Ruský novinár vysvetľuje obdiv Ovečkina k Putinovi: Ako príklad použil slovenské legendy Šatana a Bondru

Veľkou udalosťou nedávneho obdobia v športovom a hokejovom svete bolo prekonanie gólového rekordu v NHL. Ruský útočník a kapitán tímu Washington Capitals Alexander Ovečkin vsietil 895. gól v zámorskej profilige, čím prekonal famózny počin legendárneho Kanaďana Wayna Gretzkeho, ktorý Ovečkinovi osobne gratuloval.
Rekord Ovečkina ale vyvolal rozličné názory. Mnohí gratulujú a žasnú, iní upozorňujú na to, že netreba oslavovať rekord hráča, ktorí sa netají obdivom voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Dokonca jeho profilová fotografia na Instagrame je s Putinom. S tým istým Putinom, ktorý vo februári 2022 rozpútal krvavý vojenský konflikt na Ukrajine, pri ktorom zahynuli státisíce nevinných ľudí, medzi nimi aj detí.
Prečo Ovečkin tak obdivuje Putina
Bývalý ruský novinár Slava Malamud v rozhovore pre Sportnet vysvetľoval, z čoho pramení obdiv Alexandera Ovečkina k Putinovi. "Putina považuje za dobrého lídra. Nemyslím, si, že Ovečkin podrobne analyzuje politickú situáciu, sleduje správy a číta politické blogy. V tejto veci je však veľmi ovplyvnený konzervatívnymi rodičmi, najmä mamou, aby rešpektoval moc, bojoval za slávu Ruska a aby miloval akéhokoľvek predstaviteľa ruského imperializmu," vysvetľoval Malamud.
Prečítajte si aj

"Taťjana Ovečkinová pociťuje silnú nostalgiu za Sovietskym zväzom a Putin viackrát deklaroval, že vráti Rusku zašlú slávu zo sovietskych čias. Šport a kultúra bola v Rusku vždy pod silným vplyvom ľudí ako prezident, lídri komunistickej strany a podobne," pokračoval ruský novinár, ktorý pracoval napríklad pre Sport-Express.
"Prominentní športovci a umelci boli pozývaní do Kremľa, kde dostávali medaily, tituly ako zaslúžilý umelec Sovietskeho zväzu alebo zaslúžilý majster športu. Toto všetko pretrvalo aj v Rusku. Je to spôsob, akým si Kremeľ kupuje hviezdy kultúry a športu. V Rusku by šport neexistoval bez politickej podpory," opísal Malamud úzke prepojenie medzi športom a politikou v Rusku.
Množstvo ruských hokejistov prišlo počas dlhoročných kariér v Amerike či Kanade na chuť "západným hodnotám". Žijú a trénujú v zámorí aj počas mimosezónneho obdobia. Ale Ovečkin taký nie je. Okamžite po skončení sezóny v NHL sa vracia do Ruska, kde trávi niekoľko mesiacov medzi sezónami.
Ako príklad Šatan a Bondra
Nie každý hokejista podľa Malamuda "podľahne" západným hodnotám a štýlu života. Ako príklad si zobral dvojicu slovenských legiend Miroslava Šatana a Petra Bondru. "Je to veľmi individuálne. Pamätám si napríklad dvoch slovenských hokejistov. Peter Bondra bol silno amerikanizovaný a Miro Šatan zasa nie. Takisto vám môžem dať viacero príkladov ruských hráčov. Ovečkin pochádza z Moskvy, čo je metropola. Väčšina jeho priateľov sú Rusi. Nikdy netrávi leto v Severnej Amerike, vždy sa vracia domov, k svojim," dodáva Slava Malamud.
Miroslav Šatan sa po skončení kariéry v NHL vrátil na Slovensko. Snaží sa pomôcť slovenskému hokeju. Pracuje ako prezident SZĽH a generálny manažér reprezentácie. Peter Bondra zostal po kariére žiť v Amerike, pracuje v štruktúrach Washingtonu Capitals.