Hokejový svet Hľadať
HokejovýSvet.sk

Česi si zahrajú o medaily

Českí hokejisti vyhrali vo štvrtok v prvom štvrťfinálovom zápase MS v bieloruskom Minsku nad Českom 4:3. O osude zápasu rozhodla v druhej tretine dlhá presilovka po vyššom treste amerického kapitána Abdelkadera, v ktorej dali Česi za stavu 1:1 dva góly a rozbili koncept dovtedy lepšieho tímu USA. Jeho záverečný dvojgólový uragán vyšiel navnivoč. Česi sa v sobotňajšom semifinále stretnú s víťazom večerného zápasu Kanada - Fínsko.
Zdroj: TASR
Zdieľajte:

štvrťfinále:

USA - Česko 3:4 (1:1, 0:3, 2:0)

Góly: 7. Nelson (Mueller, Jones), 59. Johnson (Mueller, Jones), 60. Johnson (Mueller, Smith) - 10. Rolinek, 27. Hertl (Novotný), 29. Červenka (Zámorský, Kolář), 37. Němec (Zámorský, Jágr). Rozhodcovia: Nord, Vinnerborg (Švéd.) - Hull (Kan.), Suominen (Fín.), vylúčení na 2 min.: 8:7, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0.

USA: Thomas – DeKeyser, Jones, Murphy, Gardiner, McCabe, Petry, Donovan - Nelson, Smith, Johnson – Stapleton, Abdelkader, Gaudreau - Wingels, Trochek, Mueller – J. Hayes, Shore, K. Hayes - McDonald

Česko: Salák - Vitásek, Němec, Jordán, Kindl, Zámorský, Kolář - Jágr, Novotný, Červenka - Hertl, Sobotka, Klepiš - Sekáč, Hudler, Zaťovič - Vondrka, Rolinek, Kovář - Růžička

Američania súpera zaskočili aktívnou hrou, sebavedomou rozohrávkou a keď sa k tomu pridali tradičné zámorské hokejové cnosti, pred Salákom to často horelo. Prvú väčšiu šancu mal síce Jágr, ale následne párkrát "prikúril" tím USA, ktorý aj parádne zohral presilovku. V priebehu 20 sekúnd dvakrát mohol skórovať a podarilo sa to do tretice po buly. Aj keď Česi nestíhali rýchlostne, v dôraze sa snažili súperovi vyrovnať a predviedli to pri vyrovnávajúcom góle. Rolinek ho síce dal šťastne, ale po dvoch gólových zakončeniach jeho spoluhráčov za sebou. V závere tretiny Česi hru vyrovnali a faulovaný Jágr dal takmer gól do šatne.

Výborný hokej sa začal hrať aj v druhej časti a oba tímy si hneď vypracovali šance, Česi dokonca trafili žŕdku. A potom sa začali diať veci. Abdelkader, pôsobiaci premotivovane už v utorňajšom zápase proti Nemecku, úplne zbytočne napadol Sobotku spôsobom, ktorý sa od známeho zákroku Cháru na Šatana na prvý pohľad príliš nelíšil. Jasné bolo len to, že zákrok sa udial po odohratí puku. Rozhodcovia to najprv neriešili, ale následne sa zišli vo svojom polkruhu a po pár konzultačných minútach dali vinníkovi 5+DKZ. Päťminútovú početnú výhodu odštartovali Česi okamžitým gólom a pokračovali v účinnom nahadzovaní pukov pred Thomasa. Následne skóroval Červenka, ale po dlhej videoporade rozhodcovia gól neuznali. Iba jedna z kamier jemne naznačila, že puk prešiel za čiaru, navyše ho český útočník do bránkoviska úmyselne kopol. Lenže Česi pokračovali v neskutočnom dorážaní pukov pred bránkoviskom a Červenka opäť trafil, teraz už bez diskusií. Potom rutinéri Novotný s Jágrom zbytočnými zákrokmi znemožnili ďalšie presilovkové dobýjanie a Američania v hre na štyroch excelovali. Na ich smolu zahadzovali šance a v oslabení opäť inkasovali - 1:4.

V záverečnej tretine Američania sprvoti akoby nemali mentálne sily na zvrat. Do šancí sa síce dostávali, ale Salák sa rozchytal do excelentného vydania. Navyše zámorský tím už stratil svoj herný koncept a nedokázal si vytvoriť stupňovaný tlak proti vyspelému a šikovne manévrujúcemu mužstvu Česka. Lenže prišiel klasický severoamerický nápor vo včas hranej power play, Američania dvakrát skórovali a mali takmer minútu na vyrovnanie. V obrovskom tlaku a ostreľovačke trafili žŕdku, ale vyrovnať sa im nepodarilo.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články