window.googletag = window.googletag || { cmd: [] }; window.googletag.cmd.push(function () { window.googletag.pubads().enableSingleRequest(); window.googletag.pubads().disableInitialLoad(); }); Hokejový svet Hľadať
HokejovýSvet.sk

Zásadná zmena v Tipos extralige. Prihlášku podal prvoligista, Slovan s otáznikom

BRATISLAVA - Najvyššia slovenská hokejová súťaž TIPOS Extraliga by mala pokračovať aj v nasledujúcej sezóne 2023/2024, ale bez zastrešenia od Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH). Svoju účasť v nej zatiaľ deklarovalo deväť z dvanástich extraligových klubov, ktorí sa rozhodli viesť ligu pod vedením strešnej organizácie Profesionálna hokejová liga (PHL). Marketingové práva a športovo-technická stránka súťaže bude spadať pod samotné kluby. Informovali o tom vo štvrtkovej tlačovej správe.
Zdroj: 43162
Zdieľajte:

Extraligisti na minulotýždňovom stretnutí v Demänovej deklarovali snahu dohodnúť sa so SZĽH ohľadom pokračovania najvyššej súťaže, k dohode však nedošlo. "V súčasnosti sa nám nepodarilo nájsť spoločný konsenzus s vedením SZĽH a majiteľmi Slovana Bratislava, preto sme sa rozhodli viesť hokejovú ligu pod vedením strešnej organizácie hokejových klubov PHL. So SZĽH chceme ďalej fungovať na báze zmluvy, vo variante skvalitneného formátu PRO-HOKEJa. Spoločnou snahou klubov je riadenie extraligy nielen po marketingovej, ale aj športovo-technickej stránke. PHL je organizácia, ktorú založili extraligové kluby s cieľom vytvorenia profesionálnej a odbornej štruktúry na riadenie hokejovej súťaže. Tá sa chce riadiť pravidlami Medzinárodnej hokejovej federácie IIHF. Za svoje základné piliere považuje rovnosť a solidaritu všetkých klubov," deklaroval stanovisko k extralige prezident HC‘05 Banská Bystrica Tomáš Boľoš.

Prečítajte si aj

Vlci zo Žiliny rozbiehajú skladbu mužstva na štvrtý prvoligový ročník

"Chcem zdôrazniť, že naším prvoradým cieľom bola rozumná dohoda so zväzom. Jasne sme to deklarovali aj minulý týždeň na tlačovom brífingu. Následne sme vyzvali zväz na ďalšie rokovania. Ponuka zväzu však vôbec nereflektovala návrhy klubov. Našou snahou je kopírovať všetky vyspelé hokejové ligy vo svete (Nemecko, Švajčiarsko, Fínsko, Švédsko, Nórsko, Dánsko, Francúzsko, Rakúsko, Česko a mnoho ďalších zámorských i európskych krajín). Zväz nám však zatiaľ nevyšiel v ústrety, a tak sme rozhodnutí viesť hokejovú ligu. Som presvedčený, že princíp akceptovania väčšinového názoru by mal byť rešpektovaný v prvom rade interne medzi extraligovými klubmi a v druhom samozrejme vo vzťahu medzi extraligovými klubmi a SZĽH," dodal Boľoš.

Prečítajte si aj

Nové Zámky prišli s prvou zmluvou na ďalšiu sezónu. Podpísali stálicu

Riaditeľka Asociácie profesionálnych hokejových klubov (APHK) Aneta Büdiová vníma, že TIPOS Extraliga potrebuje kontinuitu a stabilitu. "Partneri extraligy, na čele s generálnym partnerom spoločnosťou TIPOS, partnerom Tipsport aj RTVS vyjadrujú aj naďalej podporu v našej snahe sprofesionalizovať a zastabilizovať situáciu v hokejovej súťaži. Kluby hľadali možnosti zotrvania v nastavených a osvedčených partnerstvách. No vzhľadom na nejasné stanovisko zväzu a blížiaci sa vysoký termín prihlásenia sa do súťaží v sezóne 2023/24 sa kluby rozhodli pre alternatívne riešenie. Vychádzajúc zo súčasného celosvetového trendu, kluby prevezmú riadenie ligy pod svoju gesciu a APHK bude mať jasné právomoci a garancie v rámci partnerského plnenia," uviedla Büdiová v tlačovej správe. Generálnym partnerom extraligy zostáva spoločnosť TIPOS, národná lotériová spoločnosť a.s., ktorá využila dvojročnú zmluvnú opciu.

Prečítajte si aj

Bratislavský Slovan chudobnejší o ďalšiu várku bodov. Kľúčový hráč si vybral Rakúsko

Združenie tvorí 10 extraligových klubov - HC Košice, HKM Zvolen, HC Nové Zámky, HK Poprad, HC 05 Banská Bystrica, HK Nitra, MHk 32 Liptovský Mikuláš, HK Dukla Trenčín, HC 21 Prešov, HK Spišská Nová Ves. HKM Zvolen aj napriek členstvu v PHL svoju účasť v projekte doposiaľ nepotvrdil. O účasti v PHL sa rokuje aj s ďalšími hokejovými klubmi, prihlášku podal už aj HK Martin. Kluby chcú uviesť do praxe viacero noviniek, ktorými chcú zlepšiť fungovanie extraligy.

Prečítajte si aj

VIDEO Elitný center sa sťahuje do Popradu, Kamzíci získali veľký úlovok

"Limit legionárov a hráčov do 20 rokov zostáva rovnaký ako minulé sezóny. V extralige by nemali časom chýbať profesionálni rozhodcovia, ktorí sa budú pravidelne vzdelávať za účasti zahraničných expertov. Samozrejmosťou by mal byť nezávislý disciplinárny orgán, ktorý bude sporné situácie rozhodovať do 24 hodín od konca zápasu, ako aj nezávislý odvolací orgán. Extraliga chce vytvárať podmienky pre podporu talentovaných mladých hokejistov tým, že vytvorí funkčný mechanizmus ich zapojenia sa do súťaží. Cieľom je vychovať si novú početnú generáciu slovenských hráčov. Hokejové kluby chcú taktiež posilniť informačný systém, ktorý by mal byť nositeľom všetkých informácií a štatistík o lige. Tie budú obsahom webstránky extraligy, ako aj modernej voľne dostupnej aplikácie. Neodmysliteľnou súčasťou dnešnej doby je zefektívnenie iných foriem sledovania ligy - prostredníctvom televíznych prenosov, online streamov, či online aktualizovaných sociálnych sietí," predstavil v tlačovej správe zaslanej TASR viaceré návrhy prezident HK Nitra Miroslav Kováčik.

Prečítajte si aj

Slovan angažoval obrancu z poprednej súťaže, Haščák: Má výborné hokejové IQ a mobilitu
Zdieľajte:
Pridal: Redakcia HS
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články