Hokejový svet Hľadať
HokejovýSvet.sk

VIDEO Ďalší šampionát na Slovensku tak skoro nebude, Nemeček: Švajčiari budú mať čo robiť

BRATISLAVA/KOŠICE - Predstavitelia Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) vyslovili veľkú spokojnosť s organizáciou i úrovňou zápasov na 83. majstrovstvách sveta v Bratislave a Košiciach.
Igor Nemeček a Žigo Pálffy.
Igor Nemeček a Žigo Pálffy. Zdroj: TASR
Zdieľajte:

"Bolo vidno, že šampionát sa koná v hokejovej republike," uviedol prezident IIHF René Fasel na sobotňajšej záverečnej tlačovej konferencii v dejisku MS. "Slováci sa pričinili o to, že atmosféra v oboch mestách bola fantastická. Na tej v Bratislave mali veľký podiel aj fanúšikovia z Česka či Ruska. Sme veľmi šťastní, že napríklad v Bratislave sme mali 10.000 fanúšikov v aréne a ďalších vonku, kde priaznivci z rôznych krajín spolu tancovali, spievali a niekedy aj spolu pili. Ľudia na Slovensku sa vo veľkom zapojili do šampionátového diania, všetci si to užívali. Je to skutočne niečo výnimočné tu, na Slovensku. Aj od jednotlivých výprav mám poznatky, že sa tu cítili dobre, že všade okolo nich pracovali pohostinní a zanietení ľudia. Poďakovať sa treba aj dobrovoľníkom, ktorí odviedli fantastickú prácu," zložil Fasel kompliment organizátorom.

Prečítajte si aj

Iba 18-ročný Kakko porazil Kanadu dvomi gólmi.Obrovský šok: Fíni v semifinále vyradili Rusko!

Aj podľa generálneho sekretára IIHF Horsta Lichtnera ide v mnohých smeroch o úspešný šampionát. "Nešlo to spraviť lepšie," poznamenal. Zápasy MS sa televíznym signálom vysielali do 157 krajín a teritórií sveta, viaceré z nich priniesli live všetky stretnutia. Napríklad duel Česka s Nemeckom pritiahol v Nemecku k obrazovkám 2,28 milióna ľudí na televíznom kanáli, ktorý má inak priemernú sledovanosť 335.000. "Zápas Kanady so Švajčiarskom mal pre švajčiarskych hokejistov nešťastný záver, no z televízneho hľadiska bol veľkým úspechom. Vo Švajčiarsku mal 44-percentnú televíznu sledovanosť. To znamená, že takmer polovica švajčiarskej populácie sledovala toto stretnutie," uviedol Lichtner. Dianie na šampionáte sledovalo prostredníctvom oficiálnych sociálnych kanálov 992.000 ľudí, veľmi obľúbené sa ukázali byť videozostrihy najlepších momentov zo zápasov. Lichtner spomenul aj 27,7 milióna zobrazených stránok na oficiálnom webe MS či 75 miliónov video zhliadnutí.

Prečítajte si aj

Skupina neznámych páchateľov sa pustila do priaznivcov Prešova.VIDEO Spišská Nová Ves sa o posilnila o zápasníka MMA

Slováci ukázali, že vedia pripraviť skvelý šampionát, podľa Fasela by sa však prípadné ďalšie hokejové MS museli hrať vo väčšej hale, ako je tá súčasná košická. Do Steel arény sa zmestilo maximálne 7440 divákov, čo je na pomery MS nízka kapacita. "Všetci vieme, že aréna v Košiciach nie je dostatočná. Ak chcete byť úspešní, mali by ste postaviť väčšiu. Pri ďalšej organizácii MS je potrebná lepšia, nová, väčšia a modernejšia aréna," odkázal odchádzajúci šéf svetového hokeja slovenským organizátorom.

Prečítajte si aj

Na snímke gól, zľava hráč Slovenska Tomáš Jurčo Michal Jordán a brankár Pavel Francouz (obaja ČR).VIDEO Český reprezentačný brankár predĺžil zmluvu s tímom NHL

