Hokejový svet Hľadať
HokejovýSvet.sk

Rozhodcovia zatiaľ neustupujú, pokračujú v "štrajku"!

BRATISLAVA - Na vedenie nášho hokeja sa toho sype neúrekom. Uplynulý týždeň zasahovala na zväze NAKA pre podozrivé verejné obstarávanie, "štrajkovať" sa rozhodli rozhodcovia a APHK vyzvala vo svojej výzve zväz, aby svojimi vyhláseniami nezavádzal verejnosť. Práve pre "štrajk" rozhodcov sa museli zrušiť tento víkend súťaže.
Rozhodcovia zatiaľ neustúpili.
Rozhodcovia zatiaľ neustúpili. Zdroj: TASR
Zdieľajte:

Podľa našich informácií sa v piatok večer stretli rozhodcovia, aby riešili situáciu. Napokon vydali toto vyhlásenie: "Po internom hlasovaní sa rozhodcovia uzniesli neprijať návrh vedenia SZĽH, nakoľko táto ponuka bola iba ,,kozmetickou“ úpravou oproti predchádzajúcim ponukám. Okrem neprijatia ponuky, rozhodcovia poslali ďalšiu alternatívu riešenia požiadaviek rozhodcov."

Prečítajte si aj

Tlačová konferencia APHK.APHK ostro reaguje na vyhlásenia SZĽH o transparentnosti a čestnosti

V praxi to znamená, že "štrajk" pokračuje. Oslovili sme preto zástupcov rozhodcov s nasledujúcimi otázkami.

Prečo ste vstúpili do štrajku?

Rozhodcovia momentálne nie sú v štrajku, nakoľko nemajú uzatvorený žiadny zmluvný vzťah so SZĽH. Od roku 2014 sa snažíme o komunikáciu s vedením SZĽH, ktoré nás viac či menej ignoruje. Prezident SZĽH, pán Nemeček v roku 2015 podpísal Memorandum o postupnom zvyšovaní odmien rozhodcov, ktoré nadchádzajúci prezident pán Kohút zrušil s vysvetlením, že toto Memorandum ho k ničomu nezaväzuje. V roku 2016 pán Kohút uzavrel s nami ústnu gentlemanskú dohodu o zvýšení odmien rozhodcov po MS 2019, kedy sa očakával zisk z MS. Zisk mal byť prerozdelený na rozvoj slovenského hokeja a asi sme mali nesprávny pocit, že súčasťou slovenského ľadového hokeja sú aj rozhodcovia. Gentlemanská dohoda, ktorá bola daná prezidentom Kohútom, nebola dodržaná. Minulú sezónu prezident SZĽH vyhlásil, že keďže už boli podpísané Dohody o vykonaní práce na sezónu 2019/2020 za podmienok, o ktorých sme všetci vopred vedeli, tak tie by sa mali dodržať. Podmienky v minulej sezóne sme dodržali. Taktiež nám oznámil, že bude považovať za legitímne, ak po skončení sezóny 2019/2020 nové zmluvy na sezónu 2020/2021 nepodpíšeme, ak nebudú požiadavky rozhodcov vyriešené. Keďže vedenie SZĽH niekoľkokrát porušilo daný sľub, už sa nespoliehame na žiadne Memorandá, žiadne sľuby ani gentlemanské dohody. Vedenie SZĽH má pravdu v tom, že neexistuje nič iné, iba zmluvný vzťah dvoch subjektov. Preto, pokiaľ nebude uzavretý tento zmluvný vzťah za podmienok, ktoré zohľadnia aj naše požiadavky, nie je možné nastúpiť na zápasy. Tých ústupkov od roku 2014 už bolo dosť. Verejnosť nevie, že tesne pred Memoriálom Ivana Hlinku v roku 2015 hrozil reálny štrajk, kedy bola situácia vyriešená iba pár hodín pred prvým zápasom a ani nevie, že práve pre neriešenie požiadaviek rozhodcov zo strany vedenia SZĽH sa takmer nehral hokej v nedeľu 1. decembra 2019.

Pán prezident SZĽH Miroslav Šatan tvrdí, že nekomunikujete, že viazne komunikácia?

