window.googletag = window.googletag || { cmd: [] }; window.googletag.cmd.push(function () { window.googletag.pubads().enableSingleRequest(); window.googletag.pubads().disableInitialLoad(); }); Hokejový svet Hľadať
HokejovýSvet.sk

VIDEO Tampa Bay Lightning je víťazom Stanley Cupu v sezóne 2019/20, teší sa slovenský obranca Erik Černák

EDMONTON - Šiesty finálový zápas play-off NHL rozhodol o víťazovi Stanley Cupu. Druhýkrát v histórii sa ním stali hráči Tampy Bay Lightning, ktorej súčasťou je aj slovenský obranca Erik Černák.
Zdroj: 36696
Zdieľajte:

Posledný krok spravili zverenci trénera Jona Coopera v noci z pondelka na utorok, keď zvíťazili 2:0. V prvej tretine otvoril skóre Brayden Point počas presilovky, keď na dvakrát prekonal Khudobina. V druho dejstve na neho nadviazal Blake Coleman svojim piatym zásahom v play-off. Tampa Bay hrala fantasticky. Perfektne bránila už stredné pásmo, do jej obrannej tretiny sa Dallas Stars poriadne nedostával, pričom Lightning plynulo kombinovali v okolí bránky Khudobina.

Prečítajte si aj

Všetky hromadné podujatia sú zakázané, týka sa to aj športu

V tretej tretine pokračovala Tampa vo svojej defenzívnej hre a napriek aktivite Dallasu sme nevideli šance. Stars doplácali na nedostatok striel. Počas stretnutia mali jednu sériu bez strely trvajúcu 10:54 a druhú tesne pod hranicou desiatich minút. Navyše, počas celého finále to nešlo v presilovkách. Stars využili iba jedinú z osemnástich. Tampa Bay Lightning sa tak stala víťazom Stanley Cupu v sezóne 2019/20.

6. finále play-off NHL 2019/20 (Rogers Arena, Edmonton)

Dallas Stars - Tampa Bay Lightning 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Góly: 13. Point (Kučerov, Hedman), 28. Coleman (Paquette, Maroon)

/na zápasy 2:4, Tampa Bay vyhrala Stanley Cup/

Dallas: Khudobin – Klingberg, Lindell, Heiskanen, Oleksiak, Sekera, Hanley – Radulov, Pavelski, Benn – Perry, Seguin, Kiviranta – Caamano, Dickinson, Cogliano – Gurianov, Dowling, Janmark

Tampa Bay: Vasilevskij – Černák, Sergačov, Shattenkirk, Hedman, Bogosian, McDonagh – Kučerov, Point, Palát – T. Johnson, Cirelli, Killorn – Coleman, Gourde, Goodrow – Volkov, Paquette, Maroon

Prestížnu Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play-off získal obranca Victor Hedman. Švédsky bek Victor Hedman strelil 10 gólov, rekord Coffeyho z roku 1985 nakoniec neprekonal, keďže ten strelil ako obranca 12 gólov v jednom play-off: "Je to sen, ktorý sa stal realitou. Celý čas to bol tímový výkon, sme neskutočne šťastní," povedal Hedman, ktorý ako ôsmy hráč histórie vyhral v jednom roku Conn Smythe Trophy aj Norris Trophy. Druhý v hlasovaní skončil Vasiljevskij a tretí Point.

Veľkým favoritom bol tiež Brayden Point, ktorý sa zároveň s 33 bodmi stal druhým najproduktívnejším hráčom. Jeho 14 gólov je najviac medzi strelcami, pridal k tomu 19 asistencií. Nevysoký Kanaďan zároveň strelil víťazný gól finále. Keď Point v tomto play-off strelil gól, tak Tampa vyhrala jedenásť z jedenástich stretnutí. To sa predtým stalo len raz, v roku 1998 to dokázal Jari Kurri (Edmonton Oilers). On pritom odohral o 4 zápasy menej ako jeho spoluhráči, keďže bol zranený.

