomír Višňovský v noci nehrali, keďže NY Islanders mali voľno, ale tešia sa z miestenky "ostrovanov" v play off - do kariet im zahrala prehra Bostonu s Floridou 2:4. Naopak Bruins s kapitánom Zdenom Chárom si týmto výsledkom poriadne skomplikovali situáciu, z deviateho miesta strácajú bod na ôsmy Pittsburgh. Ten má ešte dva zápasy do konca základnej časti a Bruins už len jeden.

Boston viedol po góle Patrica Bergerona, ale potom trikrát inkasoval a do záveru stačil výsledok už len skorigovať. Postup do play off tak Bruins už nemajú vo vlastných rukách, budú sa musieť spoliehať na to, že body stratí buď Pittsburgh alebo Ottawa. "Sme zvyknutí na to, že víťazstvá a postupy sme si vybojovali sami, ale teraz sa musíme spoliehať na to, že zaváha niektorý zo súperov," povedal útočník Bostonu Chris Kelly. Jeho tím čaká v záverečnom zápase základnej časti Tampa Bay Lightning.

Za Floridu nenastúpil slovenský útočník Tomáš Kopecký. V drese víťazov si dve asistencie pripísal český veterán Jaromír Jágr, ktorý tak prekonal Rona Francisa a je už osamotený na štvrtom mieste v historických tabuľkách produktivity NHL. Na konte má 1800 bodov a na tretieho Gordieho Howea stráca 50 bodov. V 1549 dueloch strelil Jágr 721 gólov a pridal 1079 asistencií.

Na Západe sú tak známi už všetci postupujúci v zložení Anaheim, St. Louis, Nashville, Chicago, Minnesota, Vancouver, Calgary a Winnipeg. Na Východe si postupové vyhliadky posilnila Ottawa výhrou 3:0 na ľade víťaza Prezidentskej trofeje New York Rangers. Senators sú na siedmom mieste v konferencii.

Minnesota vyhrala na ľade Nashvillu 4:2 a dvanástou výhrou za sebou na ľade súperov vyrovnala rekord profiligy, ktorý teraz drží spolu s Detroitom (sezóna 2005/2006). Chicago s Mariánom Hossom prehralo na ľade St. Louis 1:2, Blues si tak zaistili triumf v Centrálnej divízii.

SUMÁRE ZÁPASOV:

NEW YORK RANGERS - OTTAWA 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Góly: 38. MacArthur (Stone, Turris), 39. Turris (MacArthur, Gryba), 59. Pageau (Lazar, Borowiecki). Brankári: Lundqvist - Hammond, strely na bránku: 26:27, 18.006 divákov

PHILADELPHIA - CAROLINA 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)
Góly: 57. Couturier (Streit, Giroux) - 13. Bellemore (E. Staal, J. Staal), 53. Murphy (Liles, Gerbe), 60. J. Staal (Hainsey). Brankári: Emery - Ward, strely na bránku: 28:27, 17.348 divákov

MONTREAL - DETROIT 4:3 pp (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)
Góly: 18. Markov (Subban, Desharnais), 27. Petry (Mitchell, Prust), 52. Plekanec (Markov, Subban), 62. Eller (Petry) - 11. TATAR (Dacjuk, Zetterberg), 29. Dacjuk (Zetterberg, Kronwall), 44. Helm. Brankári: Price - Howard, strely na bránku: 26:27, 21.287 divákov

TAMBA BAY - NEW JERSEY 4:3 pp (2:1, 1:2, 0:0 - 1:0)
Góly: 7. Johnson (Kučerov, Palát), 10. Nesterov (Johnson, Kučerov), 38. Stamkos (Palát, Hedman), 62. Johnson (Kučerov, Palát) - 6. Bernier (Henrique, Gomez), 31. Eliáš (Gionta), 38. Bernier (Henrique, Gomez). Brankári: Bishop - Kinkaid, strely na bránku: 31:24, 19.204 divákov

FLORIDA - BOSTON 4:2 (0:0, 1:1, 3:1)
Góly: 39. Barkov (Jágr, Ekblad), 45. Huberdeau (Jágr, Campbell), 49. Boyes (Bolland, Mitchell), 56. Hayes (Jokinen) - 36. Bergeron (Eriksson, Krug), 54. Marchand (Seidenberg, Krejčí). Brankári: Luongo - Rask, strely na bránku: 30:36, 11.778 divákov

NASHVILLE - MINNESOTA 2:4 (2:0, 0:2, 0:2)
Góly: 3. Forsberg, 11. Jones (Santorelli, Smith) - 38. Zucker (Fontaine, Dumba), 38. Scandella (Cooke, Schroeder), 58. Pominville (Spurgeon, Granlund), 59. Zucker (Stewart, Koivu). Brankári: Rinne - Kuemper, strely na bránku: 34:27, 17.236 divákov

COLORADO - WINNIPEG 1:0 pp a sn (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0, 1:0)
Rozh. nájazd O Reilly. Brankári: Berra - Pavelec, strely na bránku: 21:41, 14.802 divákov

CALGARY - LOS ANGELES 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
Góly: 13. Gaudreau (Hudler, Wideman), 15. Hudler (Raymond, Wideman), 60. Hudler (Monahan, Gaudreau) - 45. Nolan (Martinez, Richards). Brankári: Hiller - Quick, strely na bránku: 25:34, 19.289 divákov

EDMONTON - SAN JOSE 1:3 (0:0, 1:0, 0:3)
Góly: 33. Jakupov - 51. Marleau, 58. Lerg (Couture, Fedun), 60. Nieto (Wingels, Tierney). Brankári: Brossoit - Niemi, strely na bránku: 27:52, 16.839 divákov

ST. LOUIS - CHICAGO 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Góly: 38. Jaškin (Backes, Pietrangelo), 55. Štastný (Schwartz, Shattenkirk) - 58. Shaw (Teräväinen, Rozsíval). Brankári: Allen - Crawford, strely na bránku: 25:22, 19.751 divákov

VANCOUVER - ARIZONA 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)
Góly: 17. D. Sedin (H. Sedin, Edler), 27. Kenins (Hansen, Horvat), 36. Weber (Edler, H. Sedin), 38. Weber (D. Sedin, Edler), 57. Hamhuis (Higgins, Bonino). Brankári: Läck - Smith (38. Domingue), strely na bránku: 32:28, 18.796 divákov

Slováci v akcii:
Tomáš Tatar (Detroit) 17:09 1 0 1 -1 3 0
Zdeno Chára (Boston) 25:39 0 0 0 -1 2 2
Marián Gáborík (LA) 16:57 0 0 0 -1 4 0
Martin Marinčin (Edmonton) 19:40 0 0 0 -1 1 0
Marián Hossa (Chicago) 19:14 0 0 0 0 2 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty/