Prestrelku v Košiciach rozhodol Belluš, Slovan má nového hrdinu, Nitra brala body z Detvy

KOŠICE - Hokejisti HC Košice zvíťazili v zápase 19. kola Tipsport ligy nad MAC Újbuda 5:4 po predĺžení. Víťazný gól zápasu strelil v 63. minúte Belluš.
Zdroj: 32747

HKM Zvolen – HC Slovan Bratislava 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)

Góly: 16. M. Halama (Štrauch) – 10. Urbánek (Žitný, Štajnoch), 53, Urbánek (Abdul, D. Jendek). Rozhodovali: T. Orolin, Kalina – Ordzovenský, J. Konc ml., vylúčení: 5:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 4186 divákov

Zvolen: T. Tomek – Lowney, Švarný, Corrin, Betker, Drgoň, Maier, Fatul – Thompson, Špirko, Štrauch – McPherson, Trotter, Bonis – B. Mráz, M. Halama, Kelemen – Marcinek, S. Petráš, Tibenský

Slovan: Brust – Bačik, Sersen, Štajnoch, Meszároš, Marek Hudec, Šedivý – R. Bondra, Zigo, Abdul – D. Jendek, Puliš, Matoušek – Pance, Kukumberg, M. Sloboda – Urbánek, Žitný

V prvej tretine sa oba tímy pomalšie rozbiehali, ale napriek tomu mohli skórovať. Na strane hostí sa Jendek ocitol sám pred Tomekom, neuspel a rovnako na opačnej strane 'pohorel' voľný Bonis na Brustovi. Skóre napokon otvoril Urbánek tvrdou strelou z pravej strany a bolo 0:1. Bratislavčania mohli zvýšiť vedenie ak by chybu súpera využil v šanci Zigo. Potom hrali Zvolenčania dve presilovky v rade, v ktorých mali niekoľko príležitostí. Najprv nevyrovnal z otočky Špirko a Bonis strieľal do žŕdky. Slovan mal obrovskú možnosť, keď Meszároš vykorčuľoval z trestnej lavice a išiel sám na bránku, bol však faulovaný a nasledovalo trestné strieľanie. To však jeho spoluhráč Abdul nevyužil. Početnú výhodu napokon 'bryndziari' pretavili do gólu, pretože bekhend Marca Halamu zblízka bol excelentný – 1:1. Domáci mohli do prestávky aj otočiť výsledok, no McPherson ani na dvakrát neprekonal pozorného Brusta.

V strednom dejstve ubudlo šancí. Obe mužstvá sa zamerali na pozorné defenzívy. Druhý gól mal na hokejke Puliš, ktorý dobiedzal pred Tomekom a po ňom domáci Mráz, ten voľný z dvoch metrov mieril do gólmana Slovana. Neskôr mal veľkú možnosť v 'belasom' drese Matoušek, ale skvele zasiahol Tomek. Bratislavskí hokejisti nevyužili v polovici zápasu dve presilovky v rade. Abdul dostal zo skrumáže puk za čiaru, no podľa arbitrov nedovolene a z dorážky sa netešil v tutovke ani Bondra. Početnú výhodu v závere druhej tretiny mali aj Zvolenčania, ale vyložená šanca absentovala.

Tretiu tretinu začali lepšie hostia, veľké príležitosti nevyužili Abdul a Zigo a potom v presilovke dvakrát Štajnoch a Pance. Hokejisti spod Pustého hradu mali aj šťastie. V hre piatich proti piatim sa hralo viac takticky, ale viac než štyrom tisíckam divákom to nevadilo, vytvorili na štadióne aj 'mexické' vlny. Až v 53. minúte sa udiali dva dôležité momenty. Na zvolenskej strane totiž v šanci neuspel McPherson, nasledoval protiútok, z ktorého sa presadil pohotovou strelou Urbánek – 1:2. O minútu neskôr po faule na Abdula rozhodcovia nariadili druhé trestné strieľanie a opäť ho realizoval neúspešne spomínaný Abdul. Slovan následne nevyužil presilovku a v závere sa mierne strachoval o výsledok. Vyrovnanie mal na hokejke Mráz, no Brust bol proti.

HC Košice - MAC Újbuda 5:4 pp (1:1, 2:2, 1:1 - 1:0)

Góly: 20. Rapáč (Klhůfek, Chovan), 31. Chovan (Belluš, Růžička), 33. Chovan (Čížek), 44. Milý (Růžička), 63. Belluš - 13. Terbócs (Pitt), 25. Langkow (Orbán, Macaulay), 32. Sofron (Stretch, Terbócs), 58. Mcnally (Macaulay, Orbán). Rozhodovali: Snášel, Valach - Smrek, Šoltés, vylúčení: 5:5 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, 4259 divákov.

HC Košice: Košarišťan - Čížek, Růžička, Michalčin, Koch, Bučko, Repe, Cibák - Rapáč, Skokan, Klhůfek - Belluš, Chovan, Eliáš - Suja, Bortňák, Jokeľ - Milý, Vrábeľ, Hrabčák

MAC Budapešť: Halász - Garát, Carlisle, McNally, Macaulay, Pozsgai, Fejes, Bugár, Schlekmann - Terbócs, Stretch, Sofron - Orbán, Langkow, Bodó - Klempa, Pitt, Szigeti - Majoross, K. Nagy, Pápa

Majster vyhral v Nových Zámkoch, Uhrík šokoval Trenčín, Poprad doma porazil DVTK

Prvá tretina bola dlho najmä o obojstrannom čakaní na chybu súpera a brankári nemali veľa práce. V jej polovici sa Košičania dostali k presilovke, no zahrali ju veľmi zle. V oslabení unikol Pitt a jeho akciu dokončil Terbócs - 0:1. V pokračujúcej početnej nevýhode mohli hostia pridať aj druhý gól, ale Bodó s Langkowom neprekonali Košarišťana. Košičania vyrovnali v závere prvej časti, keď v Rapáč zužitkoval prihrávku Klhůfeka - 1:1.

V 25. minúte hostia získali späť stratený náskok, keď pohľadnú kombináciu v presilovke zakončil Langkow - 1:2. Sľubné šance na zmenu skóre mali krátko na to hosťujúci Schlekmann i domáci Skokan, no brankári podržali svoje tímy. V gólovo úrodnej druhej časti však Košičania vyrovnali opäť v presilovke, keď Chovan z ostrého uhla lišiacky nastrelil brankára Halásza, od ktorého sa puk odrazil do bránky - 2:2. Už o minútu však hostia opäť viedli, jeden z mnohých rýchlych protiútokov maďarského tímu zakončil Sofron - 2:3. Aj do tretice však "oceliari" vyrovnali, keď Čížekovu strelu ideálne tečoval Chovan - 3:3.

Košičania išli prvýkrát do vedenia v 44. minúte. Striedajúci Milý dokorčuľoval do útočného pásma po Růžičkovu prihrávku a po úniku za obranu hostí prekonal Halásza - 4:3. Hostia sa po inkasovanom góle zamerali na ofenzívu a hralo sa najmä pred brankárom Košarišťanom. Ten viackrát pomohol tímu udržať tesný náskok, ktorý v 58. minúte mohol navýšiť Jokeľ, ale Halász včas zaľahol puk. Hostia vyrovnali v 58. minúte pri signalizovanom treste Košičanov, keď Mcnally dorazil puk do Košarišťanovej bránky - 4:4.

O víťazný gól sa napokon postaral košický útočník Belluš, ktorý rozhodol v 63. minúte.

HC 07 WPC Koliba Detva - HK Nitra 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)

Góly: 22. Šišovský (Zuzin) - 12. Blackwater (Buček), 15. Graham (Blackwater, Kerbašian), 45. Kerbašian (Morrison, Buček), vylúčení: 6:9 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Adamec, Kókai (Maď.) - Rojík, Kis-Király (Maď.), 763 divákov

HC 07 WPC Koliba Detva: Petrík - Martin Chovan, Gachulinec, Kuklev, F. Fekiač, Jendroľ, Turan, Lalík, Sokolov – J. Sýkora, P. Zuzin, Šišovský – Žilka, Valent, R. Gašpar - Ľupták, Podešva, Čacho – Török, V. Fekiač, M. Surový

HK Nitra: Šimboch – Morrison, Mezei, Graham, Olsen, Pupák, Versteeg, Korím, S. Rácz – Scheidl, Kerbašian, Blackwater – R. Rác, Šimun, Buček – Csányi, Lušňák, Fominych – Hrušík, Minárik, Čaládi

Hostia vstúpili do zápasu aktívne, hneď v úvode tečoval puk Scheidl, ale Petrík dokázal zareagovať. Na opačnej strane sa blysol aj Šimoboch po strele Šišovského. Skóre stretnutia otvorila Nitra. V 12. minúte Petrík vystihol Bučekov blafák, útočník hostí však získal odrazený puk, prihral Blackwaterovi, ktorý z prvej poslal Nitranov do vedenia. O necelé tri minúty neskôr išla Detva do prečíslenia, no Sýkora so Šišovským nevyťažili nič. Naopak, vzápätí po individuálnej akcii zdvojnásobil náskok Nitry Graham.

Druhú tretinu začali lepšie domáci, už v 22. minúte skorigoval Šišovský, ktorý potrestal vylúčenie Kerbašiana. Nitra mohla odpovedať už v 25. minúte, ale Petrík sa v skrumáži zorientoval najlepšie. Na opačnej strane nepochodili Török ani Šišovský.

Úvod záverečného dejstva poznačilo viacero vylúčení, Nitra dostala dvakrát možnosť hrať 5:3. Po prvý raz výhodu nevyužila, ale v 45. minúte už áno. Akciu začal Buček prihrávkou Morrisonovi na ľavú stranu, ten z prvej posunul krížom Kerbašianovi a ten zvýšil na 3:1. V 51. minúte mohol streliť kontaktný gól aktívny Šišovský, ale nezachytil Zuzinovu prihrávku. Detve nepomohla ani záverečná hra bez brankára a prehral po druhý raz za sebou.