Hokejový svet Hľadať
HokejovýSvet.sk

Šampionát v Česku bude mať dva domáce tímy

Organizátori majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2015 v Česku si dali za hlavný cieľ usporiadať kvalitný šampionát a zároveň neprerobiť.
Zdroj: tasr
Zdieľajte:

Generálny sekretár Českého zväzu ľadového hokeja Martin Urban verí, že aj keď sa šampionát koná iba v jednej krajine, budú na ňom hrať dva domáce tímy.

"Práce na tom, aby sme dostali MS späť do Česka, sa začali už v roku 2006 a odvtedy sme niekoľkokrát kandidovali. Uspeli sme v roku 2010, keď nám v Kolíne pridelili šampionát. Odvtedy nás kontaktovalo päť krajín - Rusko, Francúzsko, Nemecko, Dánsko a v neposlednom rade Slovensko, aby sme sa s organizáciou majstrovstiev rozdelili. Písal sa rok 2011 a vtedy s tým ešte nikto nemal skúsenosti. To sa stalo až o rok neskôr vo Fínsku a Švédsku. My sme všetkým povedali, že ak by sme o tom rozmýšľali, tak logicky iba so Slovenskom. Neskôr sme odštartovali vzájomné rozhovory a uvažovali sme o hypotetickom pláne, že by šampionát organizovala Praha a Bratislava. Hlavná časť by bola u nás a keď by získalo organizáciu Slovensko, tak by sme to zopakovali opačne," uviedol Urban na margo možného spoločného šampionátu: "V takom prípade by však majstrovstvá sveta neboli vôbec v Ostrave, s ktorou sme kandidovali. Nebolo by to voči tomuto mestu a Moravskosliezkému kraju fér."

V Prahe bude dejiskom turnaja O2 Aréna, v Ostrave vynovená ČEZ aréna. "V Prahe je multifunkčná aréna a jedna z najmodernejších v Európe, porovnateľná s halami NHL. Kapacita na hokej je cez 17.000 divákov. Predávať však môžeme iba niečo nad 13.000 vstupeniek, keďže musíme vyhradiť miesta pre zástupcov IIHF, sponzorov a médiá. Jedinou nevýhodou je, že nemá tréningovú halu, takže tímy sa budú pripravovať v Tipsport aréne," uviedol Urban. Je vzdialená asi 50 minút od letiska a päť minút od tímového hotela, v ktorom sa počas šampionátu uskutoční aj kongres Medzinárodného hokejovej federácie (IIHF).

Slovenských fanúšikov však viac zaujíma Ostrava, keďže práve tam sa v základnej B-skupine predstavia ich reprezentanti. ČEZ arénu postavili v roku 1986, no poslednou rekonštrukciou prešla pred dvoma rokmi. Celková kapacita je 10.152 divákov, organizátori však môžu predávať počas MS iba niečo vyše 6000 vstupeniek. "V Ostrave je výborný komplex s tréningovou halou a momentálne sa buduje aj bežecká trať. Najväčšou zmenou oproti roku 2004 je, že je dobudovaná multifunkčná aréna. Pre všetkých osem mužstiev je pripravené nadštandardné zázemie. Hráči budú chodiť z kabíny na tréning či na zápas rovno v korčuliach a nemusia sa presúvať ako v Prahe. Pred dvoma rokmi sa dobudovali nové sedadlá, mantinely a plexisklá a poslednou novinkou je nová multimediálna kocka, ktorá je na špičkovej úrovni," uviedol šéf organizačného výboru Ostrava Aleš Pavlík.

Väčšinu príprav majú v meste už za sebou, ale aj tak ich čaká ešte dostatok práce: "Máme dobrý základ, ale do posledného dňa sa budú dolaďovať všetky detaily. Mojím prianím je, aby sme si 30. apríla povedali, že je všetko pripravené a aby to tak vnímali aj zástupcovia IIHF aj fanúšikov," pokračoval.

Pred desiatimi rokmi zavítalo do Ostravy obrovské množstvo slovenských fanúšikov a Pavlík verí, že ináč to nebude ani teraz: "Čakáme, dúfame a veríme, že Ostrava a Moravskosliezsky kraja sa stane na 14 dní druhým prechodným domovom pre slovenských fanúšikov a slovenský národ. Všetci v meste a kraji sú radi, že Slováci hrajú u nás."

Slovenskí reprezentanti mali pritom podľa reglementu IIHF hrať v pražskej A-skupine. Českí organizátori však okamžite požiadali o zmenu. "Chcem sa veľmi poďakovať IIHF, ktorá nám to schválila prakticky cez noc a taktiež Švajčiarsku a samozrejme Slovensku, že to akceptovali. Šampionát bude organizovať jedna krajina, ale bude mať dva domáce tímy," povedal Urban.

Celkové náklady na organizáciu sa vyšplhali na 420 miliónov českých korún. Podstatná časť išla z verejných prostriedkov. "V našich podmienkach by sme bez nich ani neboli schopní usporiadať MS. Preto sa chcem poďakovať všetkým, ktorí nám pomohli. Ostrava a Moravskosliezsky kraj dali obaja po 30 miliónov a Praha prispela asi rovnakou čiastkou. Vďaka tomu môžu byť ceny vstupeniek také aké sú," informoval Urban.

Predaj vstupeniek sa rozbehne v novembri, keď si ich fanúšikovia budú môcť zakúpiť v balíčkoch. Od februára sa dostanú aj k lístkom na jednotlivé zápasy, kde sa ceny pohybujú od 7 eur v základnej skupine až po 323 eur za finále. Záujemcovia si môžu pozrieť podrobnosti ako aj všetky ceny vstupeniek na oficiálnej stránke šampionátu. "V základnej skupine chceme ponúknuť hokej všetkým kategóriám obyvateľov. Umožniť každému, aby aspoň na jeden deň okúsil atmosféru MS. Ceny v play off už jednoznačne financujú organizáciu MS a tam sme sa museli chovať nekompromisne. Hlavným cieľom je dobre zorganizovať MS a neprerobiť. Druhý cieľ, skúsiť získať nejaké prostriedky a posunúť ich na rozvoj hokeja cez Český zväz," dodal Urban.

Informácie o predaji vstupeniek zverejnili organizátori už v lete a na Slovensku zdvihli aj vlnu kritiky. Viacerí fanúšikovia sa sťažovali, že zápasy ich národného tímu v Ostrave sú drahšie ako v Prahe. Pavlík tieto informácie vyvrátil a zároveň aj vysvetlil. "Nie sú drahšie, stoja rovnako. No v Ostrave je iba jedna kategória, keďže hala je spravená tak komfortne, že všetci diváci vidia dobre. V Prahe sú pritom kategórie dve, drahšia bližšie k ľadu a lacnejšia, ktorá je ďalej. Preto sú aj dve cenové kategórie. Takže prvá základná kategória na české zápasy je rovnaká ako na slovenské," dodal.

Majstrovstvá sveta odštartujú 1. mája, boje v základných skupinách sa skončia 14. Nasledovať bude krížové štvrťfinále a potom sa bude hrať už len v Prahe. Semifinálové duely sú na programe 16. a držiteľ titulu bude známy 17. mája.

Slovensko sa predstaví v ostravskej B-skupine spolu s Fínskom, Ruskom, USA, Nórskom, Bieloruskom, Slovinskom a Dánskom.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články