"Bola to skvelá tímová práca, Tampa Bay má výborný trénerský tím. To, čo sme si povedali v šatni sme dodržiavali na ľade do poslednej bodky. Je to špeciálne víťazstvo," vyjadril sa Point hneď po stretnutí. Na ľad sa prišiel tešiť aj Steven Stamkos, napriek tomu, že v play-off odohral iba necelé tri minúty. Práve on zdvihol nad hlavu ako prvý Stanley Cup. Ešte predtým ale netradične prebehla tímová fotka s pohárom, čo nebýva zvykom v tomto poradí.

Ako druhý si poťažkal trofej Victor Hedman, nasledovali Brandon Coburn, Ryan McDonagh, Alex Killorn, Luke Schenn, Zach Bogosian, Pat Maroon, Nikita Kučerov, Andrij Vasiljevskij, Ondřej Palát, Tyler Johnson, Brayden Point, Kevin Shattenkirk, Cédric Paquette, Yannick Gourde, Curtis McElhinney, Barclay Goodrow, Blake Coleman a konečne Erik Černák, po ktorom nasledovali ďalší hráči Michail Sergačov, Mitchell Stephens, Alexander Volkov, Jan Rutta, Carter Verhaeghe, Mathieu Joseph, Scott Wedgewood a tréner Jon Cooper, ktorého nasledovali zvyšní členovia realizačného tímu. Na ľad prišli aj členovia rodín hráčov, ktorí prišli do bubliny pred štartom finále konferencií.

"Je to jeden z najkrajších pocitov, aký športovec môže zažiť. Partia v tíme je fantastická, nemôžem byť na spoluhráčov viac hrdý. Je to splnený sen. Osobne som odohral iba tri minúty. Sledovať to z tribúny nebolo jednoduché, ale celý čas som bol súčasťou tímu," hovorí Stamkos, ktorý ako prvý kapitán víťaza od roku 1979 nehral rozhodujúci zápas. Vtedy to bol Yvan Cournoyer z Montrealu Canadiens.

Tampa Bay je prvým tímom od roku 1967 (Toronto Maple Leafs), ktorý získal Stanley Cup sezónu na to ako vypadol v 1. kole play-off. Prvýkrát od roku 2007 (Anaheim Ducks) sa stalo, že držiteľ trofeje neprehral v celom play-off dvakrát po sebe. Lightning to dokázali aj pri svojom titule z roku 2004. Predtým sa to podarilo aj Detroitu (1997) a Coloradu (1996).

Produktivitu v play-off vyhral Nikita Kučerov, ruský útočník nazbieral 34 bodov (7+27). Počet jeho asistencií vo vyraďovacej časti je historickým rekordom, doteraz o jednu menej dosiahli Wayne Gretzky a Mario Lemieux. Tretiu priečku produktivity obsadil mladý obranca Dallasu, Miro Heiskanen, ktorému sa podarilo nazbierať 26 bodov (6+10).

Tréner Jon Cooper ako ôsmy kouč histórii vyhral NHL aj AHL (Calder Cup). Pred ním to dokázali iba red Shero, Al MacNeil, Mike Keenan, John Tortorella, Bob Hartley, Peter Laviolette a Barry Trotz.

Najlepšie čísla medzi brankármi mal Carey Price z Montrealu Canadiens. Odchytal však len 10 zápasov, pričom priemerne inkasoval len 1,78 gólu na zápas a úspešnosť zákrokov v jeho prípade bola 93,6%. Druhý v poradí Andrej Vasilevskij absolvoval až 24 stretnutí. Jeho úspešnosť bola 92,5% a inkasoval priemerne 1,97 gólu na zápas. Ruský gólman v šiestom finále vychytal svoje vôbec prvé čisté konto kariéry v play-off. Odchytal každú jednu minútu.

Najtrestanejším hráčom je francúzsky útočník Antoine Roussel (Vancouver Canucks) s 46 trestnými minútami. Za ním nasleduje duo Stars, Mattias Janmark (38) a Jamie Benn (32), ktorého dopĺňa útočník Tampy Bay - Pat Maroon (32). Spomínaný skúsený útočník vyhral Stanley Cup druhýkrát za dva roky a navyše s dvomi rôznymi tímami, keďže v roku 2019 sa tešil ako hráč St. Louis Blues. Okrem neho zo súčasného tímu "Bleskov" v minulosti nevyhral Stanley Cup žiadny iný hráč.

