Tatarove body Detroitu nestačili, Boston vyhral

V šiestich zápasoch zámorskej NHL v noci na pondelok sa predstavili štyria slovenskí hokejisti, bodovo sa z nich presadil iba Tomáš Tatar. Útočník Detroitu si na ľade Bostonu pripísal dve asistencie, jeho tím však prehral 3:5

Tatar na začiatku tretej tretiny asistoval pri presnom zásahu Lukea Glendeninga, ktorým hostia znížili na priebežných 2:4. V 47. minúte potom prihral aj na gól českého obrancu Mareka Židlického, ktorý uzavrel skóre stretnutia. Pre 24-ročného krídelníka to boli asistencie s poradovými číslami 22 a 23, celkovo má v tejto sezóne na konte 48 bodov (25+23). V zápase sa počas 18 odohratých minút prezentoval aj troma streleckými pokusmi. Bruins, ktorí skórovali dvakrát v presilovke a dvakrát pri vlastnom oslabení, si vďaka triumfu upevnili ôsmu priečku v tabuľke Východnej konferencie. Ich forma v závere základnej časti graduje, v uplynulých piatich vystúpeniach vyťažili deväť z desiatich možných bodov.

"Špeciálne formácie boli dnes hlavným rozdielovým prvkom. Ukázali sme charakter, korčuľovali a bojovali sme tak tuho, ako sa len dalo," vyslovil sa pre zámorské médiá tréner "medveďov" Claude Julien. Kapitán Bostonu Zdeno Chára odohral vyše 22 minút a okrem strely zaznamenal aj jednu mínusku. Druhý slovenský útočník v službách "červených krídel" Tomáš Jurčo sa nezmestil do zostavy hostí a duel sledoval ako zdravý náhradník z tribúny. Zápas nedochytal pre bližšie nešpecifikované zranenie brankár Detroitu Jonas Gustavsson, ktorého od tretej tretiny nahradil Jimmy Howard.

Dramatický priebeh mal súboj Ottawy s Calgary (5:4 po nájazdoch). Domáci "senátori" viedli necelých štrnásť minút pred koncom jasne 4:0, no Flames dokázali vstať z mŕtvych a v priebehu jedenástich minút vyrovnali a vynútili si predĺženie. O výhre Senators napokon rozhodol v šiestej sérii rozstrelu ich najproduktívnejší hráč Erik Karlsson. "Plamene" získali dôležitý bod v boji o play off a zatiaľ si držia poslednú postupovú pozíciu na Západe. "Stále nám chýba bod z tohto zápasu. Na druhej strane, jeden sme dnes ukradli. Radšej sa vyparme z tejto haly skôr, než príde ontárijská polícia," vtipkoval tréner Calgary Bob Hartley. Do bránky Ottawy sa vrátil po zranení ruky Craig Anderson, ktorý v riadnom hracom čase a predĺžení zneškodnil 42 súperových striel a v rozstrele kryl štyri zo šiestich pokusov.

Futbalový výsledok sa zrodil v Chicagu, kde domáci Blackhawks podľahli NY Rangers 0:1 po predĺžení. O výhre "jazdcov" rozhodol gól Dericka Brassarda, ktorý skóroval v 32. sekunde extračasu strelou príklepom z priestoru kruhu na vhadzovanie. Druhým hrdinom duelu bol brankár Newyorčanov Cam Talbot, ktorý zlikvidoval všetkých 29 striel súpera a zaknihoval si piaty shutout sezóny a ôsmy v profiligovej kariére. Talbot, ktorý výborne zastupuje zranenú tímovú jednotku Henrika Lundqvista, si poradil aj s troma pokusmi slovenského krídelníka Mariána Hossu.

Gólovú prestrelku okorenenú až dvoma hetrikmi videli diváci v Raleigh, kde v dueli dvoch tímov bez šance na postup domáca Carolina zdolala Edmonton 7:4, hoci prehrávala ešte v polovici zápasu 0:3. V drese "hurikánov" zažiaril Elias Lindholm, autor troch gólov a dvoch asistencií. Pre mladého švédskeho útočníka to bol premiérový hetrik v NHL. Rovnakým kúskom sa v tíme hostí blysol center Ryan Nugent-Hopkins, ktorý pridal aj jednu asistenciu. Ozdobou stretnutia bol gól ruského krídelníka Alexandra Siomina, ktorý napriek tomu, že bol faulovaný, dokázal skórovať zadovkou ležiac na ľade chrbtom k bránke. "Protihráč ma sekol do nohy a spadol som na ľad. Zbadal som však puk, otočil sa a vystrelil. A vyšlo to," opísal svoj zásah útočník Hurricanes.

BOSTON - DETROIT 5:3 (2:1, 2:0, 1:2)
Góly: 5. Marchand, 10. Pastrňák (Lucic, Smith), 32. Paille, 39. Paille (Talbot, Campbell), 45. Eriksson (Bergeron, Spooner) - 8. Nyquist (Quincey), 42. Glendening (Dacjuk, TATAR), 47. Židlický (TATAR, Dacjuk). Brankári: Svedberg - Gustavsson (41. Howard), strely na bránku: 30:39, 17.565 divákov.

CAROLINA - EDMONTON 7:4 (0:1, 3:2, 4:1)
Góly: 30. Siomin (Nash, Jordán), 33. Lindholm (Hainsey, E. Staal), 36. Skinner (E. Staal, Lindholm), 42. Nestrašil (Lindholm, Rask), 47. Skinner (Murphy, Liles), 47. Lindholm (Rask, E. Staal), 59. Lindholm (E. Staal, Faulk) - 11. Nugent-Hopkins (Eberle), 27. Eberle (Hendricks, Nugent-Hopkins), 28. Nugent-Hopkins (Eberle), 50. Nugent-Hopkins. Brankári: Ward - Bachman, strely na bránku: 35:20, 12.826 divákov

NEW JERSEY - PHILADELPHIA 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)
Góly: 5. Henrique (Gomez, Bernier), 24. Josefson (Gionta, Greene), 39. Gelinas (Gomez, Bernier), 46. Henrique (Bernier), 54. Gionta (Eliáš, Greene) - 8. White (L. Schenn), 52. Raffl (White, Mason). Brankári: Kinkaid - Mason, strely na bránku: 21:27, 16.592 divákov.

MINNESOTA - COLORADO 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)
Góly: 55. Stewart (Brodin), 60. Vanek (Niederreiter, Brodin) - 19. McLeod (Iginla, Redmond), 39. Redmond (Landeskog, Hejda), 42. Landeskog (O Reilly, Iginla). Brankári: Dubnyk - Varlamov (55. Berra), strely na bránku: 34:21, 19.119 divákov.

OTTAWA - CALGARY 5:4 pp a sn (2:0, 2:0, 0:4 - 0:0, 1:0)
Góly: 13. Chiasson (Legwand), 20. Michálek (Stone, Gryba), 23. Borowiecki (Condra), 28. Hoffman (Zibanejad, Ceci), rozh. nájazd Karlsson - 47. Colborne (Stajan), 52. Russell (Hudler, Monahan), 53. Backlund (Raymond, Engelland), 58. Russell (Gaudreau, Hudler). Brankári: Anderson - Rämö (28. Hiller), strely na bránku: 42:46, 16.840 divákov.

CHICAGO - NEW YORK RANGERS 0:1 pp (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)
Gól: 61. Brassard (Zuccarello, McDonagh). Brankári: Crawford - Talbot, strely na bránku: 29:36, 22.160 divákov.