Hokejový svet Hľadať
HokejovýSvet.sk

Zatiaľ prišli iba sľuby, sťažujú si Michalovce. Zablokujú hokejisti cestu?

MICHALOVCE - Hokejisti šestnástich slovenských klubov vyslali protestom signál a veria, že kompetentní sa budú zaoberať situáciou v slovenskom športe. Výnimkou neboli ani aktéri duelu medzi Michalovcami a Popradom (0:2).
MetaTitle: SR Hokej Tatranský pohár Poprad Michalovce POX.
Zdroj: TASR
Zdieľajte:

Podľa riaditeľa domáceho klubu Martina Burinského existuje niekoľko možností pomoci slovenskému hokeju, ale "doteraz neprišli žiadne konkrétne riešenia, iba prísľuby," poznamenal šéf Michaloviec. Do protestu sa zapojilo všetkých šestnásť klubov, ktoré sú súčasťou Kaufland Cupu. Počas úvodných 30 sekúnd sa hráči nevenovali hre, ale búchaním hokejok o ľad upozornili na nespokojnosť so situáciou v športe, predovšetkým v hokeji.

Prečítajte si aj

Jurínyi bol členom organizačného výboru Tatranského pohára.Vláda musí konať, inak šport na Slovensku skončí, tvrdí Jurinyi. Možno pôjde aj pred parlament

Kluby prišli vplyvom obmedzení o výrazné finančné prostriedky a protest smerovali aj k diskriminačnej nečinnosti štátu, od ktorého sa zatiaľ nedočkali žiadnych kompenzácií. "Na zápase s Popradom sme mohli mať aj štyritisíc ľudí, no napokon mohlo prísť sotva tristo. Na jednej strane máme obmedzené počty divákov, no na druhej nikto nerieši situáciu. Nemyslím tým iba ušlý zisk, ale aj to, akým spôsobom môže hokej prežiť. V rámci Asociácie profesionálnych hokejových klubov (APHK) sa pravidelne stretávame a už sme dali niekoľko návrhov, ktoré posúvame vyššie. Verím, že sa to dostane ku kompetentným. V súčasnosti máme iba usmernenia ohľadom divákov, no nemáme žiadne riešenia zo strany vlády," povedal Burinský.

Návštevnosť na michalovskom štadióne bola počas sezóny 2019/2020 nadpriemerná. Vedenie klubu verilo, že po nádejnom rozbehu v nováčikovskej sezóne bude divácky boom pokračovať. Aj preto nastalo výrazné posilnenie kádra a zvýšenie ambícií. Výrazné obmedzenia, najmä nízka povolená návštevnosť, sú však nepríjemný škrt v plánoch Dukly.

"Hráči nemali výplatu od marca. Ak by takáto situácia pokračovala aj ďalej, budú si hľadať civilné zamestnania a to ovplyvní hokej ako taký. V Michalovciach máme hlad po hokeji, máme ho pre koho robiť. Mužstvo sme skladali s tým, že sme predostreli vyššie ambície, pretože sme počítali, že bude vypredané. Dnes je ťažko predpovedať, čo bude o mesiac. Teraz máme silný apel na to, aby sa kompetentní začali zamýšľať na to, ako vyriešiť šport. Čakali sme pol roka. Viem, že boli dôležitejšie otázky, ale dnes je už čas zamyslieť sa nad športom," uviedol Burinský.

Podľa prezidenta michalovského klubu by si kompetentní mohli vziať príklad zo zahraničia, ale nápady na riešenie neľahkej situácie majú aj členovia APHK. "V prípade, že by bola situácia neúnosná, tak sme pripravení hrať aj bez divákov, no v takom prípade by mala vláda prevziať hráčske zmluvy. Ďalší scenár by mohol spočívať v príprave modelu, ktorý by umožnil postupné zvyšovanie počtu divákov. Dá sa to čiastočne riešiť aj cez televízne práva. Potrebujeme vytvoriť pracovnú skupinu, sedieť s kompetentnými a prijímať konkrétne riešenia. Doteraz totiž konkrétne riešenia neprišli. Zatiaľ iba prísľuby," zdôraznil Burinský.

Atmosféra na michalovskom štadióne bola jedna z motivácií, ktorá do klubu priviedla Mareka Bartánusa. Skúsený útočník však v prvom domácom zápase videl na tribúnach iba necelé tri stovky divákov. Viac nepustili obmedzenia. "Hokej hráme pre ľudí a chceme zažiť atmosféru. Veľká časť rozpočtov klubov ide zo vstupného. Myslím si, že pokiaľ je možné mať ľudí v kinách či baroch aj do 23. hodiny, tak by sme mohli zaplniť aspoň 50-percent kapacity na štadiónoch. Veľmi trpím, no zatiaľ som nikde nezachytil, že by sa išlo pomáhať športu. Majitelia to nemôžu donekonečna ťahať peniazmi z vlastných vreciek. Verím, že naša forma protestu padne na úrodnú pôdu," poznamenal Bartánus.

Búchanie hokejok o ľad bol pomerne mierny prejav protestu. Podľa Bartánusa nie je vylúčené, že v prípade dlhotrvajúcej nečinnosti kompetentných môže nastať aj ostrejší protest: "Ľudia z odvetví, ktorí neboli spokojní, blokovali cesty, tak možno aj my nejakú zablokujeme. My takisto živíme rodiny, máme hypotéky, lízingy a ak by nám padol hokej, tak z čoho budeme žiť? Teraz sme šesť mesiacov nemali výplatu a nie každý má niečo našetrené. Určite by nám pomohlo, keby nastala väčšia debata, do ktorej by vstúpili odborníci zainteresovaných strán. Najskôr treba ísť do konverzácie o možnej pomoci a aj o divákoch, aby mohli prísť na štadióny."

Zdieľajte:
Pridal: Matej Kubove
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články