Hokejový svet Hľadať
HokejovýSvet.sk

Slováci sa stretli pred Slovakia Cupom v skromnom počte, Lašák chce svoju 25

Slováci sa stretli pred Slovakia Cupom. Brankára Lašáka čaká pred Slovakia Cupom súboj o dres s číslom 25.
Zdroj: TASR
Zdieľajte:

Pred hokejovým turnajom reprezentácii Slovakia Cup sa na zraze v utorok v Banskej Bystrici zišlo hráčov len poskromne. Tréner Vladimír Vůjtek musel skonštatovať, že na tréning, ktorý nasledoval hneď po zraze, má k dispozícii trinástku. "Zďaleka tu nie sú všetci, bohužiaľ, majú svoje povinnosti, hrajú v Rusku, vo Švédsku, iní prídu z Chabarovska v stredu, ostatní až pred štvrtkovým zápasom na rozkorčuľovanie, takže zišlo sa nás len trinásť."

V deň zrazu sa na tréningu v skromnom počte veľa natrénovať nedalo. "Len ľahko streľbu, kombinácie ťažko cvičiť, keď nemáme jedinú päťku pokope."

Nálada možno podprahová. Tréner Vůjtek: "Hráči to nevidia určite radi, keď nie sú pokope, nemôžu sa venovať nácviku presiloviek, kombináciám, systému hry, to nám všetko odpadlo. Do zápasu tak pôjdeme bez akejkoľvek prípravy."

Na Slovakia Cupe čakajú od štvrtka na slovenskú reprezentáciu tradiční súperi Nemecko a Švajčiarsko. "Poznáme sa, sú to súperi na našej úrovni," dodal Vladimír Vůjtek. Vo výbere zaujmú viaceré mená, trebárs skúsený brankár Ján Lašák, alebo trojica medailistov z bronzového tímu na juniorských MS v Kanade. Premiérovo si národný dres A-tímu oblečú Christián Jaroš a Peter Cehlárik, Martin Réway má dosiaľ za sebou dvanásť štartov.

Jána Lašáka i mladíkov z bronzového tímu dvadsaťročných si vybral tréner Vladimír Vůjtek zákonite. "Jano Lašák chytá veľmi dobre v Liberci, udržiava mu šancu na playoff. Rátame s tými, čo môžu ísť na majstrovstvá sveta, vieme, že Staňa zakončil sezónu, že Jano Laco je dlhodobo zranený a že Jaro Halák asi ťažko príde. Na druhej strane Réway, ktorého dlho sledujeme, podáva dobré výkony a ocitol by sa v nominácii, aj keby Slovensko medailu na MS dvadsaťročných nemalo."

Ján Sýkora v klubových službách HC Plzeň vkročil na zimák ako do svojho. Po rokoch odrobených pre domácich "baranov" sa ani inak nedalo. "Šatňu poznám, zažil som ju, patrila juniorom, teraz ju máme my. Nepripisujem jej nejaký význam, ja by som sa aj pri ľade, alebo za mantinelom prezliekol. No a turnaj, uvidíme, dúfam, že forma vydrží a nezraním sa. Pozvánka ma potešila, verím, že bude nasledovať aj účasť na svetovom šampionáte."

Kedysi miláčik banskobystrického publika bude chcieť nepochybne aj teraz fanúšikov potešiť. "Lámač ženských sŕdc je tu," ohlasuje so smiechom svoju prítomnosť. "Sme tu mladí, starí, máme dosť veľkú silu. Prišiel som z Čiech, v nedeľu sme dohrali, a potom som najmä dospával. V českej lige sa nahromadilo viac zodpovednosti, to ma obohacuje, inak hravosť a rýchlosť vo mne zostali, na svojich prednostiach si zakladám. O mojich rukách sa už niečo pohovorilo, no teraz dosť aj o Réwayových. Martin je veľmi šikovný, obdivujem ho, má perfektné videnie."

