Gáborík načal Colorado, Chárovci opäť vyhrali

Slovenský hokejista Marián GÁBORÍK zaznamenal svoj dvadsiaty gól v prebiehajúcej sezóne zámorskej NHL a prispel tak k triumfu Los Angeles na ľade Colorada 5:2. V newyorskom derby prehrali Islanders doma s Rangers 1:2, slovenský brankár Jaroslav Halák inkasoval dvakrát z 22 striel hostí a mal percentuálnu úspešnosť zákrokov 90,9.

Gáborík otvoril skóre v Denveri v 8. minúte, keď v presilovke šikovne tečoval puk pred brankárom Calvinom Pickardom. Slovenský kanonier sa tak dostal na hranicu 20 gólov deviatykrát v kariére, ale prvýkrát od sezóny 2011/2012, keď ako hráč New Yorku Rangers zaznamenal 41 presných zásahov. Obhajcovia Stanley Cupu mali výborný vstup do zápasu, v 15. minúte viedli 3:1 a vyhnali z bránky Pickarda, ktorý inkasoval tri góly z ôsmich striel. Kings mali kontrolu nad zápasom a získali dôležité víťazstvo v boji o play off. "Každý zápas je pre nás ako play off. Musíme vyhrávať, aby sme postúpili," povedal obranca Brayden McNabb, ktorý prvýkrát v kariére dosiahol v zápase tri kanadské body (1+2).

"Králi" sú momentálne na 4. mieste Pacifickej divízie s rovnakým počtom bodov 77 ako Calgary. Do konca základnej časti majú oba tímy po 16 zápasov. Slovenský obranca Andrej Sekera prispel k víťazstvu Kings dvomi plusovými bodmi. Na svoj prvý kanadský bod v službách Kings po výmene z Caroliny stále čaká. Colorado sa muselo zaobísť zraneného obrancu Erika Johnsona, útočníkov Nathana MacKinnona a Jamieho McGinna a na poslednú chvíľu vypadol aj prvý brankár Semjon Varlamov.

Hrdinom 127. derby v základnej časti medzi newyorskými Islanders a Rangers sa stal kanonier Rick Nash, ktorý svojim 39. gólom v sezóne rozhodol o víťazstve "jazdcov" 2:1. Pri zásahu z úvodu tretej tretiny mu pomohlo šťastie, pretože jeho strelu od modrej čiary tečoval za chrbát slovenského brankára útočník Islanders Ryan Strome. Jaroslav Halák bol bez šance. "Bol to šťastný gól. Najskôr som chcel puk len nahodiť, ale zistil som, že môžem ísť za modrú čiaru a získal som pásmo. Videl som pred bránkou troch hráčov, tak som to tam nahodil a puk skončil dnu," povedal zámorským médiám Nash, ktorý strelil ako hráč Rangers v derby proti Islanders 6 gólov v 13 zápasoch. Tento sa navždy zapíše do histórie ako posledný gól v derby v základnej časti v hale Nassau Coliseum. "Ostrovania" sa totiž od budúcej sezóny sťahujú do Barclays Centra v Brooklyne. "Veľmi nás mrzí táto prehra. Máme však pred sebou ešte veľa zápasov a musíme sa zlepšiť. Herne sme ale dnes mali navrch," povedal Halák, ktorý zaznamenal 20 úspešných zásahov. Islanders sú stále na čele Metropolitnej divízie o bod pred Rangers, ale "jazdci" odohrali o štyri zápasy menej. Do zostavy Islanders sa po 22-zápasovej pauze spôsobenej zranením oka vrátil útočník Kyle Okposo. Slovenský obranca Ľubomír Višňovský odohral v drese Islanders 19:22 min, zaznamenal tri strely a jednu mínusku.

Boston doviedol k dôležitému víťazstvu 3:1 v Ottawe brankár Tuuka Rask, ktorý zaznamenal 39 úspešných zákrokov a skvelým spôsobom tak oslávil svoje 28. narodeniny. Fín inkasoval len v tretej tretine, keď ho svojim prvým gólom v kariére prekonal 22-ročný nováčik Matt Puempel. Dva góly Bruins strelil Ryan Spooner a zaslúžil sa o prvú prehru Ottawy v riadnom čase po 10 zápasoch. Spooner je rodákom práve z Ottawy a preto mal v hľadisku množstvo známych a celú rodinu. "Kamaráti mi pred zápasom písali, že musíme nechať Sens vyhrať, aby nás dobehli. Povedal som im nech na to zabudnú," smial sa 23-ročný Spooner. Kapitán Bostonu Zdeno Chára odohral na ľade svojho bývalého klubu viac ako 23 minút a zaznamenal tri strelecké pokusy.

Columbus prehrával v Caroline 1:3, ale napokon zvíťazil 4:3 po nájazdoch, v ktorých rozhodol Ryan Johansen. V drese Blue Jackets odohral 15 minút slovenský útočník Marko Daňo, ktorý nebodoval, ale zaznamenal až 6 hitov a dve trestné minúty. Hostia sa pre chorobu museli zaobísť bez svojho najproduktívnejšieho hráča Nicka Foligna. Brankár Dallasu Kari Lehtonen sa prvýkrát v kariére tešil z víťazstva nad Philadelphiou. Stars vďaka gólu Vernona Fiddlera z 54. minúty vyhrali na ľade Flyers 2:1, fínsky brankár zaznamenal 25 zásahov. Výborný výkon podal aj jeho náprotivok Steve Mason, ktorý čelil 39 strelám hráčov Dallasu. "Sú dni keď vás puk triafa a máte šťastie. Toto bol jeden z tých zápasoch," povedal Lehtonen, ktorý predtým prehral proti "letcom" všetkých 13 zápasov.

