window.googletag = window.googletag || { cmd: [] }; window.googletag.cmd.push(function () { window.googletag.pubads().enableSingleRequest(); window.googletag.pubads().disableInitialLoad(); }); Hokejový svet Hľadať
Hokejový svet

Marián Hossa odhaľuje: Zväz nemal peniaze. Aby som mohol hrať na MS, poistku som si zaplatil sám

BRATISLAVA - Legendárny slovenský hokejista Marián Hossa odhalil, že aby mohol hrať na jedných MS, musel si poistku zaplatiť z vlastného vrecka, pretože zväz na to nemal peniaze.
Legendárny slovenský hokejista Marián Hossa.
Zdroj: YouTube/Televízia JOJ
Zdieľajte:

Počas náročnej olympijskej sezóny sa očakávalo, že slovenská reprezentácia na MS nebude v plnej sile. Ale asi sa neočakávalo až takmer tridsať ospravedlneniek, ktoré pristáli na stole hlavného trénera Vladimíra Országha.

"Hráči sú spolu v kontakte a prirodzene sa zaujímajú o to, aké majú plány ostatní, keď niekto z nominácie vypadne. Každý je v inej situácii, niekomu napríklad končí zmluva. Taký hráč to má úplne iné ako niekto, kto má kontrakt platný aj na ďalšie obdobie,“ zamýšľal sa legendárny hokejista Marián Hossa v relácii Milujeme presilovky na TV JOJ.

Trojnásobný víťaz Stanley Cupu a člen Siene slávy NHL však ocenil, že hokejová verejnosť je už ohľaduplnejšia ako v minulosti a hráči, ktorí odmietli pozvánku na majstrovstvá sveta nie sú zatracovaní ako kedysi. "Som rád, že sme dospeli do štádia, kedy sa absencie nekritizujú tak ostro ako v minulosti. Keď niekto pozvánku odmietne, zväčša na to má vážny dôvod," upozorňuje Hossa.

Slovenská reprezentácia má na prebiehajúcom svetovom šampionáte vo Švajčiarsku len dvoch hráčov zo zámorskej profiligy. Útočníkov Adama Sýkoru z New York Rangers a Martina Pospíšila z Calgary Flames. "Klub v NHL je váš zamestnávateľ. Jednoducho povedané, chcete mu ukázať, že ste pripravení aj na ďalšiu sezónu. Ak vás trápi zranenie, potrebujete sa doliečiť, aby ste boli stopercentne fit," pripomína Hossa, že kluby majú kľúčové slovo pri rozhodovaní, či hráči pôjdu alebo nepôjdu na MS.

Prečítajte si aj

Vľavo hráč Nitry Sebastian Čederle a hráč Michaloviec Marc Olivier Roy v súboji.Michalovce opúšťa ďalšia kanadská hviezda: Najlepší nahrávač Tipsport ligy zamieril do nového pôsobiska

Hokejisti majú prácu, ktorá ich živí vo svojich kluboch. To je ich priorita. "Nemôžete prísť na majstrovstvá sveta a riskovať, ak máte zranenie. Nemôžete si dovoliť čakať mesiac, musíte sa pripravovať na ďalší ročník, obzvlášť ak vám končí kontrakt. Veľa ľudí tomu možno nerozumie, no v tejto sezóne bola aj olympiáda. Zápasov je extrémne veľa a s tým prichádza obrovská únava. Každý hráč je v inej situácii, presne ako to bolo za našich čias. Ja som častokrát hral v NHL dlhé play off a v takých prípadoch sa, samozrejme, reprezentovať nedalo."

Poistku som si musel zaplatiť zo svojho, spomína Marián Hossa

Marián Hossa vždy, keď bol zdravý a nehral o Stanley Cup, prišiel rád reprezentovať a hrdo nosil slovenské farby. Spomenul aj bizarnú príhodu, keď slovenský zväz nemal peniaze na uhradenie jeho poistky a tak, aby si mohol zahrať na majstrovstvách sveta, musel nemalú poistku uhradiť z vlastného vrecka.

"Boli však aj situácie, kedy som mohol ísť reprezentovať, no musel som riskovať. Raz som to urobil tak, že som si sám zaplatil poistku, pretože slovenský zväz na ňu vtedy nemal financie. Išiel som hrať a zaplatil som si poistenie z vlastného, aby som bol krytý pre prípad zranenia. Nebola to lacná záležitosť, ak si dobre pamätám, vyšlo ma to na viac ako desaťtisíc dolárov,“ spomínal Marián Hossa.

Na množstve absencií v slovenskej reprezentácii na MS 2026 sa dajú určite nájsť aj pozitíva. Tým najvýraznejším je, že priestor a šancu na vrcholnom medzinárodnom podujatí dostali mladší hráči, ktorí môžu vystreliť a postupne sa stať kľúčovými súčasťami národného tímu. Či už sú to obrancovia Maxim Štrbák, Viliam Kmec, Luka Radivojevič alebo útočníci Filip Mešár, Martin Chromiak, Adam Sýkora.

"V Kanade je bežné, že niektoré hviezdy na šampionát necestujú, a nikto ich za to nekritizuje. Dostávajú tak priestor mladí hráči. Je výborné, že sa to momentálne deje aj u nás. Zrazu môže niekto nečakane vyskočiť a my si povieme, akého skvelého hráča máme, hoci sme o ňom predtým možno ani nevedeli. Ak by prišli všetci skúsení chalani, túto šancu by pravdepodobne nedostal," pripomína Hossa a dodáva: "Jasné, že šanca na úspech sa tým znižuje, ale nerobil by som z toho ťažkú vedu. Na nedávnej olympiáde by sme možno nemali v tíme niekoľko hráčov, ak by predtým nedostali príležitosť ukázať sa na majstrovstvách sveta."

Zdieľajte:
Zdroj informácií: Milujeme presilovky/TV JOJ

Diskusia

Podobné články