MS 2024: Česi obrátili drámu s Nórmi, USA predviedlo spanilú jazdu

PRAHA - Českí hokejisti zvíťazili v sobotňajšom stretnutí pražskej A-skupiny na domácich MS nad Nórskom 6:3. Favorit, ktorý triumfoval v úvodnom zápase nad Fínmi (1:0 sn), sa dlho nevedel presadiť cez obranu súpera, ale v tretej tretine zlomil streleckú nemohúcnosť (49:11 na strely). Outsiderovi tak bojovnosť na senzáciu nestačila.
Hokejisti USA oslavujú presný zásah.
Zdroj: TASR/AP

Česi odohrajú tretí zápas na turnaji v pondelok o 20.20 h proti Švajčiarsku, nórsky tím nastúpi v rovnaký deň, ale o 16.20 h s Fínskom.

A-skupina:
Nórsko – Česko 3:6 (3:2, 0:1, 0:3)
Góly:
7. Solberg (Thoresen, Zuccarello), 13. Steen (Trettenes), 17. E. Östrem Salsten (Solberg, Zuccarello) – 7. Červenka (Kundrátek, Kaše), 18. Červenka (Sedlák, Kaše), 36. Beránek (Kempný), 46. Stránský (Krejčík, Kämpf), 57. Hájek (Palát), 60. Palát (Kämpf, Voženílek). Rozhodcovia: HRONSKÝ (SR), MacFarlane (USA) – Heffner (Nem.), Lundgren (Švéd.), vylúčení: 8:5 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, 17.413 divákov.
Nórsko: Haukeland – Johannesen, Solberg, Hansen, Nörstebö, Krogdahl, Kasastul, Engebraten – Zuccarello, E. Östrem Salsten, Thoresen – Olsen, Vikingstad, Berg-Paulsen – Brandsegg-Nygard, Vesterheim, Steen – Rönnild, H. Östrem Salsten, Martinsen – Trettenes
Česko: Mrázek – Gudas, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek, Hájek, Špaček – Kaše, Sedlák, Červenka – Kubalík, Tomášek, Palát – Stránský, Kämpf, Voženílek – Flek, Kondelík, Beránek

Radujúci sa Poliaci na šampionáte.MS 2024: Poliaci so skvelým štartom, Rakúšania Dánom problémy nerobili

Česi začali od úvodu aktívne, ale na druhej strane mohol otvoriť skóre Rönnild. Favorit naďalej pokračoval vo vysokom tempe a v 7. minúte otvoril skóre kapitán Červenka, ktorý sa dostal pred bránku a z otočky prestrelil Haukelanda. Krídelník prvej formácie nastúpil v 200. zápase za národný tím. Nóri kontrovali po 31 sekundách zásluhou Solberga a v druhej polovici prvej časti už viedli, keď v oslabení Trettenes našiel Steena, ktorý prekonal Mrázka. Severania šokovali domácich v 17. minúte tretíkrát, E. Östrem Salsten z uhla zvýšil na 3:1. Červenka však odpovedal po 40 sekundách. Domáci vytvorili v druhej časti enormný tlak, prestrieľali súpera (20:1) a dočkali sa v 36. minúte po zakončení Beránka. Česi zlomili odpor Nórov v úvodnej desaťminútovke tretej časti, keď Stránský aj so šťastím dostal puk do siete. Triumf ešte v závere potvrdili Hájek a do prázdnej bránky aj Palát.

Nemecko porazilo Slovensko.MS 2024: Zajtra na obed vyzvú Slováci Kazachstan. Motívom bude revanš za minulý rok

Hokejisti USA zvíťazili nad Nemeckom 4:1 v sobotňajšom zápase "slovenskej" B-skupiny na MS v Ostrave. Favorit mal duel pod kontrolou už v prvej tretine, v ktorej si vypracoval dvojgólový náskok a hoci Nemci "hrýzli," rozbehnutých Američanov nepribrzdili.
Hráči USA odohrajú tretí duel na MS v pondelok od 16.20 proti Slovensku, Nemci sa v rovnaký deň stretnú od 20.20 so Švédskom.

B-skupina:
USA - Nemecko 6:1 (2:0, 2:1, 2:0)
Góly:
13. Tkachuk (Kesselring, Leonard), 18. Kesselring (Nelson, Gaudreau), 33. Gaudreau (Boldy, Caufield), 40. Hughes (Caufield, Pinto), 51. Zegras (Pinto, Jones), 53. Eyssimont (Kuning, Jones) - 35. Ehliz (Pfoederl, Michaelis). Rozhodcovia: Bjork (Švéd.), Kaukokari – Nikulainen (obaja Fín.), Yletyinen (Švéd.), vylúčení: 1:3 na 2 min., presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 9109 divákov.
USA: Lyon (24. Augustine)- Jones, Werenski, Hughes, Sanderson, Petry, Vlasic, Kesselring - Boldy, Nelson, Gaudreau - Caufield, Pinto, Tkachuk - Zegras, Smith, Farabee - Kunin, Hayes, Eissimont
Nemecko: Niederberger - Wissmann, J. Müller, Kälble, M. Müller, Fohrier, Ugbekile - Pföderl, Michaelis, Ehliz - Peterka, Kahun, Tiffels - Fischbuch, Stachowiak, Tuomie - Eder, Kastner, Ehl

Lyon v zákroku proti Švédsku.MS 2024: Nebol to stopercentný výkon, ale stačil. Švédi sú po zápase s USA spokojní

Nemci začali dôrazne, ale k otvoreniu skóre im nepomohla ani presilovka v 10. minúte a po nej sa ujali vedenia Američania. Usadili sa pred Niederbergerom a Kesselringovu strelu tečoval Tkachuk - 1:0. Od 18. minúty bolo 2:0, keď Kesselring využil prihrávku Nelsona a poradil si s brankárom súpera. Nemci zlyhávali v pokusoch o ofenzívu a keď USA dostali v polovici zápasu prvú presilovku, Gaudreau dorazil puk za Niederbergera - 3:0. Ehliz síce krátko na to znížil, no Američania mali pod kontrolou dianie na ľade. Tri sekundy pred druhou prestávkou Hughes zužitkoval prihrávku Caufielda a prestrelil nemeckého brankára - 4:1. Nemci už v záverečnej časti nedokázali zvrátiť nepriaznivý vývoj, naopak, Zegras a Eyssimont zvýšili náskok USA.