Tatar hviezdou, bodovali aj Hossa, Jurčo a Višňovský

Sumár nedeľňajších zápasov zámorskej súťaže

Slovenský hokejista Tomáš Tatar si v noci na pondelok v zámorskej NHL pripísal na konto gól i asistenciu. Tatar už v 39. sekunde otvoril svojím 28. presným zásahom v sezóne skóre stretnutia a vyhlásili ho za jeho tretiu hviezdu, Detroit však prehral na ľade New Yorku Islanders 4:5. Hosťom nepomohla ani gólová prihrávka Tatarovho menovca Jurča.

Domáci otočili stav aj zásluhou obrancu Ľubomíra Višňovského, ktorý prihrával na presilovkový gól Brocka Nelsona a po zranení bodoval v druhom zápase v rade. Minulú noc strelil gól Anaheimu a na konte má sedemnásť bodov (5+12). Jaroslav Halák kryl 21 striel a zaznamenal 36. triumf v sezóne. "Už v 2. minúte sme prehrávali rozdielom dvoch gólov, ale do konca zápasu zostávalo dosť času a neklesali sme na duchu. Nebol to ideálny vstup do stretnutia, ale všetka česť chalanom, že sme otočili nepriaznivý vývoj. Svedčí to o charaktere mužstva a potvrdzuje to starú známu frázu, že sa nikdy netreba vzdávať," uviedol kapitán Islanders John Tavares.

Marián Hossa prispel asistenciou k triumfu Chicaga vo Winnipegu 4:3, o ktorom rozhodol 31 sekúnd pred koncom Jonathan Toews po akcii slovenského útočníka s Niklasom Hjalmarssonom. Blackhawks ukončili sériu dvoch prehier a vrátili sa na tretie miesto Centrálnej divízie. "V dnešnom zápase sa naplno ukázalo, aké dôležité sú skúsenosti. Súboj smerovali do predĺženia, ale nespanikárili sme a snažili sme sa hrať našu hru. Odmenou bol gól, na ktorého odpoveď už súper nemal veľa času. Víťazstvo v takomto dôležitom zápase nám dodá veľa sebadôvery v bojoch o play off," konštatoval Toews. Winnipegu sa len druhýkrát v prebiehajúcej sezóne stalo, že prehral v riadnej hracej dobe zápas, v ktorom po dvoch tretinách viedol.

Boston so Zdenom Chárom zvíťazil na ľade Caroliny 2:1 po predĺžení a upevnil si ôsmu postupovú priečku vo Východnej konferencii. "Som hrdý na hráčov, ktorí napriek únave vydreli víťazstvo," vyhlásil kouč Bostonu Claude Julien. Hrdinom zápasu bol fínsky brankár Tuukka Rask, ktorý zastavil 30 striel súperových hráčov a inkasoval len raz. V oboch góloch "medveďov" mal prsty mladý český útočník David Pastrňák, ktorý pri prvom asistoval a v 5. minúte predĺženia rozhodol o triumfe svojho tímu.

Ottawa prehrala s Floridou v zostave s Tomášom Kopeckým 2:4. Dvomi gólmi sa v drese "panterov" blysol český veterán Jaromír Jágr a výraznou mierou prispel k tomu, že jeho tím zostal v hre o účasť vo vyraďovacej fáze súťaže. Jágr bodoval vo štvrtom zápase v rade a celkovo má po výmene z New Jersey na konte už 12 bodov (4+8) zo 14 štartov. "Senátori" proti Floride ukončili sériu troch výhier. "Vedeli sme, že tento zápas musíme vyhrať. Bol to pre nás ako siedmy zápas play off. Ďalší nás čaká v utorok proti Bostonu," povedal Jágr.