Štatistiku +/- ovládol s bilanciou +15 ruský útočník Nikita Kučerov. Hráči Tampy Bay sú na prvých troch priečkach a Point ešte uzatvára prvú päťku. Medzi nich sa dostal na štvrté miesto len Nathan MacKinnon z Colorada Avalanche, mimochodom s 25 bodmi štvrtý najproduktívnejší hráč play-off 2019/20. Jeho "Lavíny" vypadli v semifinále konferencie s Dallasom.

Oslavy fanúšikom Tampy Bay boli pred Amalie Arenou na Floride a to aj napriek situácii s koronavírusom.

Finálová séria bola aj súbojom dvoch ruských brankárov. Andrej Vasilevskij sa stal iba treťou ruskou jednotkou, ktorá získala Stanley Cup. Na oboch stranách finálovej barikády boli hráči z Kanady, USA, Švédska, Ruska, Česka a Slovenska. Slovenský obranca Erik Černák je po Martinovi Cibákovi našim druhým hráčom so Stanley Cupom v drese Tampy Bay. Prispel k nemu v play-off v 24 dueloch štyrmi asistenciami a solídnymi výkonmi v defenzíve. Stal sa jubilejným desiatym slovenským víťazom Stanley Cupu.

Andrej Sekera v zostave Dallasu Stars skončil tesne pod vrcholom. V kariére sa do celkového finále nikdy predtým nedostal. Do tohtoročného play-off zasiahlo celkovo osem Slovákov. Najviac bodov získal Černák. Dva si pripísali Tomáš Tatar (2+0) a Zdeno Chára (0+2), po jednom Richard Pánik (1+0) a Andrej Sekera (0+1). Ani raz nebodovali Martin Marinčin a Martin Fehérváry. Brankár Jaroslav Halák naskočil na deväť stretnutí.

Slovenský hokej sa dočkal majstrovského pohára po piatich rokoch, v roku 2015 sa tešil Marián Hossa v drese Chicaga. Vlani neuspel vo finále Boston so Zdenom Chárom, rok predtým Vegas s Tomášom Tatarom. Černák si dokázal už v premiérovej sezóne vybudovať stabilné miesto v obrane Lightning a vo svojom druhom profiligovom ročníku, ktorý pre pandémiu koronavírusu vyvrcholil atypicky v edmontonskej "bubline" až v závere septembra, zdvihol nad hlavu slávny strieborný grál. Vďaka nemu by sa mala trofej ukázať aj v Košiciach - po 17 rokoch, v roku 2003 ju tam priniesol útočník New Jersey Jiří Bicek.

Najviac získaných Stanleyho pohárov spomedzi rodákov spod Tatier má Marián Hossa, ktorý sa s Chicagom radoval trikrát. Nasleduje dvojnásobný víťaz Tomáš Kopecký, po jednom prsteni majú doma Marián Gáborík, Michal Handzuš, Zdeno Chára, Miroslav Šatan, Martin Cibák a Jiří Bicek. Úplne prvým slovenským víťazom najslávnejšej klubovej trofeje bol Stan Mikita, rodák z dnes už nejestvujúcej obce Sokolče vybojoval pohár so Chicagom v roku 1961.

Prehľad doterajších víťazov Stanleyho pohára podľa jednotlivých rokov:

2020 Tampa Bay Lightning (Erik Černák)
2019 St. Louis Blues
2018 Washington Capitals
2017 Pittsburgh Penguins
2016 Pittsburgh Penguins
2015 Chicago Blackhawks (Marián Hossa)
2014 Los Angeles Kings (Marián Gáborík)
2013 Chicago Blackhawks (Marián Hossa, Michal Handzuš)
2012 Los Angeles Kings
2011 Boston Bruins (Zdeno Chára)
2010 Chicago Blackhawks (Marián Hossa, Tomáš Kopecký)
2009 Pittsburgh Penguins (Miroslav Šatan)
2008 Detroit Red Wings (Tomáš Kopecký)
2007 Anaheim Ducks
2006 Carolina Hurricanes
2005 výluka
2004 Tampa Bay Lightning (Martin Cibák)
2003 New Jersey Devils (Jiří Bicek)
2002 Detroit Red Wings
2001 Colorado Avalanche
2000 New Jersey Devils
1999 Dallas Stars
1998 Detroit Red Wings
1997 Detroit Red Wings
1996 Colorado Avalanche
1995 New Jersey Devils
1994 New York Rangers
1993 Montreal Canadiens
1992 Pittsburgh Penguins
1991 Pittsburgh Penguins
1990 Edmonton Oilers

