Chára skóroval, Halák príliš veľa krát inkasoval

Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára zaznamenal v prebiehajúcej sezóne zámorskej NHL svoj štvrtý gól, jeho Boston ale prehral na ľade Calgary 3:4 po predĺžení. Bodoval aj Andrej Sekera pri výhre Caroliny nad Ottawou 6:3, brankár Islanders Jaroslav Halák inkasoval v newyorskom derby šesť gólov a jeho tím podľahol Rangers 5:6.

Boston premárnil v Calgary náskok 3:0 a dve sekundy pred koncom predĺženia rozhodol o jeho prehre T.J. Brodie. Chára strelil v 12. minúte druhý gól hostí, keď po prihrávke Dougieho Hamiltona tvrdou strelou z prvej prekonal fínskeho brankára Karriho Räma. Slovenský kapitán "medveďov" mal aj dva plusové body. Výrazný podiel na otočení skóre mal v drese "plameňov" český útočník Jiří Hudler, ktorý dvoma gólmi v tretej tretine poslal duel do nadstavenia.

"Použijem vetu známeho bejzbalového manažéra: Nie je koniec pokiaľ nie je koniec. Neviem, čo viac mám k zápasu dodať. Chalani bojovali až do úplného záveru," hodnotil duel tréner Calgary Bob Hartley. Boston prehral štvrté stretnutie za sebou, na päťzápasovom tripe po klziskách súperov ho čakajú ešte tri súboje.

Carolina uspela na ľade Ottawy 6:3, Sekera si pripísal asistenciu pri druhom presnom zásahu svojho tímu v presilovej hre. S vyše 24 odohratými minútami bol druhým najvyťaženejším korčuliarom mužstva a pripísal si aj mínusový bod a jednu strelu. Kľúčový moment sa udial v závere druhej tretiny, keď sa pri vzájomnej kolízii zranili domáci brankár Robin Lehner a útočník Clarke MacArthur. Stalo sa tak pri rýchlom protiútoku hostí, po ktorom Carolina zásluhou Jaya McClementa zvýšila na 4:3.

Otraseného Lehnera musel vystriedať Andrew Hammond, ktorý nastúpil len na svoj druhý zápas v profilige. V záverečnej časti hry inkasoval dva góly a Ottawa napokon prehrala 3:6. V 43. minúte ho prekonal český obranca Michal Jordán, pre ktorého to bol premiérový presný zásah v NHL. Darilo sa aj jeho krajanovi Andrejovi Nestrašilovi, 23-ročný útočník zaznamenal gól a dve asistencie.

V newyorskom derby viedli domáci Islanders v tretej tretine 5:3, Rangers ale tromi gólmi otočili priebeh zápasu ešte v riadnom čase. Gólman "ostrovanov" Halák inkasoval šesťkrát zo 42 striel a mal percentuálnu úspešnosť 85,7. Jeho spoluhráč Ľubomír Višňovský zaznamenal dve "mínusky" a dve strely.

"Jazdci" uspeli v súboji proti mestskému rivalovi až na štvrtý pokus, keď v doterajšom priebehu sezóny prehrali prvé tri vzájomné zápasy. V tabuľke silnej Metropolitnej divízie strácajú na Islanders už len dva body, ale na svojom konte majú o dve stretnutia menej. "Pomalšie sme sa rozbiehali, ale všetko sme si vynahradili v závere. V tretej tretine sme hrali svoju hru a súperovi nedali šancu. Bolo to skvelé derby," povedal po zápase strelec víťazného gólu Kevin Klein.

Marián Gáborík (plusový bod a tri strely) sa v drese Los Angeles tešil z triumfu 3:2 nad Tampou Bay. Úradujúci víťazi Stanleyho pohára uspeli v piatom stretnutí v rade a v tabuľke Pacifickej divízie udržali krok s kanadskou dvojicou Vancouver, Calgary. "Konečne všetko v našej hre do seba zapadá tak, ako má. Hráme s veľkým nasadením, vychádzajú nám nacvičené akcie i rýchle protiútoky. Musíme v tom pokračovať," pochvaľoval si výkon svojho tímu slovinský center Anže Kopitar.

Detroit s Tomášom Tatarom a Tomášom Jurčom vyšiel naprázdno doma s Montrealom, pod triumf hostí 2:0 sa čistým kontom s 25 úspešnými zákrokmi podpísal brankár Carey Price. Pre kanadského reprezentanta to bol piaty shutout v sezóne, celkovo 30. v kariére. Skóre sa v defenzívne ladenom stretnutí menilo až v 58. minúte, keď sa presadil český veterán Tomáš Plekanec. Poistku do prázdnej bránky pri power-play domácich pridal Max Pacioretty.

