Hokejový svet Hľadať
HokejovýSvet.sk

Fehérváry si pripomenie zosnulú matku: Viem, aké je ťažké, keď niekto z rodiny bojuje s rakovinou

WASHINGTON - Slovenský hokejista Martin Fehérváry si v sobotňajšom zápase zaspomína na svoju mamu Gabiku, ktorá zomrela v roku 2009 na rakovinu pľúc. Obranca Washingtonu Capitals odohrá s Coloradom Avalanche stretnutie zvané "Hockey Fights Cancer" (pozn.: "Hokej bojuje proti rakovine").
G xh xfcj ch hnc h fhbnbjl lkvg.
Zdroj: reuters
Zdieľajte:

Gabika bola zdrojom inšpirácie počas celej cesty 23-ročného mladíka od nádejného mladého hráča vyrastajúceho v Bratislave až po etablovaného obrancu NHL. "Zomrela, keď som mal 9 rokov, ale aj tak bola veľkou súčasťou môjho života a mali sme naozaj blízky vzťah. Bola to ťažká strata," citoval Fehérváryho oficiálny portál NHL. Špeciálny moment, ktorý zažil počas predošlého zápasu Hockey Fights Cancer proti Pittsburghu Penguins 14. novembra 2021, však pravdepodobne neprekoná. Pri víťazstve 6:1 strelil za Washington svoj prvý gól. "Toto je pre mamu! Naozaj mi chýbaš," zverejnil vtedy na sociálnej sieti. Dodnes na stretnutie spomína so silnými emóciami: "Som naozaj šťastný, že NHL robí Hockey Fights Cancer. Je to dobrá vec a príležitosť niekomu pomôcť. Viem, aké je ťažké, keď niekto z vašej rodiny bojuje s rakovinou."

Prečítajte si aj

Gyh sxfcgx hxnc hgnfc.Watling po odchode z Košíc pokračuje pod Tatrami


Obranca Capitals má ešte staršieho brata Gabriela a mladšiu sestru Moniku, no bol to práve on, kto mal k mame najbližšie. "Asi som bol ako mamičkin chlapec. Moja sestra bola naozaj malá a môj starší brat bol vždy skôr sám so sebou. Nedával najavo svoje emócie. Ja som s mamou trávil množstvo času, veľa som sa s ňou rozprával a robil som s ňou doslova všetko," spomína. Hoci mal v čase, keď Gabike diagnostikovali rakovinu, iba sedem rokov, z dvoch rokov boja si pamätá veľa: "Vždy jej bolo zle. Bolo mi jej ľúto, ale aj tak som bol rád, keď ma vyzdvihla zo školy. Necítila sa dobre, takže som si tie chvíle veľmi vážil. Aj keď bola chorá, občas prišla na moje zápasy. Sú to naozaj pekné spomienky, keď sa tam objavila."

Prečítajte si aj

V xg xcgh xcxcw eghf.Miesto na prestížnej zámorskej univerzite získal dvojnásobný šampión z Bardejova


Keď mal Fehérváry 5 rokov, jeho rodičia a malá skupina ostatných rodičov sa rozhodli prejsť do novej hokejovej školy Svišť. Otec Mário a mama Gabika ho striedavo brávali na tréningy a zápasy. Po diagnostikovaní rakoviny sa Gabikinou podpornou skupinou stali aj rodičia a hráči Svišťa. "Počas víkendov, keď bolo mame naozaj zle, ma spoluhráči pozývali k sebe. Brávali ma lyžovať alebo sme chodili na hokejové turnaje. Jednoducho sa snažili pomôcť," hovorí obranca.

Prečítajte si aj

Bxfn xc fnmvbx hfcnv.HC Košice prepúšťal

To pokračovalo aj po jej smrti. "Bola to naozaj úzka skupina. Ľudí v nej nebolo veľa, no všetci si zároveň pomáhali, rovnako ako pomáhali aj nám. Bol to veľmi príjemný pocit, keď im na nás tak záležalo," povedal slovenský obranca. Vo veku 15 rokov odišiel hrať do Švédska, čo bol ďalší krok k úspešnému draftu NHL v roku NHL 2018, keď si ho zo 46. miesta vybral Washington. Hnacou silou mladého hokejistu bol práve boj s rakovinou jeho matky: "Na môj život mala veľký vplyv. Pamätám si, ako celý čas bojovala a ako bola vždy pozitívna. Pravdepodobne si nemyslela, že niekedy budem v NHL, ale určite by na mňa bola hrdá. Podporila by ma však v hocijakej ceste, akou by som sa vybral. Vždy bola taká. To ma veľmi inšpirovalo."

Prečítajte si aj

Xcf hvghxcgmhbx ncvb xcnv.NHL: Slafkovský bodoval, Tatar mlčal, Černák bol mimo


Fehérváry si teda v sobotu určite dopraje aspoň chvíľu na to, aby premýšľal o svojej mame a o všetkom, čo pre neho urobila. Rád by pre ňu znovu skóroval, najmä preto, že v tejto sezóne sa mu to v 19 odohraných zápasoch zatiaľ nepodarilo. "Áno, určite je načase. Na skórovanie sa príliš nesústreďujem, ale rozhodne sa snažím v každom zápase hrať najlepšie, ako viem. Opäť to bude špeciálny večer," uzavrel.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články