Hokejový svet Hľadať
HokejovýSvet.sk

Košice robia všetko pre záchranu hokeja: Kľúčový dátum sa blíži

KOŠICE - Tradičná hokejová bašta z Košíc prežíva jedno z najťažších období.
MetaTitle: SR Hokej TL Košice koronavírus uvoľnenie TB KEX.
Zdroj: TASR
Zdieľajte:

O problémoch Košíc pod vplyvom pandémie koronavírusu sa už toho veľa popísalo. V rovnakej priepasti sa nachádza aj Slovan Bratislava. Metropola východu je momentálne na nohách a hľadá ideálne riešenia na zažehnanie čierneho scenára.

Prečítajte si aj

David Ruzicka Kosice.Na prvú ligu je to veľká hviezda, no uplatnil by sa aj v extralige

Ďalšie ťažkosti predstavujú dlhy voči Steel aréne. Východniari na svojej webovej stránke priniesli päť faktov, ktoré ovplyvňujú fungovanie klubu. Pre Košice je kľúčovým dátumom streda 1. júla. O 18:00 je na programe živé vysielanie prostredníctvom facebooku, kde budú prezentované vízie do budúcna.

Následky predčasne ukončenej sezóny

Strata príjmov zo vstupného cca. 500 000 Eur.

Strata príjmov od reklamných partnerov cca. 150 000 Eur.

Výpadok príjmov spôsobil vznik záväzkov vo výške cca. 330 000 Eur (cca. 200 000 Eur Steel aréne).

Ekonomická kríza v oceliarenskom priemysle

Najhoršia kríza oceliarenského priemyslu od 2. Svetovej vojny.

Generálny partner klubu aktuálne nemôže HC Košice podporiť.

U.S. Steel Košice podporil košický hokej v priebehu 20 rokov sumou vyššou ako 40 miliónov Eur.

Prečítajte si aj

Karol Korim Nitra.Detva predstavila prvú posilu, prichádza bývalý obranca Nitry či Martina

Dopady na fungovanie U. S. Steel Košice spôsobili pokles finančnej podpory pre HC Košice už od začiatku sezóny 2018/2019. Klub tento pokles vykompenzoval získaním nových partnerov, znižovaním nákladov a marketingovou aktivitou.

Svetová ekonomika sa prepadla o 5%, slovenská ekonomika poklesne o 6 až 13 %. Potenciálni partneri a investori sú zdržanliví.

Ekonomické podmienky Steel arény

Príjmy Steel arény z prenájmu klesli od marca na nulu vinou karanténnych opatrení.

Prenájom HC Košice pokrýva 27% príjmov Steel arény. Zvyšok príjmov tvoria podujatia, ktorých konanie je pri hrozbe návratu COVIDu otázne.

Ak by HC Košice chcel hrať zápasy v sezóne 2020/2021 v Steel aréne, musel by dofinancovať zvyšok príjmov potrebných na prevádzku (cca. 1 000 000 Eur).

Prečítajte si aj

Na snímke vľavo Eliezer Šerbatov (Slovan) a vpravo Alexander Černikov (Traktor).VIDEO Bývalá opora Slovana aj Košíc má po skvelej sezóne namierené do Poľska

V prípade návratu karanténnych opatrení počas novej sezóny si klub bude musieť svoje záväzky voči Steel aréne plniť (väčšina klubov záväzky za prenájom haly nepozná, a tak toto riziko nepociťuje).

Steel aréna bola 2 x dejiskom MS v hokeji, zviditeľnila mesto i Slovensko a vygenerovala enormné príjmy pre hokej a turizmus na Slovensku. Pomôcť by mali kompetentné inštitúcie.

Neistota z vývoja pandémie a manažérska zodpovednosť

Karanténne opatrenia sa môžu vrátiť kedykoľvek – záväzky však ostávajú. Kto bude platiť hráčov, zamestnancov a kompenzovať permanentkárov a reklamných partnerov?

Prečítajte si aj

Šťastný sa ujal práce športového manažéra v Košiciach.Situácia v HC Košice: Zviazané ruky manažéra Šťastného a otáznik nad prihlásením do ligy

Prognózy o veľkej ekonomickej kríze a návrate 2. vlny sú veľmi reálne.

Kluby Tipsport ligy neprijali žiadne preventívne opatrenie a nemajú krízový plán.

Vyspelé ligy a kluby v zahraničí situáciu dôsledne analyzujú, majú pripravené krízové modely, ako prípadný návrat karanténnych opatrení finančne kompenzovať.

HC Košice ako jediný klub navrhol preventívne opatrenie.

Naplnenie rizík pri zopakovaní sa situácie z polovice marca by mohlo znamenať bankrot klubu. HC Košice je s.r.o., ktorá zodpovedá za svoje záväzky ako akákoľvek iná firma.

Prečítajte si aj

MetaTitle: SR Hokej TL 6.kolo nadstavba Trenčín B.Bystrica TNX.Dan Ceman mieri do nového klubu

Štartovacia čiara

Pri plánovaní sezóny pre A-tím HC Košice začína v porovnaní s všetkými klubmi extraligy (s výnimkou Slovana) s deficitom cca. 1 000 000 Eur za prenájom ľadu + cca. 330 000 záväzkami (cca. 200 000 na Steel arénu) z minulej sezóny.

Nie všetky kluby extraligy disponujú tak širokou mládežníckou základňou ako HC Košice. Náklady spojené s mládežníckymi tímami sú cca. 650 000 Eur ročne.

Prečítajte si aj

Roman Rác bude v kariére pokračovať v Gdaňsku.Poľská liga prišla o jedného účastníka, klub by nezvládol platiť hráčov: Dvojica Slovákov si musí hľadať zamestnávateľa

HC Košice ako jediný hokejový klub odviedol podľa zákonu o športe cca. 810 000 Eur za 4 roky (odvody platil aj Slovan v po návrate do Tipsport ligy). Kluby v ostatných športoch (futbal, basketbal, atď.) taktiež odvádzali tieto prostriedky.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: hckosice.sk

Diskusia

Podobné články