Šéfa IIHF veľmi teší aj úroveň zápasov. "Som s ňou veľmi príjemne prekvapený. Podpísal sa pod to aj vysoký počet hráčov z NHL. K sobote 25. mája bolo na súpiskách 119 hokejistov z NHL. To je veľmi dobré číslo a zároveň znak, že hráči z profiligy na majstrovstvá sveta radi chodia. To je pre nás veľmi dôležité poznanie," povedal Fasel. Na druhej strane sa zrodilo množstvo jednoznačných výsledkov, najmä Taliani, Rakúšania a Briti dostávali debakle. Zrodilo sa iba málo prekvapujúcich výsledkov. Akoby sa výkonnostný rozdiel medzi hokejovými gigantmi a menej hokejovo vyspelými krajinami ešte viac prehĺbil. Preto logicky zaznievali otázky, či nie je 16 tímov na šampionáte priveľa. "Myslím si, že ideálny formát by bol s 12 mužstvami, no ťažko sa to zmení," naznačil Fasel, že rozhodnutie nie je iba na ňom. Prípadnú zmenu formátu by musel odsúhlasiť Kongres IIHF, v ktorom majú zastúpenie aj menej vyspelé hokejové krajiny. "Som šťastný, že Taliani a Briti zostávajú medzi elitou. Obe krajiny vedeli, že to je pre nich o jednom zápase. Prvýkrát po dlhom čase sa obaja nováčikovia zachránili v elitnej kategórii. O rok sa v nej objavia Kazachstan a Bielorusko, od ktorých môžeme očakávať tesnejšie výsledky. Ale môžem povedať, že Británia ukázala veľký potenciál pre rozvoj ľadového hokeja."

Prečítajte si aj

MetaHeadline: Slovensko - Kanada.O štvrťfinále nás nepripravili rozhodcovia, hovorí Jonák

Fasel sa vyjadril aj k možnej účasti hráčov z NHL na ZOH 2022 v Pekingu. "V piatok som krátko hovoril so šéfom exekutívy NHLPA Donom Fehrom. Veľa bude záležať od znenia novej kolektívnej zmluvy medzi vedením NHL a hráčskou asociáciou. Pre nás by bolo najlepšie, ak by o novej zmluve začali rokovať v čo najskoršom termíne a aby jej súčasťou bola aj participácia NHL na olympiáde. Viem, že (komisár NHL) Gary Bettman neznáša dedlajny, no my potrebujeme vedieť najneskorší možný termín ohľadne účasti NHL na ZOH, napríklad september 2020, aby sme vedeli pripraviť hokejový turnaj v dostatočnom predstihu. Samozrejme, IIHF má 100-percentný záujem, aby hokejisti z NHL hrali v Pekingu. Mali by sme ukazovať náš produkt na čo najvyššej úrovni. Som šťastný, že na majstrovstvá sveta prišlo toľko hráčov z NHL. Nie sú tu kvôli peniazom - z finančného hľadiska im stačí iba zaplatiť poistky - ale aby reprezentovali svoje krajiny a zakončili sezónu v pozitívnom duchu."

Prečítajte si aj

Trenčín sa poctivo pripravuje na novú sezónu.VIDEO Trenčín predbehol ostatné kluby Tipsport ligy

Kým slovenskí hokejisti si ako deviaty tím svetového rebríčka budú musieť vybojovať účasť na ZOH 2022 v kvalifikácii, domáca Čína má miestenku istú. "Čína bude mať v ženskom hokejovom turnaji súťaživý tím, v mužskom až taký nie. Pre nás je to však ideálna príležitosť promovať hokej v Ázii. Je veľký potenciál, aby sme tento šport v Ázii rozvinuli." Šéf IIHF takisto vyjadril svoj negatívny názor k videorozhodcom. Podľa neho by sa malo o jednotlivých situáciách rozhodovať na ľadovej ploche, nie vo videomiestnostiach. "Teraz majú tréneri možnosť na základe coach's challenge zrevidovať výrok rozhodcov napríklad v dôsledku ofsajdov. Mali by sme začať prehodnocovať aj fauly, ako niektorí žiadajú? Treba si dať pozor, aby sme neotvorili Pandorinu skrinku. Ak začneme meniť všetky verdikty na ľade, tak zabijeme hokej. Ja sa prikláňam k tomu, aby rozhodovali arbitri, lebo oni majú cit pre hru." Fasel sa budúci rok nebude uchádzať o znovuzvolenie do funkcie šéfa IIHF. "Po 26 rokoch je mojou povinnosťou odísť. Budúci rok budem mať 70 rokov. Určite zostanem pri hokeji, no je čas odísť z tejto funkcie," dodal.

Prečítajte si aj

Prezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) René Fasel.Sú známe dejiská MS 2023, 2024 a 2025

"Hodnotenia sú veľmi pozitívne. IIHF je maximálne spokojná s tým, ako sme tento šampionát pripravili. Bolo vidno, že na tom robili ľudia, ktorí už mali skúsenosti s organizáciou majstrovstiev sveta v roku 2011 či ďalších iných podujatí," uviedol Nemeček. Podľa neho organizačný výbor dostal pochvalné listy aj od tímov, ktoré sa nedostali do vyraďovacej fázy či bojov o medaily a po športovej stránke zažili sklamanie. "Manažment švédskeho tímu nám povedal, že za uplynulých deväť rokov nezažil organizačne tak dobre zvládnuté majstrovstvá. Som hrdý na to, ako sme tento šampionát pripravili. Veľmi často zvykneme hovoriť, že Slovenská republika je hokejová republika. Nie je to iba motto, ale realita," vyhlásil Nemeček na sobotňajšej hodnotiacej tlačovej konferencii.