O víťazstve Tampy Bay v Montreale rozhodol jediným gólom v zápase Tyler Johnson. Útočník Lightning nahrával pred bránkou Nikitovi Kučerovovi, ale jeho pas si zrazil za chrbát Careyho Pricea obranca Tom Gilbert. Tampa Bay vyhrala nad Montrealom aj piaty zápas v tejto sezóne. Štvrté víťazstvo za sebou vychytal Ben Bishop, ktorý kryl všetkých 19 striel Canadiens a tešil sa z 11. čistého konta v kariére. Vynikajúci výkon podal aj domáci Price, ktorý čelil 36 strelám "bleskov". "Carey podal skvelý výkon, vďaka nemu sme získali aspoň bod," povedal tréner Montrealu Michel Therrien. Tampa stráca v Atlantickej divízii na vedúci Montreal jeden bod.

Hokejisti St. Louis vyhrali vo Winnipegu 5:4, keď o víťazstve Blues rozhodol 63 sekúnd pred koncom kurióznym gólom obranca Barret Jackman. Jeho nahodenie puku zo stredného pásma skončilo za chrbtom prekvapeného českého brankára Ondřeja Pavelca. Jets vyrovnali z 1:4 na 4:4, ale nakoniec im to nestačilo ani na bod. Minnesota zdolala New Jersey 6:2 a vyhrala šiesty z posledných siedmich zápasov. Brankár Wild Devan Dubnyk nastúpil 26. raz za sebou, čo je najdlhšia séria od sezóny 2011/2012.

NEW YORK ISLANDERS - NEW YORK RANGERS 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
Góly: 10. Lee (Strome, Nelson) – 32. Hayes (Zuccarello, Nash), 43. Nash (Brassard, Staal). Brankári: HALÁK - Talbot, strely na bránku: 30:22, 16.170 divákov.

PHILADELPHIA - DALLAS 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Góly: 2. L. Schenn (Colaiacovo, Voráček) – 12. Ritchie (McKenzie, Jordie Benn), 54. Fiddler (Sceviour, Garbutt). Brankári: Mason - Lehtonen, strely na bránku: 26:39, 18.723 divákov.

CAROLINA - COLUMBUS 3:4 pp a sn (3:1, 0:1, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 1. Faulk (Gerbe, J. Staal), 13. Rask (Faulk, Lindholm), 20. E. Staal (Murphy, Faulk) – 19. Bourque (Atkinson, Dubinsky), 23. Hartnell (Anisimov, Connauton), 47. Hartnell (Anisimov, Johansen), rozh. náj. Johansen. Brankári: Ward - Bobrovskij, strely na bránku: 32:32, 10.418 divákov.

MONTREAL - TAMPA BAY 0:1 pp (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)
Gól: 62. Johnson (Garrison, Coburn). Brankári: Price - Bishop, strely na bránku: 19:36, 21.286 divákov.

OTTAWA - BOSTON 1:3 (0:0, 0:3, 1:0)
Góly: 49. Puempel (Wiercioch, Pageau) – 22. Spooner (Krug, Hamilton), 36. Eriksson (Hamilton), 37. Spooner (Lucic, Pastrňák). Brankári: Anderson - Rask, strely na bránku: 40:22, 18.961 divákov. ST. LOUIS – WINNIPEG 5:4 (1:1, 3:0, 1:3)
Góly: 15. Schwartz (Pietrangelo, Tarasenko), 21. Tarasenko (Lehterä, Butler), 31. Ott (Backes, Reaves), 32. Lehterä (Schwartz, Pietrangelo), 59. Jackman (Bortuzzo, Backes) – 9. Frolík (Ladd, Trouba), 42. Ladd (Wheeler, Scheifele), 42. Stempniak (Lowry, Thorburn), 55. Wheeler (Myers). Brankári: Hutchinson (32. Pavelec) - Elliott, strely na bránku: 27:16, 19.297 divákov.

MINNESOTA - NEW JERSEY 6:2 (1:0, 3:1, 2:1)
Góly: 19. Bergenheim (Brodziak, Haula), 21. Stewart (Koivu, Niederreiter), 25. Spurgeon (Granlund, Stewart), 34. Vanek (Coyle, Fontaine), 42. Pominville (Spurgeon, Parise), 49. Vanek (Parise, Suter) – 31. Zubrus (Bernier, Eliáš), 49. Gomez (Bernier, Severson). Brankári: Dubnyk - Schneider (42. Kinkaid), strely na bránku: 38:32, 19.034 divákov.

COLORADO - LOS ANGELES 2:5 (1:3, 0:1, 1:1)
Góly: 13. Barrie (Landeskog, O Reilly), 49. Tanguay (Cliche, Everberg) – 8. GÁBORÍK (Brown, McNabb), 12. Carter (Nolan, Lewis), 15. McNabb (Clifford, Williams), 36. Clifford (Kopitar, McNabb), 50. Muzzin (Shore, Williams). Brankári: Pickard (15. Berra) - Quick, strely na bránku: 23:30, 15.724 divákov.

Jaroslav Halák (Islanders) 58:43 2/22 90,9

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/