VIDEO MS U20 2023: Česi udržali na uzde kanoniera Bedarda. Majstrami sveta sa však nestali

HALIFAX - Hokejisti domácej Kanady vybojovali zlaté medaily na MS hráčov do 20 rokov. Vo finálovom zápase zdolali Česko 3:2 po predĺžení. Víťazný gól strelil v 67. minúte Dylan Guenther. Pre "javorové listy" je to jubilejný 20. titul z juniorského šampionátu.
Zdroj: 44085

Bronzové medaily si odniesli hráči USA, ktorí v gólovo divokom zápase zdolali Švédsko 8:7 po predĺžení. Slovenskí reprezentanti obsadili 6. miesto po štvrťfinálovej prehre s Kanadou 3:4 po predĺžení.

MS U20 2023: Výsledok ako na exhibícii. Po šialenej prestrelke putuje bronz do USA!

Pre Kanadu to bola zároveň 34. medaila z juniorského šampionátu (20-10-5). Česi získali v ére samostatnosti štvrtý cenný kov (2-1-1) a prvý po osemnástich rokoch.

Najproduktívnejším hráčom a zároveň aj najlepším strelcom šampionátu sa stal 17-ročný Kanaďan Connor Bedard. Najmladší hráč turnaja nazbieral v 7 zápasoch 23 kanadských bodov za 9 gólov a 14 asistencií. Odniesol si aj ocenenie pre najlepšieho útočníka MS a najužitočnejšieho hráča. Za najlepšieho brankára vyhlásili Slováka Adama Gajana, najlepším obrancom sa stal Čech David Jiříček.

O reprezentantov SR 20 je záujem. Ako prvý mení prostredie Libor Nemec

Nasledujúce MS hráčov do 20 rokov sa uskutočnia od 26. decembra 2023 do 5. januára 2024 vo švédskom Göteborgu. Úvod finálového zápasu priniesol vyrovnaný hokej, no postupne prevzali iniciatívu Kanaďania. Pomohla im k tomu aj využitá presilovka, keď vylúčenie Davida Jiříčeka potrestal Dylan Guenther. Česi sa v úvodnej tretine dostali do dvoch sľubných únikov, z ktorých však neskórovali. Začiatok druhej časti patril Kanaďanom, ktorí najskôr ustáli oslabenie a následne Shane Wright oslávil 19. narodeniny individuálnou akciou s gólovým koncom - 0:2. Čechom sa dlho nedarilo prekonať kanadskú defenzívu, hoci si aj v úvode tretej časti vypracovali niekoľko príležitostí. V 51. minúte Wright nezvýšil náskok Kanady a o tri minúty Česi znížili. Šalé trafil do žŕdky, no nepokrytý Kulich zblízka upravil na 1:2. Uplynulo 54 sekúnd, keď strieľanú prihrávku Hamaru tečoval Kos a vyrovnal - 2:2. Duel napokon dospel do predĺženia. V jeho úvode mali oba tímy niekoľko príležitostí skórovať. Napokon sa to podarilo Kanaďanom, keď Guenther zblízka zužitkoval prihrávku Roya - 2:3.

Hokejové stretnutie sa neuskutoční ani v 13. najväčšom slovenskom meste

MS do 20 rokov - finále:

Česko - Kanada 2:3 po predĺžení (0:1, 0:1, 2:0 - 0:1)

Góly: 53. Kulich (Šalé, Šapovaliv), 54. Kos (Hamara), 67. Guenther (Roy, Clarke) - 13. Guenther (Clarke, Othmann), 25. Wright (Guenther, Othmann). Rozhodovali: Harnebring (Švéd.), Salonen (Fín.) - Wyonzek, Grillo (obaja Kan.), vylúčení: 2:3 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 10.735 divákov.

Česko: Suchánek – Jiříček, Ticháček, Špaček, Svozil, Moravec, Hamara, Čech – Šalé, Šapovaliv, Kulich – Chmelař, Brabenec, Szturc – Ryšavý, Menšík, Kos – Hauser, Marcel, Měchura – Sapoušek

Steel aréna v piatok neotvorí svoje brány. Košice museli prijať zlú správu

Kanada: Milic – Zellweger, Del Mastro, Clarke, Allan, Korchinski, Hinds, Matier – Guenther, Wright, Othmann – Bedard, Stankoven, Roy – Ostapchuk, Gaucher, Dean – Fantilli, Bankier, Schaefer

Ďalší výsledok:

o 3. miesto:

USA - Švédsko 8:7pp (1:0, 4:5, 2:2 - 1:0)

Góly: 3. Cooley, 22. Ufko, 26. Lucius, 31. Gauthier, 34. Lucius, 49. Hughes, 59. McGroarty, 63. Lucius - 24. Bystedt, 27. O. Pettersson, 29. Carlsson, 39. Oscarson, 40. Öhgren, 44. Östlund, 60. Bystedt