Hokejový svet Hľadať
HokejovýSvet.sk

18 Slovákov so šancou na NHL

Dovedna 18 slovenských hokejistov sa predstaví v predsezónnych prípravných kempoch klubov NHL, ktorých brány sa otvorili vo štvrtok a v piatok. Z nich rovných desať má so svojimi zámorskými organizáciami podpísané jednocestné zmluvy, ostatní majú buď dvojcestné kontrakty, alebo budú o svoje prvé profesionálne zmluvy bojovať.
Zdroj: TASR
Zdieľajte:

Isté miesto v prvom tíme majú brankári Jaroslav Halák (NY Islanders), Peter Budaj (Montreal), obrancovia Zdeno Chára (Boston), Ľubomír Višňovský (NY Islanders), Andrej Sekera (Carolina), Andrej Meszároš (Buffalo) a útočníci Marián Hossa (Chicago), Marián Gáborík (Los Angeles), Tomáš Kopecký (Florida) a Tomáš Tatar (Detroit). Dvaja z nich v lete zmenili klubovú príslušnosť a tak ich čaká aklimatizácia v novom prostredí. S Jaroslavom Halákom, ktorý v lete podpísal s Islanders štvorročný kontrakt, počítajú "ostrovania" ako s brankárskou jednotkou. Brankársku dvojicu vytvorí s ďalšou novou posilou Chadom Johnsonom. "Odkedy som v klube, je to prvýkrát, čo je situácia na brankárskom poste stabilizovaná," reagoval na Halákov príchod kapitán newyorského tímu John Tavares. Zmena prostredia by mohla prospieť aj Andrejovi Meszárošovi, ktorý v minulom ročníku nedostával vo Philadelphii veľa priestoru a niekoľko zápasov presedel na tribúne. Dvadsaťosemročný obranca už "zarezáva" v kempe Buffala, vlani najslabšieho tímu profiligy.

Výkony v hlavnom tréningovom kempe budú dôležité pre obrancu Martina Marinčina a krídelníka Richarda Pánika. Tí majú za sebou už solídnu porciu zápasov v NHL, no potrebujú sa ešte udomácniť vo svojich zámorských tímoch. Obaja majú dvojcestné zmluvy, no v ich prípadoch by bol návrat na farmu už veľkým krokom späť v kariére. "Predchádzajúci ročník nebol v mojom podaní najideálnejší. Hlavným cieľom je vybojovať si stabilné miesto v prvom mužstve. V sezóne chcem podávať vyrovnanejšie výkony ako v minulosti," povedal pre slovaknhl.sk Pánik. V prípravných zápasoch sa bude snažiť zaujať predstaviteľov Edmontonu aj Marinčin, ktorý nastupoval za Oilers celú druhú polovicu minulej sezóny. V hlavnom kádri Red Wings figuruje popri Tatarovi aj Tomáš Jurčo, ako jediný spomedzi 14 útočníkov Detroitu má však dvojcestnú zmluvu. Ak by sa k "červeným krídlam" rozhodol vrátiť zatiaľ váhajúci veterán Daniel Alfredsson, môže na to doplatiť práve Jurčo, ktorého môže klub poslať na farmu bez toho, že by ho musel predtým na 24 hodín umiestniť na waiver listinu.

Z nováčikovských sa do hlavných kempov dostali Marko Daňo(Columbus), Marek Tvrdoň (Detroit), Martin Gernát (Edmonton) a Michal Čajkovský (Washington), ktorý sa bude snažiť vybojovať profesionálnu zmluvu. Urastený zadák bude po kempe pravdepodobne pokračovať na farme Capitals v Hershey (AHL). Útočník Matej Paulovič absolvoval nováčikovský kemp Dallasu, no do hlavného ho funkcionári Stars nepozvali. Na prvú šancu v NHL čaká aj Marek Hrivík, ktorý bol vlani blízko k miestenke v prvom tíme NY Rangers, no neprešiel záverečným "sitom".

Slovenský hokej má zastúpenie v 14-tich kluboch. Po dlhých 15 rokoch bude v kempe chýbať Michal Handzuš, 37-ročný center nedostal po minulej sezóne od Chicaga nový kontrakt a je stále bez angažmánu. Čakanie na šancu v San Jose omrzelo Mareka Viedenského, ktorý sa rozhodol v lete vrátiť do Európy.

Prípravné kempy sa začali vstupnými prehliadkami, pokračujú spoločnými tréningami na ľade a modelovanými zápasmi. Cez víkend sa rozbieha kolotoč prípravných stretnutí, prvý duel Columbus - Carolina je v nedeľu 21. septembra o 19.30 SELČ a v noci na pondelok sú na programe ešte ďalšie štyri. Sezóna 2014/2015 v zámorskej NHL štartuje 8. októbra.

Zoznam Slovákov v prípravných kempoch NHL:Boston - Zdeno Chára (o)
Buffalo - Andrej Meszároš (o)
Carolina - Andrej Sekera (o)
Columbus - Marko Daňo (ú) *,**
Detroit - Tomáš Tatar (ú), Tomáš Jurčo (ú)**, Marek Tvrdoň (ú)*, **
Edmonton - Martin Marinčin (o)**, Martin Gernát (o)*,**
Florida - Tomáš Kopecký (ú)
Chicago - Marián Hossa (ú)
Los Angeles - Marián Gáborík (ú)
Montreal - Peter Budaj (b)
New York Islanders - Jaroslav Halák (b), Ľubomír Višňovský (o)
New York Rangers - Marek Hrivík (ú)**
Tampa Bay - Richard Pánik (ú)**
Washington - Michal Čajkovský (o)*,^

*-zúčastnil sa na nováčikovskom kempe
**-má dvojcestnú zmluvu. Richarda Pánika by pred prípadným poslaním na farmu musela Tampa Bay na 24 hodín zapísať na listinu nechránených hráčov
^-bojuje o zmluvu

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články