Hokejový svet Hľadať
HokejovýSvet.sk

Montreal smúti, zomrel legendárny Jean Beliveau

Zámorská hokejová NHL prišla o ďalšiu z legiend.
Zdroj: TASR
Zdieľajte:

Zámorská hokejová NHL prišla o ďalšiu z veľkých postáv. Vo veku 83 rokov zomrel v utorok legendárny hráč Montrealu Canadiens, jeden z najlepších stredných útočníkov všetkých čias Jean Beliveau. Kapitán Canadiens v rokoch 1961 - 1971 odohral v NHL 18 plných sezón a získal v nich až 10-krát Stanleyho pohár. O jeho úmrtí informoval klub Montreal Canadiens.

Beliveau odohral v drese Montrealu 1125 zápasov, v ktorých strelil 507 gólov a zaznamenal 712 asistencií. Dohromady tak nazbieral 1219 bodov. Štrnásťkrát si zahral v Zápase hviezd, dvakrát vyhral Hartovu trofej pre najužitočnejšieho hráča NHL (1956 a 1964), v roku 1956 získal cenu Arta Rossa pre najlepšieho strelca súťaže a v roku 1965 dostal ocenenie Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play off. Beliveau vyhral 10-krát Stanley Cup ako hráč a sedemkrát ako funkcionár, jeho meno je tak na pohári vyryté dohromady 17-krát. Viac ako kohokoľvek iné.

"Celej organizácii Montreal Canadiens sa veľmi dotkla správa o úmrtí Jeana Beliveaua," povedal pre tsn.ca prezident Canadiens Geoff Molson. "Jean Beliveau bol veľký líder, džentlmen a nepochybne jeden z najväčších ambasádorov nášho športu. Jean Beliveau bol obrovskou súčasťou Canadiens," dodal.

Beliveau je v historickej tabuľke Canadiens druhý v počte bodov aj asistencií, tretí najlepší strelec a štvrtý v počte odohratých zápasov. V minulosti sa stal štvrtým hráčom v histórii, ktorý strelil 500 gólov. Túto métu dosiahol 11. februára 1971. Po Gordiem Howovi získal ako druhý hráč v NHL 1000 bodov, do tohto exkluzívneho klubu sa dostal 3. marca 1968 vo svojom 911. zápase. Montreal viedol nepretržite 10 rokov ako kapitán, čo sa okrem neho neskôr podarilo aj Fínovi Sakuovi Koivuovi. Beliveau nosil na drese číslo 4, ktoré je od 9. októbra 1971 vyradené zo sady Montrealu Canadiens. Od roku 1972 je členom Siene slávy NHL.

V posledných dvoch desaťročiach svojho života ho trápili viaceré zdravotné problémy. Od roku 1996 mal problémy so srdcom a o štyri roky neskôr mu lekári objavili v krku zhubný nádor. V januári 2010 ho museli hospitalizovať po mŕtvici.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články