Hokejový svet Hľadať
HokejovýSvet.sk

Ország: "Zmeny prispejú k väčšej atraktivite"

Predseda Komisie rozhodcov Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Peter Ország privítal zmeny pravidiel, ktoré vstúpili do platnosti pred novou sezónou slovenskej extraligy, a verí, že prispejú k väčšej atraktivite zápasov a ofenzívnejšiemu štýlu hry.
Zdroj: TASR
Zdieľajte:

Na druhej strane však vyzval najmä fanúšikov na trpezlivosť, keďže nielen oni, tréneri a hráči, ale aj jeho kolegovia si na výrazné zmeny ešte musia poriadne zvyknúť.

Novinky odsúhlasil Kongres Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) počas uplynulých majstrovstiev sveta v bieloruskom Minsku, pričom podľa Országa ide o najväčšie zmeny v pravidlách za posledných 16 rokov. "Naposledy sa tak zásadne menili pravidlá ľadového hokeja v roku 1998. IIHF tak teraz urobila po štyroch olympijských cykloch a na základe výsledkov a skúseností predovšetkým z medzinárodného fóra, ale aj z jednotlivých národných líg a v spolupráci s NHL. Ide o 51 základných zmien. Nás, ako predsedov rozhodcovských komisií, informovali hneď po Kongrese, ale išlo iba o pracovný materiál. IIHF vydala originálny vizuál na svojej oficiálnej stránke až 3. septembra," povedal Ország krátko pred štartom extraligy.

Prvá časť zmien mala technický charakter a hovorila napríklad o zachovaní rozmerov ihriska, predovšetkým pre MS (60x30 m), pričom pre ostatné medzinárodné súťaže je to dĺžka 60 metrov a šírka od 26 do 30 metrov. Ďalšie upravujú zmeny materiálu ochranných skiel, či výšku mantinelov a ochranných sietí, no tie sú podľa Országa finančne veľmi náročné a nie je možné ich na Slovensku, či aj v rámci Európy aplikovať. Najdôležitejšou technickou zmenou je posunutie modrých čiar smerom ku červenej čiare, čím sa zväčšilo útočné pásmo z 21,33 na 22,86 metra. "Takže bude dochádzať k oveľa rýchlejšiemu prechodu do útočného pásma, ktorý dáva väčší priestor ofenzívne ladením tímom. To by malo smerovať k zatraktívneniu hokeja a reagovať aj na vývoj, rýchlosť a silu, ktoré sú prítomné v súčasnom hokeji," pokračoval.

V druhej kategórii je najzásadnejšou zmenou zavedenia pravidelného používania tzv. hybridného zakázaného uvoľnenia. "Najväčšie očakávania máme práve od implementácie tohto pravidla. Bude tu obrovský tlak na rozhodcov, pretože čiaroví budú musieť dokonale čítať hru a na základe jej správneho čítania, to znamená porovnania útočnej alebo obrannej iniciatívy a výhody toho-ktorého tímu posúdiť, či išlo o zakázané uvoľnenie alebo nie. Samozrejme, musia sa na to pripraviť aj hráči, najmä obrancovia, ktorí boli zvyknutí na automatické odpískanie zakázaného uvoľnenia. Teraz už musia korčuľovať za pukom a ukázať minimálne svoju snahu brániť. Pod väčším tlakom budú samozrejme aj brankári, ktorí sa budú musieť častejšie zapájať do hry."

Ország zdôraznil, že prvoradým cieľom zmien IIHF bolo zatraktívnenie zápasov: "Smerujú k zrýchleniu hry, väčšiemu počtu gólov a napínavejším akciám. Aby sa divák nemusel pozerať z dvoch hodín a 20 minút, čo je priemerný čas jedného stretnutia, na korčuľovanie čiarových rozhodcov, striedania hráčov počas prerušenej hry, alebo na reklamné pauzy. A podľa oficiálnych štatistík sa až 17 percent času zápasov odohrávalo v strednom pásme. Divák je zvedavý na hokej, súboje a góly. K tomuto smerovali všetky snahy."

Keďže nové pravidlá ešte väčšmi tlačia na individuálne posúdenie rozhodcov a ich schopnosť správne čítať hru, Ország vyzval fanúšikov hokeja na trpezlivosť v úvode extraligy. "Na predsezónnych seminároch a prípravných stretnutiach sme sa snažili reagovať na zmeny a vysvetliť si rôzne pozície. Treba povedať, že tak ako hráči, tréneri a diváci, aj rozhodcovia sú len ľudia a musia si zvyknúť na nové pravidlá. Sú síce profesionáli, ale je to veľká zmena za posledných šestnásť rokov. Veľmi dôležitým faktorom bude cit pre hru, ktorý budú najmä čiaroví uplatňovať oveľa viac. Sme pripravení na to, že minimálne v prvých kolách a prvých stretnutiach na tom musíme ešte veľa pracovať. Takže dôležité bude porozumenie a tolerancia všetkých aktérov stretnutia," uviedol Orsázg, ktorý dodal, že v novej sezóne najvyššej slovenskej súťaže sa predstaví 14 hlavných a 18 čiarových rozhodcov.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články