Hokejový svet Hľadať
HokejovýSvet.sk

Rusko smúti, prišlo o veľkú legendu

Vo veku 84 rokov zomrel po dlhej chorobe legendárny ruský hokejový tréner Viktor Tichonov. Informovala o tom agentúra Tass s odvolaním sa na materský klub úspešného kormidelníka CSKA Moskva. Ruské médiá predtým často informovali o jeho zlom zdravotnom stave.
Zdroj: tasr
Zdieľajte:

Vedenie Kontinentálnej hokejovej ligy uviedlo, že zomrel v noci na pondelok. V posledných týždňoch sa doma liečil na chorobu, ktorá mu znemožnila chôdzu.

Tichonov sa narodil 4. júna 1930 v Moskve a stal sa symbolom zlatej éry hokeja v niekdajšom Sovietskom zväze. Pod jeho vedením získala "zborná" v rokoch 1978 až 1992 osemkrát titul majstrov sveta a tri olympijské víťazstvá(1984, 1988, 1992), vyhrala Vyzývací pohár 1979, Kanadský pohár 1981 a v rokoch 1978 a 1991 sa stala aj majstrom Európy.

Ako hráč pôsobil v tíme KH VVS (vojenské vzdušné sily) a moskovskom Diname. V roku 1966 sa ako 36-ročný stal hlavným trénerom rižského Dinama, kde zotrval až do roku 1977. V tom istom roku sa stal hlavným trénerom CSKA Moskva i zbornej ZSSR. Pod jeho vedením získali "armejci" 14 majstrovských titulov.

V roku 1998 Viktora Tichonova uviedli do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) a jeho meno sa nachádza aj v Múzeu olympijskej slávy v Lausanne. "Je to obrovská strata pre hokej i pre celý ruský šport. Národný tím, ktorému dal Viktor Tichonov veľmi veľa a pravdepodobne svoje najlepšie roky, vyjadruje svoju najhlbšiu sústrasť jeho rodine a blízkym. No veľké hokejové dielo Tichonova žije a bude žiť aj vďaka jeho vnukovi Viktorovi mladšiemu, najlepšiemu strelcovi zbornej na zlatých majstrovstvách sveta v Minsku," povedal pre r-sport.ru hovorca národného tímu Igor Larin.

"Je to veľká strata pre celý ruský hokej i ten sovietsky. Bol to veľký človek, s ktorým sa spája niekoľko epoch," povedal viceprezident KHL Dmitrij Kurbatov.

Na smrť velikána svetového hokeja zareagovali aj jeho slávni bývalí zverenci. "Chcel by som vyjadriť úprimnú sústrasť rodine a priateľom Viktora Tichonova, vnukovi, ktorý nesie jeho meno. Hokejová komunita na celom svete stratila veľkého trénera, profesionála vo svojom obore. Celý svoj život až do poslednej sekundy zasvätil hokeju a aj keď bol v nemocnici, tak sme diskutovali o tom, čo a ako je potrebné urobiť na zlepšenie národného tímu. Až do nedávnej doby pokračoval v práci v CSKA ako aj v národnej federácii. Vždy si musíme pamätať tohto úžasného človeka. Urobil pre hokej veľmi veľa, bol to pravý vlastenec," uviedol legendárny brankár a súčasný prezident Ruskej hokejovej federácie Vladislav Treťjak, ktorý pôsobil pod Tichonovom v CSKA aj v reprezentácii. "Zomrel Viktor Tichonov. Výnimočný muž a odborník, ktorý urobil veľmi veľa pre sovietsky a ruský hokej a jeho meno vo svete. Jeho rukami prešlo veľké množstvo vynikajúcich hráčov. Ešte pred mesiacom a pol sa pravidelne chodil pozerať na hokej, Všetci smútime nad jeho stratou," zdôraznil člen dozornej rady CSKA a dvojnásobný olympijský víťaz Vladimir Petrov.

Úprimnú sústrasť Tichonovovej rodine a priateľom vyjadril aj prezident Ruska Vladimir Putin.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články