10 najprekvapujúcejších výsledkov z majstrovstiev sveta

Svetový hokej sa už dlohodobo vyrovnáva a aj krajiny, ktoré kedysi plnili úlohy fackovacích panákov, vedia zabrať proti favoritom. I tohtoročný šampionát priniesol v rámci základných skupín viacero prekvapení. V skratke si ich zosumarizujeme.
10. Nemecko - Lotyšsko 3:2

Za normálnych okolností výsledok, ktorý bežnému fanúšikovi žily netrhá. Lenže Lotyši na turnaji zdolali Fínov a Američanov a iróniou je, že ani tieto dve veľké výhry v skupine im na postup do ďalších bojov nestačili. Pre Nemcov, ktorí sa v prvom zápase dokonale vytrápili s Kazachmi a zdolali ich až v predlžení, pritom išlo o ich jedinú výhru v riadnom hracom čase a s majstrovstvami sa rozlúčili sériou piatich prehier v rade. V konečnom účtovaní teda ide o prekvapujúcejšiu záležitosť, ako sa mohlo spočiatku zdať.9. Švajčiarsko - Bielorusko 3:4
Bielorusko bolo posledné sezóny v A-kategórii skôr do počtu, na týchto MS si však vybojovalo postup do vyraďovacích bojov a pomohol im k nemu aj výsledok tohto zápasu. Vzhľadom na nie najlepšiu prípravu Švajčiarov boli ich očakávania pre turnajom zrejme striedmejšie, napriek tomu sa však dá táto prehra klasifikovať ako prekvapenie. Nabudených Bielorusov určite hnalo aj domáce publikum, ale tento výsledok znamenal, že po troch zápasoch bol úradujúci vicemajster sveta bez bodu a nakoniec nepostúpil zo skupiny. Nehovoriac o tom, že Švajčiari nie sú zvyknutí inkasovať toľko gólov proti tímom z tohto rangu. 8. Česko - Francúzsko 5:4pp
Posledný zápas skupiny A mal naozaj šokujúci priebeh, keď ešte v závere prvej tretiny Česi prehrávali rozdielom triedy. Kontaktný gól do šatne ich naštartoval k priebežnému obratu v druhej tretine, ale otrasení Francúzi znova dvihli hlavy a v záverečnej časti hry skóre vyrovnali. V predlžení už úradoval český výber, ale všeobecne sa čakalo, že budú viac poučení francúzskymi výsledkami a že o výhodnejšiu pozíciu pre play-off v poslednom zápase zabojujú presvedčivejšie. Zo všetkých strán sa pritom ozývalo, že sa chcú vyhnúť Rusom, k tomu cieľu im však dopomohol len Kolářov gól. 7. Francúzsko - Taliansko 1:2
Nie je až takým prekvapením, ak slabší tím padne po prekvapujúcej výhre nad favoritom už v ďalšom zápase. Francúzi však proti Talianom diktovali tempo, boli aktívnejší, krátko aj viedli, ale proti pozornému gólmanovi sa nedokázali presadzovať. Definitívnym klincom do rakvy bol pre nich taliansky gól z ničoho, ktorý padol v poslednej minúte tretej tretiny. Na ten už logicky nedokázali odpovedať. Bol to pritom jediný zápas Talianov, v ktorom dokázali skórovať viac ako raz, dva krát dokonca nestrelili ani gól a s A kategóriou sa rozlúčili so žalostnou bilanciou 6 gólov v 7 zápasoch. 6. USA - Kazachstan 4:3pp
Zápas USA s Kazachmi skončil v konečnom dôsledku výhrou celku, ktorý bol za favorita pasovaný už pred jeho odohratím. Ale že papierovo najslabší účastník majstrovstiev sveta dokáže uchmatnúť bod Američanom, určite nepotešilo mnohých stávkujúcich. Kazaši naviac disponovali najhoršou defenzívou na turnaji a všeobecne sa čakalo, že hviezdy z NHL proti nim budú bodovať naplno. 5. Slovensko - Francúzsko 3:5
Prekvapení na náš úkor býva v posledných sezónach viac, ako by sme si chceli priznať a prežili sme aj väčšie facky. Táto prehra nás však môže špeciálne mrzieť, pretože nám sťažila a v konečnom účtovaní aj zakopala šancu na postup do play-off. Do neho šli na náš úkor práve Francúzi, ktorí sa v poslednej tretine 4 gólmi dvihli a otočili zápas, ktorý sme mali dovtedy pod kontrolou. Na koňa ich posadilo hlavne bleskové vyrovnanie z 1:3 na 3:3 a nebolo to posledný krát na turnaji, čo predviedli gólový uragán v tak krátkom časovom rozpätí. 4. Fínsko - Lotyšsko 2:3
Až na prvý zápas turnaja Fíni odvádzali svoj štandard, hoci neukázali nič navyše. Po dvoch odohraných zápasoch však nemali na konte ani bod, za čo mohli aj Lotyši, ktorí zdolali hneď vo svojom prvom vystúpení. Začiatky bývajú pre nerozohraných favoritov ťažšie, ale aj v poli išlo o vyrovnaný duel a Lotyšsko ho definitívne zlomilo vo svoj prospech v tretej tretine a to vďaka dvom úspešným presilovým hrám. 3. USA - Lotyšsko 5:6
Lotyši sa už na turnaji postarali o jedno prekvapenie, ale to, že im zámorský tím dokázal streliť až 5 gólov a napriek tomu im to nestačilo ani na zisk čo i len jediného bodu, prekvapilo viacerých. Američania pritom v zápase neviedli ani raz a efektívny lotyššký celok ich chyby nekompromisne trestal, nezlomilo ich ani vyrovnanie z 1:3 na 3:3, či z 3:4 na 4:4. 2. Dánsko - Česko 4:3 sn
Pred zápasom sa vedelo, že Česi s Dánmi ešte nikdy neprehrali a to vrátane priateľských zápasov. Po MS v Minsku to už ale neplatí. Môžeme polemizovať, akú úlohu v tom zohralo rozhodnutie arbitrov pri druhom spornom dánskom góle, ale už druhý krát na turnaji Česko neudržalo dvojgólové vedenie a neuspelo ani v nájazdoch. Tie nejdú ani Salákovi, ale ani českým strelcom, proti Dánom zlyhal v koncovke aj Jágr.1. Francúzsko - Kanada 3:2sn
Na podobné výsledky Kanaďania skrátka stavaní nie sú. Tím, ktorý z dlhodobého hľadiska podáva zrejme najvyrovnanejšie výkony však „vybuchol“ už v prvý deň šampionátu. A to proti tímu, ktorý sa kvalitatívne dvihol iba nedávno a ešte k tomu v ich obľúbenej disciplíne, v nájazdoch kanadskí hráči proti Huetovi nedokázali uspieť ani raz. Hoci na šampionátoch tradične nehrajú s top tímom, prehru s Francúzskom môžeme klasifikovať ako menšiu blamáž.