Tretí dvojgólový zápas Hossu v rade

Slovenský útočník Marián Hossa opäť zažiaril v zámorskej hokejovej NHL. V domácom stretnutí s Vancoverom strelil dva góly, no jeho tímu to nestačilo a prehral 4:5 po predĺžení. Pre Hossu to boli tohtosezónne presné zásahy s poradovým číslom 15, resp. 16 s po stretnutí ho vyhlásili za druhú hviezdu zápasu.

Hossa strelil dva góly v treťom zápase za sebou a vybojoval pre Chicago aspoň predĺženie. Najskôr v presilovke znížil v 53. minúte na 2:3, ale Canucks sa opäť dostali do dvojgólového vedenia. V dramatickom závere najskôr Brandon Saad tečom znížil v 58. minúte na 3:4 a Blackhawks sa napokon dočkali aj vyrovnania. Už pri hre bez brankára vletel po ľavom krídle do pásma Vancouveru v obrovskej rýchlosti Hossa a strelou pomedzi betóny švédskeho brankára Eddieho Läcka dostal 21.346 divákov do vytrženia. Hossa vyrovnal 55 sekúnd pred koncom na 4:4 a o víťazovi muselo rozhodnúť predĺženie. Diváci pred začiatkom nadstaveného času skandovali: "Hossa! Hossa!", ale napokon zaúradovali švédske dvojičky a Daniel Sedin svojim druhým gólom v zápase rozhodol. Chicago prehralo druhý domáci zápas za sebou a ešte ho čaká domácej sérii ďalších šesť. "Takmer sme prehrali v riadnom čase, takže sme radi aspoň za bod. Chceli sme získať dva, ale musíme priznať, že sme si ich dnes za tých 60 minút nezaslúžili," povedal zámorským médiám Hossa, ktorý má na konte už 16 gólov, z toho 6 v uplynulých troch dueloch. V kariére ich má na konte v 1145 zápasoch už 480 a pomaly sa blíži k méte 500. Aktuálnu formu 36-ročného slovenského krídelníka si pochvaľuje aj tréner Joel Quenneville. "Ide mu to. Dostáva sa do dobrých pozícií a konečne má šťastie aj v zakončení. Potreboval to zlomiť, aby získal sebavedomie a potom to už ide. Tri dvojgólové zápasy, to je skvelá vec," povedal kouč Blackhawks. "Snažím sa páliť čo najviac na bránku a som šťastný, že mi to padá dnu," dodal Hossa, ktorý bol na ľade 19:23 minúty a zaznamenal 4 strelecké pokusy.

Pittsburgh zdolal Detroit 4:1 a na lídra Metropolitnej divízie stráca už len jeden bod. V drese Red Wings sa nepresadili slovenskí útočníci Tomáš Tatar ani Tomáš Jurčo. Najlepší strelec Detroitu Tatar bol na ľade takmer 16 minút, ale nezaznamenal ani jeden strelecký pokus, Jurčo hral 10 a pol minúty, mal tri strely, ale aj jeden mínusový bod. Prvou hviezdou duelu bol útočník Blake Comeau, ktorý mal bilanciu 1+1. Dvadsaťosemročný krídelník sa vrátil po 20 zápasovej pauze spôsobenej zranením a nastúpil prvýkrát od 22. decembra. "Nikdy som nebol tak dlho zranený. Pripadalo mi to ako večnosť. Som šťastný, že mi vyšiel hneď prvý zápas po návrate," povedal Comeau, ktorý má v tejto sezóne bilanciu 12+9. Penguins dominovali najmä v prvej polovici zápasu a viedli 4:0. V tretej tretine sa do bránky Detroitu postavil Jimmy Howard, ktorý vystriedal Petra Mrázeka a po zranení slabín nastúpil prvýkrát od 10. januára. Kapitán "tučniakov" Sidney Crosby odohral svoj 600. zápas v kariére.

Washington vyhral v San Jose 5:4, keď v predĺžení rozhodol svojím 12. gólom v sezóne Joel Ward. V gólovej prestrelke, v ktorej sa ani jeden tím nedostal do dvojgólového vedenia upútal aj útočník Sharks Brent Burns. Ten strelil dva góly počas prvých 43 sekúnd druhej tretiny a otočil na 2:1 pre domácich. Úvodné buly zápasu symbolicky vhodil ruský brankár Jevgenij Nabokov, ktorý pár hodín pred zápasom oficiálne ukončil kariéru. V San Jose strávil 39-ročný Nabokov 10 sezón a vlastní viacero klubových rekordov - v počte víťazstiev (293), shutoutov (50) a zápasov (563). V roku 2008 bol finalista na zisk Vezinovej trofeje pre najlepšie brankára, ako nováčik získal v sezóne 2000/2001 Calderovu trofej.

NHL - sumáre:
CHICAGO - VANCOUVER 4:5 pp (0:0, 1:3, 3:1 - 0:1)
Góly: 21. Kane, 53. HOSSA (Saad, Toews), 58. Saad (Keith, Kane), 60. HOSSA (Kane, Rozsíval) – 25. Vey (Higgins, Vrbata), 27. Horvat (Kenins, Tanev), 32. Kassian (Sbisa, Higgins), 56. D. Sedin (Burrows, H. Sedin), 62. D. Sedin (H. Sedin, Sbisa). Brankári: Crawford - Läck, strely na bránku: 41:36, 21.346 divákov.

PITTSBURGH - DETROIT 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)
Góly: 2. Hörnqvist (Letang, Comeau), 13. Comeau (Hörnqvist), 24. Perron (Lapierre, Martin), 28. Spaling (Scuderi, Despres) – 34. Weiss (Zetterberg, Krönwall). Brankári: Fleury - Mrázek (41. Howard), strely na bránku: 21:24, 18.580 divákov.

SAN JOSE – WASHINGTON 4:5 pp (0:1, 3:1, 1:2 - 0:1)
Góly: 21. Burns (Thornton, Couture), 21. Burns (Marleau, Nieto), 35. Couture (Nieto, Marleau), 55. Thornton (Pavelski, Karlsson) – 16. Beagle (Orpik, Latta), 27. Brouwer (Ovečkin, Bäckström), 52. Beagle (Carlson, Orpik), 54. Carlson (Johansson, Bäckström), 63. Ward (Green, Beagle). Brankári: Niemi – Holtby, strely na bránku: 30:33, 16.956 divákov.

Slováci v akcii:
Marián Hossa (Chicago) 19:23 2 0 2 0 4 0
Tomáš Tatar (Detroit) 15:45 0 0 0 0 0 0
Tomáš Jurčo (Detroit) 10:38 0 0 0 -1 3 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/