Pán prezident SZĽH má pravdu, komunikácia výrazne viazla. Keby neviazla, dnes nie sme tam, kde sme. Bohužiaľ iniciatíva stretnutí a záujem o vyriešenie požiadaviek rozhodcov prichádzala vždy zo strany rozhodcov. Asi by bolo vhodné opýtať sa bývalého Generálneho sekretára SZĽH pána Valíčka, čo sa robilo počas obdobia, kedy boli prerušené súťaže pre COVID-19. V decembri 2019 mala byť z rozhodnutia Výkonného výboru SZĽH zriadená pracovná skupina, ktorá mala riešiť požiadavky rozhodcov. My naozaj nevieme, prečo tento jednoduchý úkon musí trvať takmer tri mesiace. Nevieme, prečo počas výluky a cez celé leto bolo zvolané až jedno rokovanie tejto skupiny, na ktoré sa navyše nedostavila najdôležitejšia osoba, ktorá ho aj zvolávala a to generálny sekretár SZĽH. My nevieme, prečo musia rozhodcovia v septembri kontaktovať vedenie SZĽH, že sa blíži začiatok súťaží a že by bolo fajn začať riešiť veci týkajúce sa rozhodcov. Nevieme, prečo na predsezónnom pravidelnom previerkovom seminári rozhodcov SZĽH neprišiel nikto z vedenia SZĽH. Takže súhlasíme s pánom prezidentom SZĽH, že komunikácia medzi nami naozaj výrazne viazne. Na druhú stranu ale neviazne komunikácia smerom k médiám, ktoré sú pravidelne „čestne a transparentne“ informované o pravde jednej strany.

MetaTitle: SR Hokej SZĽH Šatan Pulkert Kruľ TK BAX.
Zdroj: TASR

Dal vám vraj 5 ponúk a ani jedna nebola dobrá, prečo?

Toto je to čestné a transparentné informovanie. Vedenie SZĽH nikde neuvádza, koľko ponúk predložili rozhodcovia. Vedenie SZĽH nám predložilo tri ponuky. Počas rokovaní o nich prišli zástupcovia SZĽH aj s ďalšími dvoma nápadmi, ktoré ale my za ponuky nepokladáme. Podstatou všetkých návrhov však je, že sa jedná len o jednu ponuku upravovanú do rôznych podôb. Výsledná suma je totiž pri všetkých „piatich“ ponukách približne rovnaká, len sumy sú inak prerozdeľované v rámci jednotlivých súťaží. Keď ich ale sčítame, prídeme k približne rovnakému výsledku. Zväz nám teda predložil jednu jedinú ponuku, ktorú sme my odmietli.

K tým 200 tisícom ste sa ako dopracovali?

Nemyslíme si, že je šťastné počas ešte neuzatvorených rokovaní zverejňovať detaily návrhov, ktoré boli predložené. Suma 200.000€ môže byť napríklad skresľujúca. Verejnosť totiž nevie o akom počte zápasov za sezónu sa bavíme, nevie, čo to znamená pre jednotlivca, nevie, čo je v tejto sume zahrnuté. Ale ak vedeniu SZĽH nevadí zverejniť túto skutočnosť, tak určite nebude vadiť ani zverejnenie navrhovaného zvýšenia odmeny pre extraligového hlavného rozhodcu zo 115,-€ v čistom na 117,-€ v čistom.

On ponúka 80 000, čo na to hovoríte?

Sezóna 2019/20 sa nedohrala v jej najnákladnejšej časti – playoff. Vedenie SZĽH tvrdí, že nedohraním sezóny usporilo na nákladoch na rozhodcov 70.000,-€. Táto čiastka je zahrnutá v rozpočte SZĽH pre rozhodcov. "Ponukou 80.000,-€" nám de facto reálne ponúkajú navýšenie odmien vo výške 10.000,-€ pre všetkých rozhodcov.

Mienite pod tlakom ustúpiť?

My žiaden tlak nepociťujeme. Za všetky tie dlhé roky, kedy boli rozhodcovia neustále zavádzaní a pri toľkých sľuboch, čo sme dostávali, sme boli skôr sklamaní a frustrovaní. Mnohí z bývalých kolegov aj z týchto dôvodov ukončili kariéru. Dnes už nepociťujeme vôbec nič. Určite sa nenecháme zatlačiť do kúta transparentnými citovými výlevmi typu „deti nemôžu hrať“. Aj v tomto vedenie SZĽH zavádza verejnosť, pretože deti tento víkend začali hrať svoje súťaže bez obmedzení zo strany rozhodcov. My sa bavíme o mládežníckych a seniorských súťažiach, ktoré sa detí vôbec netýkajú. Napriek všetkému vyššie uvedenému ale pevne veríme, že v dohľadnom čase príde k dohode a ak nám to opatrenia dovolia, opäť sa uvidíme na zimných štadiónoch.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: hokejovysvet.sk/IvetaWeiszová

Diskusia

Podobné články