Alexander Ovečkin s Jasonom Chimerom strelili po dva góly a Braden Holtby sa uviedol 23 zákrokmi pri výhre Washingtonu na ľade New Yorku Rangers 5:2. "Diabli" z New Jersey prehrali piatykrát v rade s lídrom súťaže Anaheimom (1:2). Rozhodol o tom gól Francoisa Beauchemina zo 42. minúty. Anaheim si upevnil vedúce postavenie v súťaži, na konte má 105 bodov.

NEW YORK RANGERS - WASHINGTON 2:5 (2:1, 0:1, 0:3)
Góly: 19. Hayes, 20. Brassard (Zuccarello, McDonagh) - 5. Ovečkin (Ward, Carlson), 32. Ovečkin (Bäckström, Niskanen), 45. Chimera (Fehr, Laich), 48. Chimera (Laich, Fehr), 58. Johansson (Brouwer, Orpik). Brankári: Talbot - Holtby, strely na bránku: 25:31, 18.006 divákov.

CAROLINA - BOSTON 1:2 pp (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)
Góly: 40. Gerbe (Terry, Biega) - 3. Spooner (Pastrňák, McQuaid), 65. Pastrňák (Söderberg, Krug). Brankári: Chudobin - Rask, strely na bránku: 31:30, 14.275 divákov.

NASHVILLE - CALGARY 2:5 (1:2, 0:2, 1:1)
Góly: 7. Josi (Santorelli, Järnkrok), 50. Jones (Ribeiro, Josi) - 10. Bouma (Backlund), 18. Russell (Monahan, Hudler), 27. Ferland (Shore, Stajan), 32. Hudler (Engelland), 60. Bouma (Hudler, Engelland). Brankári: Hutton - Hiller, strely na bránku: 29:30, 17.113 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - DETROIT 5:4 (3:3, 2:1, 0:0)
Góly: 5. Nelson (VIŠŇOVSKÝ, Hamonic), 6. Strome (Tavares), 10. Okposo (Tavares, Leddy), 21. Nielsen (Tavares, Leddy), 24. Clutterbuck - 1. TATAR (DeKeyser), 2. Miller (JURČO, Glendening), 20. Kronwall (Dacjuk), 31. Dacjuk (TATAR, Židlický). Brankári: HALÁK - Mrázek (21. Howard), strely na bránku: 27:25, 16.170 divákov.

OTTAWA - FLORIDA 2:4 (0:0, 0:2, 2:2)
Góly: 45. Karlsson (Stone, Turris), 58. Pageau (Hoffman, Ceci) - 8. Jágr (Huberdeau, Kulikov), 16. Jokinen (Bolland, Campbell), 54. Jágr (Huberdeau), 60. Bolland (Mitchell). Brankári: Anderson - Ellis, strely na bránku: 27:37, 19.045 divákov.

NEW JERSEY - ANAHEIM 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Góly: 57. Zubrus (Greene, Eliáš) - 18. Kesler (Wisniewski), 42. Beauchemin (Palmieri, Fleischmann). Brankári: Schneider - Gibson, strely na bránku: 27:25, 15.987 divákov.

PITTSBURGH - SAN JOSE 3:2 pp a sn (2:0, 0:2, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 8. Hörnqvist (Winnik, Cole), 9. Kunitz (Crosby, Pouliot), rozhodujúci sam. nájazd Perron - 27. Smith (Braun, Goodrow), 36. Couture (Marleau, Burns). Brankári: Fleury - Stalock, strely na bránku: 33:32, 18.620 divákov.

WINNIPEG - CHICAGO 3:4 (0:1, 3:1, 0:2)
Góly: 25. Byfuglien, 28. Wheeler (Myers, Ladd), 40. Byfuglien (Ladd, Stafford) - 19. Shaw (Saad, Keith), 37. Richards (Oduya, Vermette), 47. Sharp, 60. Toews (Hjalmarsson, HOSSA). Brankári: Pavelec - Crawford, strely na bránku: 34:24, 15.016 divákov.

Jaroslav Halák (NY Islanders) 60:00 4/25 84

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/