VIDEO Iba jedenásty Slovák v histórii: Zdeno Chára sa dočkal obrovskej pocty

Víťaza Stanleyho pohára z roku 2011, dlhoročného reprezentanta a kapitána strieborných medailistov z MS 2012 uviedli v nedeľu do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF). Chára sa do nej dostal ako jedenásty slovenský hráč v histórii.
Slávnostný ceremoniál sa uskutočnil v Štokholme v záverečný deň 88. majstrovstiev sveta. Okrem Cháru prijali do exkluzívneho klubu aj ďalších šesť významných hokejových osobností - novými členmi Siene slávy IIHF sú aj bývalý švédsky brankár Henrik Lundqvist, dánsky center Frans Nielsen, český krídelník David Výborný, ako aj niekdajšie reprezentantky Kim Martinová-Hassonová zo Švédska a Vicky Sunoharová z Kanady. Do Siene slávy uviedli aj funkcionára Kaia Hietarintu, bývalého prezidenta Fínskej hokejovej asociácie.
„Je neskutočné privilégium a česť, že tu môžem pred vami stáť ako nový člen Siene slávy IIHF. Stojím na pleciach mnohých skvelých hráčov, trénerov a podporovateľov tohto športu a som poctený, že sa môžem k nim pripojiť. V prvom rade sa chcem poďakovať výberovej komisii, že ma zvolila, a takisto ďalším novým členom Siene slávy," uviedol Chára v ďakovnej reči. "Sieň slávy IIHF je niečo, čo sa nedá vyhrať, ale musíte si to zaslúžiť. A zaslúžiť si to musíte tvrdou prácou a nedokážete to sám. Je to testament pre všetkých, ktorí stáli za mnou, podporovali ma a verili mi. Hokej je šport, ktorý je oveľa viac než len hrou, je to spôsob života, komunita a kultúra.“
Chára je jeden z najúspešnejších športovcov v slovenskej histórii. Ikonický obranca získal v sezóne 2008/2009 prestížnu Norrisovu trofej pre najlepšieho zadáka NHL. V zámorskej profilige odohral celkovo 24 sezón, počas ktorých zanechal za sebou mimoriadnu stopu. Vo februári 2022 sa stal obrancom s historicky najväčším počtom odohratých duelov v NHL - nastúpil v 1680 zápasoch základnej časti. Štrnásť sezón strávil v Bostone, pričom všetky absolvoval s kapitánskym "céčkom".

V roku 2011 sa stal iba druhým Európanom a prvým Slovákom, ktorý v pozícii kapitána doviedol tím k zisku Stanleyho pohára. Bruins priviedol do finále play off aj v roku 2019, v ňom však nestačili na St. Louis. Profiligovú kariéru začal aj ukončil v drese New Yorku Islanders, pôsobil i v Ottawe a Washingtone. V základnej časti si celkovo pripísal 209 gólov, 471 asistencií (680 bodov), 2085 trestných minút a 301 plusových bodov. V 200 zápasoch play off nazbieral 18 gólov, 52 asistencií (70 bodov), 218 trestných minút a 50 plusiek. Trikrát sa dostal do prvého a štyrikrát do druhého All Star tímu NHL. Okrem Norrisovej trofeje má v zbierke aj Cenu Marka Messiera pre najlepšieho lídra. Hráčsku kariéru ukončil vo veku 45 rokov pred ročníkom 2022/2023.
Prečítajte si aj

Trenčiansky rodák bol s telesnou výškou 206 cm najvyšší v histórii NHL a na dĺžku svojej hokejky i čepele musel mať výnimku. K charakteristickým znakom jeho hry patrili prehľad, dôraz, ale aj mimoriadne tvrdá strela. Jeho výkon 175,1 km/h, ktorý dosiahol v Zápase hviezd NHL v roku 2012, je dodnes v profilige neprekonaný. V závere kariéry bol štvrtý najstarší hráč, ktorý kedy nastúpil v súťaži. Vo vyššom veku v nej hrali iba Gordie Howe, Chris Chelios a Jaromír Jágr. Od draftu v roku 1996 sa trikrát objavil na európskych klziskách. V úvode sezóny 2001/2002 odohral osem zápasov za Duklu Trenčín v slovenskej extralige a celú sezónu 2004/2005, keď sa NHL pre výluku nehrala, strávil vo švédskom Färjestade. Aj polročnú výluku v NHL v sezóne 2012/2013 využil na pôsobenie v Európe, keď odohral 25 zápasov za Lev Praha v KHL.
Chára sa výrazne presadil aj na medzinárodnej scéne. Slovensko reprezentoval na troch ZOH (2006, 2010 a 2014), siedmich MS a štartoval aj na dvoch Svetových pohároch (2004, 2016). Na MS vybojoval s reprezentáciou dve strieborné medaily - v roku 2000 v Petrohrade a v Helsinkách 2012, kde viedol národný tím v pozícii kapitána. "Céčko" mal na drese aj na ZOH 2010 a 2014 a MS 2001. Na MS 2012 ho vyhlásili za najlepšieho obrancu šampionátu. Na Svetovom pohári 2016 skončil druhý s Tímom Európy.
„Chcem sa poďakovať mojej rodine, mojej manželke Tatiane, dcérke Elliz a dvom mojim synom Benovi a Zackovi. Vďaka za vašu lásku, neustálu podporu a nekonečnú vieru v moje schopnosti. Vaše obety a láska mi dali možnosť a príležitosť priblížiť sa hviezdam. Bez vás by to nebolo možné,“ povedal Chára, ktorý sa poďakoval aj svojej matke, otcovi či sestre: „Vždy ste ma podporovali v tom, aby som šiel za svojimi snami. Otec Zdeněk mi vždy hovoril, že tvrdá práca, zanietenie, osobná disciplína a silná vôľa ma dovedú ďalej, než by ktokoľvek čakal. Nemýlil sa.“
V ďakovnej reči spomenul aj svojich bývalých spoluhráčov, trénerov, najlepších kamarátov, agenta Matta Keatora či hráčskeho skauta Jána Gajdošíka. „Hokej je tímový šport a zasvätil som mu všetko. Je to o pamätných momentoch, triumfoch, vzťahoch i kamarátstvach. Moje najkrajšie spomienky sa viažu k zisku medailí so slovenskou reprezentáciou a k zisku Stanleyho pohára.“
Na záver sa poďakoval národnému tímu a hokejovému zväzu a v slovenčine sa prihovoril aj slovenským fanúšikom: „Ďakujem vám všetkým za vašu podporu. Bez vás by to nebolo možné. Vždy som cítil vašu energiu, vášeň a lásku pre túto hru.“ Dodal, že najväčšou odmenou v hokeji bola pre neho možnosť motivovať ostatných svojou tvrdou prácou, disciplínou a horlivosťou a inšpirovať mladých hráčov, ktorí snívajú o pôsobení vo veľkých ligách a úspechoch.