Petrohrad získal Gagarinov pohár

Hokejisti SKA Petrohrad získali prvýkrát v histórii Gagarinov pohár.

V nedeľňajšom piatom finálovom dueli play off KHL vyhrali hráči SKA na ľade AK Bars Kazaň presvedčivo 6:1 a v sérii triumfovali 4:1 na zápasy. Na tróne nadnárodnej súťaže vystriedali Metallurg Magnitogorsk.

Petrohrad rozhodol piate finále štvorgólovým koncertom už v prvej tretine. Skóre po 73 sekundách hry otvoril Švéd Jimmie Ericsson, druhý gól pridal Iľja Kovaľčuk a na 3:0 upravil v 11. minúte Jevgenoj Dadonov. Ten tak stanovil nový rekord play off KHL v počte strelených gólov, keď ich zaznamenal 15. Predchádzajúce maximum bolo 14 presných zásahov Michaila Anisina v sezóne 2011/2012. V 15. minúte pridal štvrtý gól Alexej Ponikarovskij a Kazaň už nenašla dostatok síl ani kvality na zvrat v stretnutí.

AK Bars Kazaň – SKA Petrohrad 1:6 (0:4, 1:1, 0:1) (stav série 1:4)

Góly: 22. Gluchov – 2. Ericsson, 7. Kovaľčuk, 11. Dadonov, 14. Ponikarovskij, 23. Kovaľčuk, 59. Červenka

Petrohrad sa stal piatym klubom s triumfom v KHL v jej sedemročnej histórii. Po dva majstrovské primáty získali AK Bars Kazaň a Dinamo Moskva, v sezóne 2010/11 triumfovali hráči Salavatu Julajev Ufa a vlani ovládol Gagarinov pohár Magnitogorsk.

Pohár je pomenovaný po prvom kozmonautovi vo vesmíre Jurijovi Gagarinovi. Dvojnásobným držiteľom tejto trofeje vážiacej 18 kg je zo Slovákov Dominik Graňák (Dinamo Moskva), pred ním ju získali Roman Kukumberg v sezóne 2009/2010 s AK Bars Kazaň a Tomáš Starosta v sezóne 2011/2012 so Salavatom Julajev Ufa.