V Banskej Bystrici býva Jánovi Sýkorovi ujo i teta. "A veľa chalanov, s ktorými som hrával a rád by si s nimi posedel, či už s Michalom Hudecom, alebo Lukášom Bambúchom, ktovie, či to stihneme, keďže nocujem s tímom trochu odruky na Kaskádach v hoteli."

Široký úsmev sprevádzal aj ďalšieho dôverne známeho brankára Jána Lašáka. Akoby mu roky nepribúdali. "Ja som mladý duchom stále, 40-ročné telo, 25-ročná tvár. Ale vážne, pozvánka do reprezentácie ma potešila, pred pár dňami som riešil Liberec, teraz som tu a teším sa na tréningy i zápasy. Spoznám hlavne mladších chalanov, so staršími si mám čo povedať. Je to zmena, zažijem niečo nové."

Vek nepustí a v kabíne sa odráža zo všetkých stien. "Chalani sú mladí, no majú niečo odohraté," zhodnocuje postavenie veterána Ján Lašák. "Úlohu akéhosi otca si neprisudzujem, tá vzniká prirodzeným rešpektom, nie rečami, alebo pričastými radami. Teraz sa snažím aj o moju dvadsaťpäťku na drese, už je vyrobená pre Mareka Viedenského, ja mám argument spočívajúci v hierarchii, preto verím, že toto číslo nachystajú vo štvrtok pre mňa. S Marekom sa musím najskôr zoznámiť, až potom argumentovať. Môj monokel pri ľavom oku s tým nesúvisí, ale so striedačkou v piatok v Liberci, keď som dostal po čele pozerajúc spoza mantinelu. Virózu však už necítim, a to je dobré, v pondelok som strávil doma s rodičmi, oddýchol si aj vo wellnesse a nabral síl."

Na domácom turnaji, ktorý bude posledným pred záverečnou fázou prípravy na májové majstrovstvá sveta v Česku, sa objavia aj dve posily v realizačnom tíme, tréner brankárov Petr Jaroš a psychológ Peter Bielik, od ktorého si sľubujú v tíme pomoc po mentálnej stránke.

Slováci sa na Slovakia Cupe stretnú 5. februára s Nemeckom a o dva dni neskôr so Švajčiarskom.

Nominácia SR "A" na turnaj Slovakia Cup:

brankári - Július Hudáček (Örebrö, Švéd., 11 zápasov), Ján Lašák (HC Liberec, 83 zápasov)

obrancovia - Marek Ďaloga (Sparta Praha, ČR, 38/1 gól), Dominik Graňák (Fribourg Gotteron, Švaj., 134/6), Adam Jánošík (HC Košice, 4/0), Christián Jaroš (Lulea HF, Švéd., 0/0), Juraj Mikuš (Sparta Praha, ČR, 16/2), Michal Sersen (Slovan Bratislava, 71/6), Peter Čerešnák (Vítkovice Steel, ČR, 19/1), Lukáš Kozák (Slovan Bratislava, 3/0)

útočníci - Peter Cehlárik (Lulea HF, Švéd., 0/0), Michael Vandas (Vítkovice Steel, ČR, 11/1), Marcel Haščák (Amur Chabarovsk, KHL), 50/3), Patrik Lušňák (Junosť Minsk, Biel., 21/3), Libor Hudáček (Slovan Bratislava, 37/6), Michel Miklík (Amur Chabarovsk, KHL, 70/15), Ladislav Nagy (Slovan Bratislava, 80/28), Martin Réway (Sparta Praha, ČR, 12/0), Tomáš Surový (Slovan Bratislava, 105/18), Ján Sýkora (HC Plzeň, ČR, 16/1), Radoslav Tybor (ČSOB Pojišťovna Pardubice, ČR, 29/3), Marek Viedenský (HPK Hämmeenlinna, Fín., 14/4), Vladimír Dravecký (Oceláři Třinec, ČR, 22/4)

Zdieľajte:
Pridal: Boris Silný
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články