Obranca Martin Marinčin sa nezmestil do zostavy Edmontonu, ktorý prehral 4:5 po nájazdoch vo Winnipegu.

Sumáre NHL:
NEW YORK ISLANDERS - NEW YORK RANGERS 5:6 (2:1, 2:2, 1:3)
Góly: 1. Tavares, 12. Nielsen (Hamonic, Grabovskij), 22. Boychuk, 28. Strome (Nelson, Hamonic), 44. Strome (Nielsen) - 15. McDonagh (Girardi, Stempniak), 24. Kreider (Stepan, Boyle), 24. McDonagh (Miller), 47. Stepan (Kreider, Klein), 49. St. Louis (Stepan, Staal), 56. Klein (St. Louis, Brassard). Brankári: HALÁK - Talbot, strely na bránku: 43:42, 16.170 divákov

DETROIT - MONTREAL 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Góly: 58. Plekanec (Weise, Pacioretty), 60. Pacioretty (Plekanec, Subban). Brankári: Howard - Price, strely na bránku: 25:29, 20.027 divákov

OTTAWA - CAROLINA 3:6 (1:1, 2:3, 0:2)
Góly: 19. Condra (Karlsson, Prince), 31. Hoffman (Zibanejad, Karlsson), 34. Ceci (Zibanejad, Ryan) - 7. Nestrašil (Gerbe), 29. Skinner (Nash, SEKERA), 34. Gerbe (Nestrašil, Jordán), 40. McClement (Malone, Dwyer), 43. Jordán (Lindholm, Faulk), 50. Terry (Hainsey, Nestrašil). Brankári: Lehner (40. Hammond) - Ward, strely na bránku: 32:36, 16.562 divákov

WINNIPEG - EDMONTON 5:4 pp a sn (1:2, 1:0, 2:2 - 0:0, 1:0)
Góly: 8. Little (Enström, Wheeler), 29. Little (Chiarot), 44. Myers (Enström, Thorburn), 56. Ladd (Wheeler, Little), rozh. nájazd Wheeler - 14. Jakupov (Roy, Ference), 16. Lander (Eberle, Schultz), 42. Nugent-Hopkins (Petry, Eberle), 56. Jakupov (Pouliot, Pakarinen). Brankári: Hutchinson - Fasth, strely na bránku: 46:22, 15.016 divákov

CALGARY - BOSTON 4:3 pp (0:2, 1:1, 2:0 - 1:0)
Góly: 27. Jones (Backlund, Giordano), 44. Hudler (Monahan, Byron), 55. Hudler (Giordano, Gaudreau), 65. Brodie (Giordano, Monahan) - 7. Marchand (Bergeron), 12. CHÁRA (Hamilton, Pastrňák), 21. Krug (Smith, Miller). Brankári: Rämö (21. Hiller) - Rask, strely na bránku: 27:27, 19.289 divákov

COLORADO - ARIZONA 5:2 (3:1, 2:0, 0:1)
Góly: 3. McLeod (Carey, Hejda), 4. Duchene (Iginla, Redmond), 15. Holden (Redmond, Duchene), 28. Barrie (Iginla, Talbot), 38. Landeskog (O Reilly, MacKinnon) - 10. Ekman-Larsson (Lessio, Chipchura), 43. Arcobello (Stone, Martinook). Brankári: Varlamov (41. Berra) - McKenna, strely na bránku: 34:17, 14.132 divákov

VANCOUVER - MINNESOTA 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
Góly: 21. H. Sedin (D. Sedin, Burrows), 42. Horvat (Hansen, Sbisa), 52. Biega (H. Sedin, Higgins) - 9. Niederreiter (Schroeder, Brodin), 54. Niederreiter (Schroeder). Brankári: Läck - Dubnyk, strely na bránku: 29:22, 18.465 divákov

LOS ANGELES - TAMPA BAY 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
Góly: 28. Kopitar (Lewis, McNabb), 44. Nolan (King, Shore), 54. Carter (Doughty, King) - 13. Nesterov (Palát), 60. Johnson (Kučerov, Hedman). Brankári: Quick - Vasilevskij, strely na bránku: 28:23, 18.230 divákov

Jaroslav Halák (NY Islanders) 59:14 6/42 85,7

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/