Prečítajte si aj

Matus Sukel Slovann.VIDEO Rozmyslel si to? Trénerská legenda má údajne podpísať zmluvu s belasými

"Všetci sa zhodujú v tom, že majstrovstvá sveta boli veľmi dobre pripravené. Veľa zápasov, dokonca aj priame súboje o záchranu, boli vypredané. K piatku sme dosiahli celkovú návštevnosť 436.000 divákov a to boli pred nami ešte semifinálové zápasy, duel o 3. miesto a finále. Moji kolegovia uplynulý rok a pol veľmi tvrdo pracovali, a to nielen na prípravách MS ale aj všetkých sprievodných akcií. Mali sme tu pozorovateľov zo Švajčiarska, Bieloruska a Lotyšska, ktorí budú organizovať nasledujúce svetové šampionáty, trénerské sympózium s 255 trénermi, gala večeru s 500 ľuďmi, Kongres IIHF so zástupcami všetkých krajín, v nedeľu sa uskutoční slávnostný ceremoniál s uvádzaním nových členov Siene slávy IIHF. Som hrdý na mojich ľudí," zopakoval.

Prečítajte si aj

Miloš Kelemen (Zvolen) a brankár Miroslav Hanuliak (Nitra).VIDEO Zvolen si udržal dvojicu reprezentantov

Na 83. MS bolo dokopy akreditovaných 11.040 osôb, čo je takmer dvojnásobok oproti prvým MS na Slovensku v roku 2011. Na šampionáte pomáhalo a organizáciou 550 dobrovoľníkov - 350 v Bratislave a 200 v Košiciach. "Veľmi dobre pripravené boli fanzóny. Do soboty ich navštívilo celkovo 201.665 fanúšikov, hoci počasie veľmi neprialo. To je fantastické číslo. Na druhej strane počasie prialo kvalite ľadu. V máji zvyknú bývať na Slovensku teploty od 25 do 30 stupňov Celzia, no uplynulé dva týždne väčšinou pršalo. Pre nás je dôležité, že hráči aj zástupcovia tímov boli spokojní so všetkým - od arén, šatní, ubytovania či podmienok na prípravu," zdôraznil Nemeček. Aj jeho teší, že úroveň MS zvýšilo množstvo hráčov z NHL. "K sobote ich bolo na súpiskách tímov 119, k tomu treba pripočítať ďalších elitných hokejistov z KHL a popredných európskych líg. Treba spomenúť aj vysokokvalitný ľad v oboch arénach. Vďaka iniciatíve oboch miest - Bratislavy a Košíc - pred majstrovstvami toho veľa zrekonštruovalo a tieto budovy zostanú slúžiť aj po šampionáte. Myslím si, že sme pred budúcoročnými MS nasadili vysoko latku. Švajčiari budú mať čo robiť, aby ju dosiahli."

Prečítajte si aj

Čoskoro 40-ročný rakúsky veterán ostáva v Kladne.Rakúsky veterán ešte nekončí: Vybojoval extraligu a zahrá si v nej

Podľa Nemečka úroveň šampionátu ešte presiahla tú spred ôsmich rokov, keď sa MS prvýkrát v ére samostatnosti konali na Slovensku. "Ťažko to porovnávať. Vtedy sme do poslednej chvíle riešili výstavbu haly v Bratislave. Nesklamali sme ani vtedy, na základe úspešného šampionátu sme v roku 2015 potom ľahko získali právo organizácie ďalšieho. Teraz nám dobre vyšlo aj rozdelenie tímov do jednotlivých skupín, vďaka čomu košickú halu zaplnili slovenskí či fínski fanúšikovia a bratislavskú arénu českí, ruskí, lotyšskí, rakúski či švajčiarski priaznivci," pripomenul Nemeček. Aj on potvrdil, že pri prípadnej ďalšej organizácii MS na Slovensku by bolo potrebné vybudovať väčšiu halu. Košická Steel aréna by už vzhľadom na súčasný trend kapacitne nestačila. "Napríklad v Petrohrade pri príležitosti konania MS 2023 postavia 22-tisícovú halu. V Prahe a Ostrave sa v roku 2024 čakajú takisto vysoké návštevy. Ak sa bude Slovensko v budúcnosti uchádzať o usporiadanie MS, bude musieť určite postaviť väčšiu arénu."

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články