MS 2024: Favorit z Kanady sa vytrápil, Kazachstan uspel za tri body

OSTRAVA - Hokejisti Kazachstanu vstúpili víťazne do B-skupiny 78. MS, keď v zápase ostravskej skupiny zdolali Francúzsko 3:1. Kazachovia prehrávali od 2. minúty 0:1, no potom troma gólmi otočili skóre.
Bedard po strelenom góle na MS.
Zdroj: TASR/AP

Hráči Kazachstanu nastúpia na druhý zápas v nedeľu o 12.20 h proti Slovákom, ktorí prehrali vo svojom prvom vystúpení s Nemeckom 4:6. Francúzi sa stretnú v rovnaký deň o 16.20 h s Lotyšskom.

Lyon v zákroku proti Švédsku.MS 2024: Nebol to stopercentný výkon, ale stačil. Švédi sú po zápase s USA spokojní

B-skupina:
Francúzsko - Kazachstan 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)
Góly:
2. Cantagallo (Boudon, Rech) - 4. Starčenko (Rymarev), 8. Muchametov (Orechov, Savickij), 38. Savickij. Rozhodovali: Campbell (Kan.), Tscherrig (Švajč.) - Špůr (ČR), Zunde (Lot.), vylúčení: 1:2, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, 9109 divákov.
Francúzsko: Ylönen - Gallet, Auvitu, Llorca, Chakiachvili, Crinon, Cantagallo, Thiry - Simonsen, Da Costa, Perret – Claireaux, Bellemare, T. Bozon – Bertrand, Boudon, Rech – Treille, Ritz, K. Bozon.
Kazachstan: Šutov - Metalnikov, Breus, Orechov, Danijar, Dichanbek, Beketajev, Koroľov, Gaitamirov - Rymarev, Šestakov, Starčenko – Michajlis, Omirbekov, Savickij – Muratov, Muchametov, Paňukov – Rachmanov, Bojko, Asetov.

Hokejisti Česka po výhre.MS 2024: Domácich Čechov nerozladil ani nepríjemný okamih. Večer v Prahe bol magický

Francúzi mali skvelý úvod, súpera zatlačili do defenzívy a po prihrávke Boudona otvoril skóre duelu Cantagallo po 120 sekundách. O ďalšie dve minúty vyrovnal Starčenko, keď nachytal brankára Ylönena strelou z ostrého uhla. Kazachov potom poslal do vedenia Muchametov, keď využil presilovú hru. Kazachovia boli v prvej tretine lepší a najmä nebezpečnejší. V druhej padol jeden gól a opäť do siete Ylönena. Savickij v 37. minúte obišiel pri vlastnom oslabení jeho bránku a zasunul puk do siete. Francúzi mali predtým niekoľko šancí dostať sa do zápasu, ale Kazachstan podržal niekoľkými dobrými zákrokmi brankár Šutov. V tretej tretine si už Kazachovia držali náskok aj vďaka pevnej defenzíve, hoci Francúzi mali nejaké šance. Zápas však nezdramatizovali ani v záverečnej power play.

Nemecko porazilo Slovensko.MS 2024: Zajtra na obed vyzvú Slováci Kazachstan. Motívom bude revanš za minulý rok

Kanadskí hokejisti vyhrali v sobotu v zápase A-skupiny MS v Ostrave nad Veľkou Britániou 4:2. Favorit na čele s draftovou superjednotkou NHL Connorom Bedardom kúzlil len v prostrednej tretine, v ostatných dvoch zahodil ďalšie šance a dovolil súperovi držať krok.
Briti hrajú už na druhý deň opäť v poludňajšom termíne proti Fínom, javorový list narazí o 16.20 na Dánskom.

Hokejisti Floridy Panthers.NHL: Hráči Bostonu nezvládli prvý domáci zápas, McDavidov Edmonton sa teší z výhry

A-skupina:
Veľká Británia - Kanada 2:4 (1:1, 0:3, 1:0))
Góly:
8. Kirk (Mosey, Lake), 49. O´Connor (Kirk, Betteridge) - 9. Bunting (Byram), 26. Hagel (Zellweger, Dubois), 32. Bedard (Bunting, Zellweger), 36. Bedard (Paul, Guhle). Rozhodcovia: Ch. Holm (Švéd.), Vikman (Fín.) - Gustafson (USA), Nyqvist (Švéd.), vylúčení: 3:2 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 16.935 divákov.
V. Británia: Whistle - Richardson, Ruopp, Mosey, Batch, Phillips, O´Connor, Jones, Halbert - Dowd, Neilson Lake - Curran, Perlini, Kirk - Betteridge, Lachowitz, Critchlow - Duggan, Davies, Shudra
Kanada: Hofer - Prayko, POwer, Oleksiak, Byrman, Severson, Guhle, Zellweger - Mercer, McBain, Tanev - Guenther, Cozens, Mangiapane - McCann, Dubois, Hagel - Bedrad, Paul, Bunting

Vysoký favorit zápasu sa tradične potreboval rozbehnúť a Briti nelenili, tento faktor využili agilným prístom. Už po dvoch minútach dali gól, ktorý zrušila úspešná výzva kanadského trénera na preskúmanie videom. Lenže v 8. minúte ich odvaha slávila úspech a v skrátenej presilovke sa ujali vedenia. Radosť ich pripravila o koncentráciu a o polminúty bolo vyrovnané, tak či tak outsider dohral relatívne vyrovnanú tretinu. V tej druhej už úradovali zámorskí hokejisti na čele s mladučkou superstar Bedardom, padli tri góly, ďalších 5-6 mohlo tiež, z nich dva aj z čepelí bojujúcich Britov, ktorí sa snažili každý zisk puku využiť na útočnú rozohrávku. Keďže im to vydržalo až do konca zápasu, dokázali sebavedomie ukolísaných Kanaďanov naštrbiť a trochu aj zdramatizovať priebeh. V 55. minúte neboli ďaleko od zníženia na rozdiel gólu a tlačili aj v power play.