Fíni vydreli víťazstvo

Fínski hokejisti zvíťazili v piatkovom stretnutí B-skupiny na MS v Minsku nad Švajčiarskom 3:2 po nájazdovom rozstrele. O víťazný gól sa v piatej sérii samostatných nájazdov postaral Iiro Pakarinen. Fíni majú k dispozícii deň voľna, po ktorom nastúpia v nedeľu o 15.45 SELČ proti USA. Švajčiarov čaká už v sobotu o 19.45 h dôležitý zápas z pohľadu ich ďalšieho účinkovania na turnaji proti Kazachstanu.

B-skupina

Fínsko - Švajčiarsko 3:2 sn (1:0, 1:0, 0:2 - 0:0, 1:0)

Góly: 6. Kivistö (Immonen, Salomäki), 33. Jokinen (Haula), roz. nájazd Pakarinen - 42. Suri (Fiala), 57. Josi (Romy, Suri). Rozhodovali: Fraňo, Jeřábek (obaja ČR) - Dahmen (Švéd.), Schrader (Nem.), vylúčení: 1:2, presilovky a oslabenia: 0:0

Fínsko: Rinne - Hietanen, Mäntylä, Karalahti, Ohtamaa, Lajunen, Kivistö, Marttinen – Palola, Kontiola, Lehterä – Komarov, Jokinen, Haula – Salomäki, Immonen, Pakarinen – J. Sallinen, T. Sallinen, Huhtala - Savinainen

Švajčiarsko: Berra - Schlumpf, Josi, Seger, Weber, Blum, Kukan – Brunner, Romy, Moser – Hollenstein, Cunti, Ambühl - Rüfenacht, Schäppi, Stancescu - Suri, Froidevaux, Plüss - Fiala

Oba tímy vstúpili do zápasu opatrne a v prvých piatich minútach nepreveril ani jeden z nich súperovho brankára. V 6. minúte však zaviezol puk do útočnej tretiny Immonen, prihral ho Kivistövi a ten prudkou strelou nedal Berrovi šancu. Taktický hokej pokračoval aj v ďalšom priebehu. Švajčiari sa osmelili až na konci prvej tretiny, ale snahu gólom nekorunovali. V druhom dejstve svoju aktivitu výraznejšie zvýšili, no Plüssovi ani Romymu sa vyrovnať nepodarilo. V 33. minúte sa dostal puk za Berrovou bránkou k Jokinenovi, ktorý spoza nej prekvapil švajčiarskeho brankára - 2:0. V taktickom boji padol ďalší gól v 42. minúte, keď Fiala našiel na ľavej strane Suriho a ten prestrelil Rinneho. Hra sa zdramatizovala, no zo šancí Romyho a Segera na jednej strane, či Lehteräho na tej druhej gól nepadol. V 57. minúte však Josi vykorčuľoval spoza fínskej bránky na pravý kruh a strelou po ľade poslal duel do predĺženia. V ňom sa o víťazovi nerozhodlo, a tak dva body pre Fínov zaistil v piatej sérii nájazdov presnou strelou Iiro Pakarinen.