Hokejový svet Hľadať
HokejovýSvet.sk

Šokujúce odhalenie! Piloti lietadla Jak-42 nemali povolenie sedieť v kokpite

Piloti pred tragickým letom hokejistov Jaroslavľu neprešli výcvikom.
Zdroj: TASR
Zdieľajte:

Piloti havarovaného ruského lietadla Jak-42, v ktorom 7. septembra 2011 zahynulo 44 ľudí výpravy hokejistov Lokomotivu Jaroslavľ vrátane Pavla Demitru, neprešli povinným výcvikom a neboli tak v osudný deň spôsobilí na let. Pre agentúru TASS to potvrdil generálny riaditeľ výcvikového strediska v Bykove Jevgenij Lobačev.

Podľa slov Lobačeva piloti v roku 2011 nemali za sebou povinných 72 hodín výcviku a napriek tomu ich vedenie spoločnosti Jak-servis zaradilo do letového plánu. Ak pritom posádka vynechá viac ako 25 percent výcviku, nie je spôsobilá na lietanie. Obaja piloti inkriminovaného letu tieto požiadavky vôbec nespĺňali, pretože boli v centre iba jeden deň, pripomenul Lobačev.

Jeho slová tak potvrdili záver vyšetrovacej komisie, ktorá minulý týždeň zverejnila záverečnú správu spolu s obvinením bývalého zástupcu riaditeľa aerolíniek Jak-servis Vadima Timofejeva. Ten sa za porušenie bezpečnostných pravidiel o letovej prevádzke bude spovedať pred súdom.

Po dôkladnom preskúmaní všetkých okolností prišli ruskí vyšetrovatelia k záveru, že Timofejev nezákonne pripustil posádku k letu. "Podľa názoru oprávnených osôb mal Timofejev dodržať letovú bezpečnosť a rovnako mal právo odoprieť posádke spoločný let vzhľadom na nedostatočnú kvalifikáciu a skúsenosti. Dovolil jej však letieť, navyše na základe falošných dokumentov zariadil kapitánovi platnú licenciu, keďže druhý pilot nemohol ešte lietať sám pre neukončené školenie na lietadle Jak-42," citovala ruská tlačová agentúra ITAR-TASS slová hovorcu vyšetrovacej komisie Vladimira Markina.

Timofejev podľa ďalších zistení vedel, že posádka nedosiahla v rámci výcviku všetky zručnosti, ktoré boli nutné pre zaručenie bezpečného letu. V minulosti dokonca nedbal ani na analýzu dát letových zapisovačov. Tí zaregistrovali pochybenie zo strany zosnulého kapitána už pri predchádzajúcich letoch. "Zdá sa, že kapitán urobil viac chýb, pričom niektoré predstavovali ohrozenie bezpečného letu. Timofejev neurobil nič a vedome pokračoval v zakrývaní dôležitých skutočností. Posádku letu s hokejovým tímom Lokomotivu Jaroslavľ navyše tvorili dvaja piloti a palubný inžinier, pričom mali vzlietnuť spoločne len tretíkrát," dodal Markin.

Vyšetrovatelia ďalej dokázali, že posádka neabsolvovala ani výcvik imitačných núdzových situácií. Zároveň sú presvedčení, že správny prístup k výcviku mohol predísť tragédii, pri ktorej zomrelo 44 ľudí. "Detektívi zhromaždili dostatok dôkazov a prípad predložili súdu s návrhom na obvinenie," spresnil Markin.

Zdieľajte:
Pridal: Boris Silný
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články