Kvôli lekárom takmer prišiel o nohu a má po kariére: Smutný osud trojnásobného účastníka MS
Kam sa vytratil hokejový útočník Andrej Šťastný? Túto otázku si kládlo mnoho hokejových fanúšikov. Nevideli sme ho už dve sezóny na ľade a žiaľ, už ho ani neuvidíme...
Všetko začalo v roku 2023, keď po sezóne v drese Dukly Trenčín išiel na bežný operačný zákrok kolena. Predpokladal, že o tri týždne bude späť v tréningovom procese a zaťažovať koleno aspoň na stacionárnom bicykli.
Andrej Šťastný vyrozprával okolnosti, ktoré viedli ku koncu jeho kariéry
Všetko však bolo inak... O svojom smutnom osude porozprával v relácii suSPEAK na šport.sk. "Mal to byť jednoduchý zákrok. Bohužiaľ, tak sa to zvrtlo... Pravdepodobne ani nemôžem ešte ísť úplne do detailov, keďže to bude riešiť aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou," začal svoje rozprávanie Andrej Šťastný.
Že je zle vedel pár hodín po operácii, keď operované koleno veľmi opuchlo. "Večer okolo ôsmej som už písal operatérovi, že mám koleno obrovské, napuchnuté, celé tvrdé. Takú bolesť som ešte v živote nezažil," spomínal na nepríjemné chvíle trojnásobný účastník majstrovstiev sveta. Prišla však nečakaná reakcia od lekára: "Buďte chlap, dajte si tabletky."
Situácia sa však naďalej zhoršovala, ale lekár odmietol adekvátne reagovať. "Už som mal aj horúčku," spomína Šťastný. Podarilo sa mu vybaviť návštevu nemocnice, z kolena mu vytiahli 150 ml tekutiny, prežíval obrovské muky. "No a ja som tam skoro odpadol. Zasadrovali mi nohu a poslali ma domov."
Prečítajte si aj
Koniec slovenského reprezentanta za morom? Skloňujú sa dve alternatívy
Bola to však len krátkodobá úľava. "Zase mi to napuchlo. V noci som si už musel rozstrihnúť sadru," hovoril Šťastný. Scenár sa zopakoval ešte dvakrát - sanitka ho viezla do nemocnice, kde mu vytiahli vodu z kolena, ale bez ďalšej adekvátnej liečby. "Keď som sa opäť ozval operatérovi, napísal mi, že je v práci len do 10.30 h, má veľa ľudí a ide k zubárovi. Absolútne som bol hotový. Volám si sanitky, nikto nič, a mne ide koleno prasknúť," opisoval doslova zúfalú situáciu.
Následne sa Andrej Šťastný rozhodol obrátiť na lekára Jána Grauzela, ktorý mu zachránil nohu. "Keby nie je Janko, tak sa dá povedať, že možno nemám nohu." Zistilo sa, že v operovanom kolene Andreja Šťastného je masívna infekcia. "Janko mi prvýkrát spravil rozbor, zmeral hodnoty a už som mal v kolene masívne zlatý stafylokok a 280 CRP."
Andrej Šťastný prechádzal doslova peklom. Po troch týždňoch pobytu v nemocnici na Kramároch nasledoval trojtýždňový rehabilitačný pobyt. "Infekt bol obrovský. Infektologička mi vravela, že aspoň infekcia nešla ďalej do tela," mal šťastie v nešťastí hokejista, ktorý v drese Slovana Bratislava odohral 234 zápasov počas šiestich sezón v KHL.
Rok musel chodiť s pomocou barlí a v januári išiel na ďalšiu operáciu. "Teraz som 2 mesiace po operácii. Konečne som zahodil barly, takže som rád, že už chodím," teší sa Andrej Šťastný, ktorého hokejová kariéra po chybe lekára skončila. Hoci ešte pred tromi mesiacmi dostával ponuky od klubov, ale vedel, že už to ďalej nepôjde.