Hokejový svet Hľadať
HokejovýSvet.sk

Bratislavský Barón by oslávil nádherné jubileum. Zomrel na predmestí v roku 2008

BRATISLAVA/TORONTO - V Kanade ho prezývali Barón pre jeho bohémske vystupovanie, skvelé kontakty a lásku k rodnému kontinentu. Bratislavský rodák George Gross sa za vyše polstoročie od dramatického úteku z vlasti vypracoval medzi svetové hokejové osobnosti.
Zdroj: 44242
Zdieľajte:

Na pondelok pripadá 100. výročie od narodenia držiteľa Olympijského radu, najvyššej mediálnej ceny v Kanade i zlatej medaily IIHF. Okrem Hokejovej siene slávy v Toronte (NHL) je členom obdobných spolkov Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) a slovenského hokeja.

Prečítajte si aj

Pardavý berie zlyhanie Slovana na seba: Treba sa k tomu postaviť chlapsky, je nepríjemné hrať v takom prostredí

George (Juraj) Gross sa narodil 23. januára 1923 v Bratislave. V mladosti bol veľkým priaznivcom športov a hrával tenis, basketbal a futbal. Svoju novinársku kariéru začal v roku 1942 v denníku Slovák. Písal nielen športové, ale aj politické články, ktoré ho nakoniec počas komunistického režimu po druhej svetovej vojne dostali do väzenia. V roku 1949 Gross so svojím kamarátom zrealizovali dramatický útek na západ, keď ako vodáci na tréningu sadli do kajaku a veslovali cez Dunaj do Rakúska. V roku 1950 bol už Gross v Kanade, kde sa začal zdokonaľovať v angličtine.

Pozrite si aj

VIDEO Absolútne neférová pästná výmena na Slovane: Obranca tĺkol ako nepríčetný

Najskôr pracoval ako farmár, či na stavbách, neskôr na voľnej nohe písal pre Toronto Telegram. V roku 1959 ho periodikum zamestnalo už na plný úväzok. Keď v roku 1971 noviny zrušili, tak spolu s ďalšími zamestnancami založili Toronto Sun. Gross sa stal prvým športovým novinárom týchto novín.

Prečítajte si aj

Slovák vystriedal Slováka. Daniel Babka akceptoval ponuku poznaného klubu

Postupne si vybudoval meno, kariéru a hovorilo sa, že ak "Barón" nepoznal tú správnu osobu ku svojim článkom, tak určite poznal niekoho, cez koho sa k nej dostal. Okrem NHL vynikal aj v iných sférach, bol reportérom na 7 MS vo futbale, 8 MS v hokeji a krasokorčuľovaní, 12 (zimných) olympijských hrách, priblížil priebeh 14 ročníkov tenisového Wimbledonu. V roku 1974 sa stal držiteľom najvyššieho novinárskeho uznania v Kanade - National Newspaper Award.

Prečítajte si aj

Dáni hľadali kvalitu do obrany. Nový muž prichádza zadarmo z Banskej Bystrice

Desaťročia žil v Toronte a zakladal aj najslávnejšie múzeum hokejových relikvií. Vždy bol rád, že vo svetovej sláve nie je ako slovenský rodák sám. Svojim hosťom hrdo ukazoval aj vizuálne návraty k Stanovi Mikitovi a Petrovi Šťastnému, pričom pozornému oku neušiel prsteň držiteľa Stanleyho pohára na jeho ruke. "Prirodzene je to len kópia, ale takú smú nosiť len dvaja ľudia. Mne ju vybavil vtedajší šéf Maple Leafs. Je odliaty z prsteňa kapitána tímu, ktorý pre Toronto vybojoval v roku 1967 zatiaľ posledný titul šampióna NHL," prezradil pre TASR v roku 2004 Gross. Okrem Šťastného, Mikitu a Grossa je v Sieni slávy zo Slovákov od novembra 2021 už aj ďalšia hokejová legenda Marián Hossa.

Prečítajte si aj

Budúci Nemec alebo Mešár? Michalovce vyťahujú objav z vlastnej liahne

Gross, vôbec prvý slovenský člen prestížnej elity histórie NHL okrem všetkých významných ocenení mal aj jedno špeciálne, na ktoré bol mimoriadne hrdý - torontská polícia mu venovala preukaz čestného šéfa. Ako prezradil reportérovi TASR v roku 2004 počas Svetového pohára v Toronte, v prípade potreby si preto mohol dovoliť aj nejaký ten priestupok: "Raz ma napríklad chcel miestny policajt pokutovať za nesprávne parkovanie. Spýtal som sa ho, či chce sankcionovať svojho šéfa a on sa zasmial, že ma pozná, veď som George Gross. Nepoprel som moju novinársku maličkosť. Ale úplne som ho odzbrojil, keď som mu ukázal ten preukaz a zdôraznil, že toto je moje hlavné povolanie."

Pozrite si aj

VIDEO Slovenka, ktorá si podmanila svet: Toto je genialita Nely Lopušanovej

"Barón" George Gross bol jedným z nestorov svetovej športovej žurnalistiky a až do posledných chvíľ svojho života pracoval. Bol azda najrenomovanejší hokejový publicista svojej éry, ktorý písal aj v úctyhodnom veku dva úvodníky za týždeň v prestížnom periodiku Toronto Sun.

Prečítajte si aj

Bola to smola, ale ďakujeme za pozvanie, vravia "starí páni" z Prahy. Šatan nebol nadšený

Zomrel 21. marca 2008 vo veku 85 rokov na predmestí Toronta v Etobicoke.

Zdieľajte:
Pridal: Redakcia HS
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články