Hokejový svet Hľadať
HokejovýSvet.sk

ZOH 2026: Slovensko spoznalo nových súperov do kvalifikácie

BRATISLAVA - Slovenskí hokejisti by sa mali na turnaji záverečnej fázy olympijskej kvalifikácie v Bratislave napokon stretnúť s Kazachstanom, Rakúskom a Maďarskom. Nové zloženie finálových skupín určila Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) po tom, ako rozhodla o vylúčení Bieloruska z kvalifikácie ZOH 2026. O zaradení Maďarska do bratislavského turnaja informovala agentúra MTI, IIHF to zatiaľ oficiálne nepotvrdila.
Slováci po góle v nemeckom Landshute.
Zdroj: TASR/SZĽH - Andrej Galica
Zdieľajte:

V D-skupine, ktorá sa bude od 29. augusta do 1. septembra hrať na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave, zostal v porovnaní s pôvodným zložením iba Kazachstan. K nemu pribudli dvaja slovenskí susedia Rakúsko a Maďarsko. Tí nahradili Bielorusko a Ukrajinu, ktorú IIHF presunula do E-skupiny v Rige.

Prečítajte si aj

Útočník Adam Ružička.NHL: Trpká pilulka pre Šimona Nemca, debut Ružičku v Arizone

Pôvodne do finálovej fázy kvalifikácie postúpili iba víťazi skupín III. fázy - Ukrajina, Veľká Británia a Japonsko. Podľa MTI posunula IIHF Maďarsko do záverečnej fázy ako najlepší tím z druhých miest. V E-skupine v Rige sa nakoniec okrem domáceho Lotyšska a Ukrajiny má predstaviť Francúzsko a Slovinsko. F-skupinu, ktorá sa odohrá v Aalborgu, tvoria domáce Dánsko, Nórsko, Veľká Británia a Japonsko. Priamo na olympiádu by mali postúpiť iba víťazi skupín.

Prečítajte si aj

Vpravo brankár Branislav Konrád (Slovensko) a Iľja Kovalčuk (OAR).Padla definitíva: IIHF rozhodla o budúcnosti Ruska a Bieloruska

Rada IIHF v pondelok rozhodla, že Rusko a Bielorusko sa naďalej nemôžu zúčastniť na medzinárodných turnajoch. Ich vylúčenie zo súťaží predĺžila aj na sezónu 2024/25. Obe krajiny sa tak nepredstavia ani na svetovom šampionáte vo Švédsku a Dánsku (9.-25. mája 2025). IIHF zároveň vylúčila Bielorusko zo záverečnej fázy kvalifikácie ZOH 2026 do Milána a Cortiny d'Ampezzo. Okrem národných tímov predĺžila zákaz aj pre ruské a bieloruské kluby v medzinárodných súťažiach. Ten platí od začiatku vojenskej invázie na Ukrajinu od februára 2022.

Prečítajte si aj

Hráči HC 19 Humenné po zápase so Spišiakmi.Prešov chce bojovať o najvyššie pozície. Pomôcť má extraligová posila

"Rada IIHF počas jedného zo svojich pravidelných zasadnutí preskúmala aktuálne bezpečnostné riziká spojené s opätovným začlenením ruských a bieloruských národných a klubových tímov do súťaží IIHF. Na základe dôkladnej analýzy Rada IIHF dospela k záveru, že opätovné začlenenie ruských a bieloruských tímov do súťaží IIHF zatiaľ nie je bezpečné. Rusko a Bielorusko sa preto nezúčastnia na majstrovstvách IIHF v sezóne 2024/2025," uvádza sa v stanovisku na oficiálnej webovej stránke federácie.

Prečítajte si aj

Hokejisti Banskej Bystrice. Oslavujú.Pod Urpín prichádza urastený Kanaďan. Na svoju výšku je výborný korčuliar

Slováci dostali právo organizovať turnaj záverečnej fázy kvalifikácie, pretože figurujú na 9. priečke rebríčka IIHF. Stále je však šanca, že na ZOH 2026 postúpia priamo, ak by IIHF v máji rozhodla o vylúčení Ruska z olympiády. Rusko je v rebríčku na tretej priečke a podľa plánu by sa malo na olympijskom turnaji predstaviť v C-skupine s USA a dvomi kvalifikantami. Turnaj v Taliansku sa bude hrať rovnakým systémom ako na ZOH 2022 v Pekingu, teda zúčastní sa na ňom tucet krajín, ktoré sa stretnú v základnej fáze v troch štvorčlenných skupinách. Taliansko má ako organizátor hier isté miesto. Spolu s ním aj osmička tímov podľa rebríčka na konci uplynulého šampionátu v Tampere a Rige.

Pozrite si aj

Hokejisti extraligového klubu HC 19 Humenné.VIDEO Nevídaný krok HC 19 Humenné

"Tak ako v uplynulých rokoch, Rada IIHF bude situáciu naďalej monitorovať, pričom najneskôr v máji 2025 na zasadnutí pred výročným kongresom IIHF určí, či je bezpečné opätovne zaradiť Rusko a Bielorusko do majstrovskej sezóny 2025/2026," uvádza sa vo vyhlásení IIHF.

Prečítajte si aj

Hokejisti Spišskej Novej Vsi prvýkrát v sezóne doma prehrali.Patrik Bartošák nenastúpi za Spišskú Novú Ves. Je za tým vážny dôvod


Zloženie skupín finálovej fázy kvalifikácie ZOH 2026:
D-skupina (Bratislava): SLOVENSKO, Kazachstan, Rakúsko, Maďarsko
E-skupina (Riga): Lotyšsko, Francúzsko, Slovinsko, Ukrajina
F-skupina (Aalborg): Dánsko, Nórsko, Veľká Británia, Japonsko

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články