1989 Calgary Flames
1988 Edmonton Oilers
1987 Edmonton Oilers
1986 Montreal Canadiens
1985 Edmonton Oilers
1984 Edmonton Oilers
1983 New York Islanders
1982 New York Islanders
1981 New York Islanders
1980 New York Islanders
1979 Montreal Canadiens
1978 Montreal Canadiens
1977 Montreal Canadiens
1976 Montreal Canadiens
1975 Philadelphia Flyers
1974 Philadelphia Flyers
1973 Montreal Canadiens
1972 Boston Bruins
1971 Montreal Canadiens
1970 Boston Bruins
1969 Montreal Canadiens
1968 Montreal Canadiens
1967 Toronto Maple Leafs
1966 Montreal Canadiens
1965 Montreal Canadiens
1964 Toronto Maple Leafs

1963 Toronto Maple Leafs
1962 Toronto Maple Leafs
1961 Chicago Black Hawks (Stan Mikita)
1960 Montreal Canadiens
1959 Montreal Canadiens
1958 Montreal Canadiens
1957 Montreal Canadiens
1956 Montreal Canadiens
1955 Detroit Red Wings
1954 Detroit Red Wings
1953 Montreal Canadiens
1952 Detroit Red Wings
1951 Toronto Maple Leafs
1950 Detroit Red Wings
1949 Toronto Maple Leafs
1948 Toronto Maple Leafs
1947 Toronto Maple Leafs
1946 Montreal Canadiens
1945 Toronto Maple Leafs
1944 Montreal Canadiens
1943 Detroit Red Wings
1942 Toronto Maple Leafs
1941 Boston Bruins
1940 New York Rangers
1939 Boston Bruins
1938 Chicago Black Hawks
1937 Detroit Red Wings
1936 Detroit Red Wings
1935 Montreal Maroons
1934 Chicago Black Hawks

1933 New York Rangers
1932 Toronto Maple Leafs
1931 Montreal Canadiens
1930 Montreal Canadiens
1929 Boston Bruins
1928 New York Rangers
1927 Ottawa Senators
1926 Montreal Maroons
1925 Victoria Cougars
1924 Montreal Canadiens
1923 Ottawa Senators
1922 Toronto St. Pats
1921 Ottawa Senators
1920 Ottawa Senators
1919 Toronto Arenas
1918 Toronto Arenas
1917 Seattle Metropolitans
1916 Montreal Canadiens
1915 Vancouver Millionaires
1914 Toronto Blueshirts
1913 Quebec Bulldogs
1912 Quebec Bulldogs
1911 Ottawa Senators
1910 Montreal Wanderers
1909 Ottawa Senators
1908 Montreal Wanderers
1907 Montreal Wanderers
1906 Montreal Wanderers
1905 Ottawa Silver Seven
1904 Ottawa Silver Seven
1903 Ottawa Silver Seven
1902 Montreal A. A. A
1901 Winnipeg Victorias
1900 Montreal Shamrocks
1899 Montreal Shamrocks
1898 Montreal Victorias
1897 Montreal Victorias
1896 Montreal Victorias
1895 Montreal Victorias
1894 Montreal A. A. A.
1893 Montreal A. A. A.

Zoznam víťazov Stanleyho pohára - počet titulov v NHL (iba aktívne tímy):

24 - Montreal Canadiens

13 - Toronto Maple Leafs

11 - Detroit Red Wings

6 - Boston Bruins, Chicago Blackhawks

5 - Edmonton Oilers, Pittsburgh Penguins

4 - New York Islanders, New York Rangers

3 - New Jersey Devils

2 - Colorado Avalanche, Los Angeles Kings, Philadelphia Flyers, Tampa Bay Lightning

1 - Anaheim Ducks, Carolina Hurricanes, Calgary Flames, Dallas Stars, Washington Capitals, St. Louis Blues

Zdieľajte:
Zdroje informácií: hokejovysvet.sk, TASR

Diskusia

Podobné články