Hokejový svet Hľadať
HokejovýSvet.sk

Legendárny Jaroslav Holík prehral boj s chorobou

Jaroslav Holík prehral boj s dlhoročnou chorobou.
Zdroj: TASR
Zdieľajte:

Vo veku 72 rokov zomrel v noci na piatok bývalý československý hokejový reprezentant Jaroslav Holík. Ako informovali české médiá, legendárny útočník prehral boj s dlhoročnou chorobou. Správu potvrdil Holíkov mladší brat Jiří.

Jaroslav Holík vybojoval v roku 1972 s reprezentáciou titul majstra sveta, v tom istom roku získal aj bronz na ZOH v Sappore. Na svetových šampionátoch získal s národným tímom celkovo šesť medailí. Za reprezentáciu odohral v rokoch 1965 až 1973 dokopy 142 zápasov a zaznamenal 57 gólov.

S hokejom začínal v rodnom Havlíčkovom Brode, jeho kariéra je však neodmysliteľne spätá s Duklou Jihlava, kde vytvoril legendárny útok s bratom Jiřím a Janom Klapáčom. S Jihlavou vybojoval sedem ligových titulov a ďalšie štyri ako tréner. V pozícii kouča doviedol český národný tím do 20 rokov na juniorských MS aj k dosiaľ jediným dvom titulom majstra sveta v rokoch 2000 a 2001.

Holík sa preslávil ako neúnavný bojovník. I keď nebol rodený strelec či vyhlásený technik, dokázal si získať srdcia fanúšikov svojou zanietenosťou, zarputilosťou a takisto vodcovskými schopnosťami, vďaka ktorým vedel strhnúť celý kolektív. V roku 2012 obdržal za svoj celoživotný postoj hlavnú cenu Českého klubu fair play.

Holík bol otvoreným kritikom, ktorý sa aj v ťažkých časoch nebál nahlas vyjadriť svoj názor. Napríklad na MS 1969 po zápase so ZSSR si na svojom drese prelepil spolu s Janom Havlom a brankárom Vladimírom Dzurillom komunistickú hviezdu nad levom v štátnom znaku.

Ako informoval portál iDnes.cz, Holíkovi diagnostikovali v roku 2011 gangrénu, pri ktorej dochádza k odumieraniu živého tkaniva a v neriešenom prípade aj k smrti. Musel tak podstúpiť okamžitú amputáciu nohy pod kolenom, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu infekcie. Naučil sa chodiť s protézou, dokonca s ňou šoféroval auto. "Chcem vidieť vnúčatá, ako hrajú hokej. To ma drží pri živote. Roky ma trápili problémy s krvou, choroba je podľa všetkého vírusového pôvodu. Nedá sa vyliečiť," uviedol Holík dávnejšie v rozhovore pre hokej.cz.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články