Hokejový svet Hľadať
HokejovýSvet.sk

Vekom stále junior, myslením hokejový génius

Slovensko bolo vždy liahňou kvalitných technicky zručných hokejistov. Avšak v posledných rokoch sa ich nerodilo práve najviac. No dnes je jedným z najvýraznejších hokejistov, mysliacich dva až tri kroky dopredu ako súper, práve Martin RÉWAY
Zdroj: TASR
Zdieľajte:

Každý, kto niekedy nejaký šport hral, vie, že mať talent a naučiť sa ho zveľaďovať, nie je vždy automatické. Mať talent ešte neznamená mať vyhraté. Bez systematickej prípravy, kvalitných trénerov, rád skúsenejších hokejistov alebo tréningových dávok naviac, by žiadny talent nemohol naplno vyrásť. Bezpochyby v súčasnosti najväčší talent v našich končinách je práve ten Martinov hokejový. Nie všetko vždy išlo ako po masle.

Začiatky

Martinovo detstvo a dospievanie bolo poznačené nie celkom vzornou životosprávou. Martin sa narodil v Prahe, hokejové začiatky sa viažu práve na toto mesto. Klub, ktorý ho naučil základy hokeja, je pražské S – Slávia Praha. V čase, keď Martin prechádzal z mladšej žiackej kategórie do staršej, sa presťahoval s rodinou na Slovensko, do Dolného Kubína. Najbližší klub v najvyššej dorasteneckej kategórií bolomartinské MHC, a tam na Slovensku začínal. Po nedohodnutí sa na novej zmluve s MHC, Réway po konzultácií s agentom odchádza v roku 2011 do Sparty Praha. Aj keď väčšinu sezóny odohral len v doraste, upútal skautov natoľko, že tí si ho v ďalšom roku vybrali do kanadskej juniorky – do tímy Gatineau Olympiques.

Problémy

Pôsobenie v Martine i v Prahe sprevádzal Martinov mládežnícky elán a nerozvážnosť, ktoré mu spôsobili niekoľko problémov. Porušovanie životosprávy, neskoré príchody na tréning, lákadlá mládežníckeho veku, tým všetkým potrápil svojich trénerov i rodičov. Konflikt mal dokonca aj s mládežníckym reprezentačným trénerom Antonom Bartánusom, ktorý ho v roku 2012 počas letného sústredenia vyrazil z kempu. Bartánus je známy svojimi tvrdšími a nekompromisnými pravidlami a výnimkou nebol ani Martin. Rebelstvo z jeho strany tu však neskončilo a aj keď to Martin poprel, na nasledujúce MS do 18 rokov za Slovensko odmietol pozvánku. Fanúšikovia špekulovali, či za to mohlo zranenie alebo to bola akási pomsta trénerom za to, že ho poslali z letného kempu preč.

Vzostup

Našťastie, veci sa urovnali, Martin si mnohé veci uvedomil, priznal a tým pádom naspäť otvoril dvere do reprezentačných tímov. Kto by si nepamätal už jeho prvé MS do 18 rokov v divízií B, kde spolu s Markom Daňom priviedli túto vekovú kategóriu opäť na najvyšší level?
V nasledujúcom ročníku, už v spomínanom Gatineau, predvádzal svoj nesporný technický talent. Aj keď v základnej časti bol „až“ štvrtý v klubovom hodnotení, v play-off bol najproduktívnejším hráčom. Neušiel pozornosti ani skautom NHL a tímom, ktorý si ho v drafte zarezervoval, bol Martinov obľúbený Montreal Canadiens.

Vzápätí ako 17-ročný už nastúpil na svoje prvé juniorské majstrovstvá sveta. Ako dopadol na jeho druhých juniorských majstrovstvách na prelome rokov 2013-2014 vieme – najproduktívnejší hráč nášho tímu s desiatimi bodmi a celkovo piaty najproduktívnejší na šampionáte. Sami sme zvedaví, čo ukáže práve tento rok, kde bude zároveň najskúsenejším hráčom i kapitánom.

V tomto istom roku reprezentoval aj za seniorské „Áčko“ na šampionáte v Bielorusku, kde patril k príjemným prekvapeniam Vújtekovej družiny. Tri asistencie v siedmych zápasoch sú na nováčika slušným počinom.

Súčasnosť

Martin sa po sezóne musel rozhodnúť, či pokračovať v kariére v zámorí v juniorke alebo zvoliť radšej európske a hlavne seniorské ľady. Keďže podľa zámorských pravidiel ešte nemohol hrať – ako hráč bez profesionálnej zmluvy – v seniorskej lige (NHL alebo AHL), rozhodol sa využiť ponuku seniorskej českej Sparty Praha, kde už predtým pôsobil, ale ako dorastenec a junior. V silnom tíme sa Martin veľmi dobre uchytil, keď doteraz nazbieral v 23 zápasoch skvelých 21 bodov.

Vízia

Už teraz ho tréneri prirovnávajú k Pálffymu a my len veríme, že svoj nastolený trend bude ešte zlepšovať a na dlhé obdobie bude robiť radosť fanúšikom, našim i na celom svete. Cesta na najvyšší hokejový stupeň je ale ešte dlhá a na ktorej poľaviť znamená urobiť dva kroky späť, pričom dobehnúť ich je už niekedy neskoro. Veríme, že Martin bude kráčať pevne a jasne za svojím cieľom – vybojovať si zmluvu a trvalé miesto v tíme NHL, aj keď sa už viackrát vyjadril, že pre neho je väčšou prioritou úspešne reprezentovať Slovensko ako vyhrať Stanleyho pohár.

Zdieľajte:
Zdroje informácií: hokejovysvet.sk, eliteprospects.com

Diskusia

Podobné články