MS 2021: Švajčiarov vrátili do reality Rusi: Škandinávsky klub mimo štvťfinále
Na triumfe Rusov sa navýraznejšie podieľal Sergej Tolčinský, autor dvoch gólov a jednej asistencie.
Švajčiari odohrajú svoj šiesty zápas na šampionáte v nedeľu o 15.15 SELČ proti Bielorusku, Rusov čaká o deň neskôr po dni voľna o 19.15 SELČ výber Švédska.
A-skupina:
Švajčiarsko - ROC (Rusko) 1:4 (0:0, 0:1, 1:3)
Góly: 49. Hischier (Ambühl) – 36. Burdasov (Galimov), 51. Karnauchov (Tolčinskij, Barabanov), 53. Tolčinskij (Slepyšev, Provorov), 60. Tolčinskij (Barabanov). Rozhodovali: Bruggeman (USA), Gouin – McCrank (obaja Kan.), Constantineau (Fr.), vylúčení: 1:2 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.
zostavy:
Švajčiarsko: Berra – Diaz, Geisser, Loeffel, Siegenthaler, Frick, Heldner, Alatalo – Hofmann, Simion, Corvi – Ambühl, Hischier, Kurashev – Meier, Vermin, Andrighetto – Scherwey, Herzog, Bertschy – Rod
ROC (Rusko): Samonov – Zadorov, Nesterov, Gavrikov, Provorov, Ožiganov, Rafikov, Dronov – Voronkov, Slepyšev, Šalunov – Tolčinskij, Karnauchov, Barabanov – Morozov, Burdasov, Galimov – Timkin, Švec-Rogovoj, Kamenev
V prvej tretine gól nepadol, od začiatku sa hral veľmi vyrovnaný hokej. Vynikali obrany, šancí bolo málo. Švajčiari si zahrali aj presilovku, ale nedokázali ju využiť. Najväčšiu šancu mal kapitán Raphael Diaz, ale z medzikružia mieril iba do betónu Samonova.
Aj druhá tretina bola vyrovnaná. Opäť v nej hrali v početnej výhode Švajčiari, ale Rusi sa bez problémov ubránili. Potom mal veľkú šancu Nesterov, ale Helvéti dobre ubránili priestor pred bránkoviskom. V 34. minúte si na trestnú lavicu sadol Loeffel a Burdasov poslal Rusov v presilovke do vedenia. V závere druhého dejstva mali šance oba tímy, ale stav sa nezmenil.
Aj v tretej tretine pokračovala vyrovnaná partia. Spočiatku ju sprevádzali nepresnosti, ale v 48. minúte poslal Ambühl puk pred bránku a tam bol nekrytý Hischier - 1:1. Tento stav však vydržal len dve minúty, keď po akcii Tolčinského zakončil presne Karnauchov. O ďalšie dve minúty sa Tolčinský predstavil aj v úlohe zakončovateľa a strelil tretí gól Ruska. Helvéti to v závere skúsili bez brankára, ale napokon inkasovali gól do prázdnej bránky a opäť z hokejky Tolčinského.
hlasy po zápase /zdroj IIHF/:
Pavel Karnauchov, útočník Ruska: "Nebol to pre nás ľahký zápas. Švajčiari majú dobrý tím a šikovných hráčov, sú rýchli. Bolo to ťažké, ale využili sme ich chyby."
Nico Hischier, strelec jediného gólu Švajčiarska: "Do tretej tretiny sme išli plní elánu, ale potom sme stratili zápas. Neboli sme veľmi dôrazní. Rusi dokonale potrestali naše zaváhania."
tabuľka A-skupiny
1. ROC (Rusko) 5 4 0 0 1 19:8 12
2. SLOVENSKO 4 3 0 0 1 11:12 9
3. Švajčiarsko 5 3 0 0 2 15:14 9
4. Česko 5 2 1 0 2 18:14 8
----------------------------------
5. Dánsko 5 2 1 0 2 12:11 8
6. Švédsko 5 2 0 0 3 16:10 6
7. Bielorusko 5 1 0 1 3 10:17 4
8. V. Británia 6 1 0 1 4 10:25 4
Prečítajte si aj
Riga zverejnila ceny vstupeniekB-skupina:
Nórsko - USA 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Góly: 55. K.A. Olimb (Rosseli Olsen) - 11. Garland (Jones, Thompson), 28. Thompson (Donato, Roy). Rozhodovali: Sternat (Rak.), Tscherrig – Obwegeser (obaja Švajč.), Merten (Nem.), vylúčení: 4:5 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.
zostavy:
Nórsko: Haukeland – Holös, Lilleberg, Lesund, Espeland, Krogdahl, Kasastul, Holm – Rosseli Olsen, K. A. Olimb, Pettersen - Lindström, Trettenes, Haga - Solem, M. Olimb, Valkvae Olsen - Kristiansen, Salsten, Lindström
USA: Oettinger - Roy, Wolanin, Tennyson, Jones, Clendening, Mackey, Hellickson - Beniers, Rooney, Robinson Thompson, Drury, Donato - Garland, Moore, Robertson - Abdelkader, Blackwell, Labanc
Prvá tretina priniesla vyrovnaný hokej, ale iba minimum vyložených gólových príležitostí. Nóri sa v nej herne vyrovnali favorizovanému súperovi, no ten viedol po prvej dvadsaťminútovke 1:0. V 11. minúte o tom rozhodol Garland, keď v presilovke ideálne zareagoval na odrazený puk a zblízka prekonal Haukelanda.
Američania v druhej tretine bez väčších problémov kontrolovali hru a Nórov nepustili do nebezpečnej ofenzívy. V 24. minúte bolo rušno okolo nórskej bránky, Garland do nej dostal puk, no rozhodcovia po konzultácii s videom gól neuznali pre jeho dosiahnutie rukou. Američania si však všetko vynahradili v 28. minúte, keď spoluprácu s Donatom zblízka zakončil nepokrytý Thompson - 0:2. V 29. minúte mohli Nóri znížiť, Rosseli Olsen však zblízka netrafil do odkrytej bránky.
Nóri sa v tretej tretine pokúšali o kontaktný gól, ale defenzíva súpera im robila veľké problémy. Američania hrozili z brejkov, napádali rozohrávku Nórov a nedovolili im dostať sa do tlaku. V 55. minúte K. A. Olimb zblízka prekvapil brankára Oettingera a upravil na 1:2. Nóri v závere podporili snahu o vyrovnanie aj odvolaním brankára, ale skóre sa už nezmenilo.
Hokejisti USA zvíťazili nad Nórskom 2:1 a so ziskom 12 bodov sú na čele B-skupiny na MS v Rige. Nóri majú na konte iba päť bodov a definitívne prišli o šancu na účasť vo štvrťfinále.
Prečítajte si aj
Slovenský skaut Colorado Avalanche si zaspomínal na MS 2006 a predpovedá Slovensku štvrťfináletabuľka B-skupiny:
1. USA 5 4 0 0 1 15:6 12
2. Fínsko 4 3 0 1 0 11:5 10
3. Kazachstan 6 2 2 0 2 21:15 10
4. Nemecko 4 3 0 0 1 19:9 9
5. Lotyšsko 5 2 0 2 1 12:11 8
6. Kanada 5 2 0 0 3 10:14 6
7. Nórsko 6 1 1 0 4 14:20 5
8. Taliansko 5 0 0 0 5 8:30 0