Hokejový svet Hľadať
HokejovýSvet.sk

Prehľad: Kanadskí brankári, ktorí zanechali na Slovensku najväčšiu stopu

BRATISLAVA - V najvyššej slovenskej súťaži pôsobili doposiaľ desať kanadských brankárov. Pozreli sme sa na to, ktorým sa u nás darilo najviac.
Na snímke vpravo Marek Bartánus (Banská Bystrica) a brankár Nathan Lawson (Nitra) v zápase 28. kola hokejovej Tipsport e
Zdroj: TASR
Zdieľajte:

Zaujímavosťou je, že len jeden gólman z krajiny "Javorového listu" sa tešil z majstrovského titulu. V roku 2017 to bol Nathan Lawson, ktorý prišiel pred play-off do HC ´05 Banská Bystrica ako dvojka pre Američana Jasona Bacashihuu. V play-off nastúpil trikrát. Ďalšie dva roky bol súčasťou HK Nitra, počas ročníka 2018/19 ale chytal iba v štyroch stretnutiach a odvtedy je bez klubu. Kariéru oficiálne ani verejne stále neuzavrel.

Prečítajte si aj

MetaTitle: SR Hokej TEL 2.kolo Trenčín Detva TNX.Dukla Trenčín nemá dobré správy, nakazené je úplne celé mužstvo

Najväčšiu stopu medzi brankármi určite zanechal Mathieu Corbeil. Kanadský gólman chytal na Slovensku za HC ´05 Banská Bystrica, s ktorou prehral finále, ako jednotka MHC Martin sa práve proti "Baranom" lúčil so sezónou v semifinále a v ročníku 2017/18 dosiahol s HK Poprad štvrťfinále. Momentálne 29-ročný gólman za "kamzíkov" odchytal 35 zápasov základnej časti, v play-off nastúpil raz. Minulú sezónu strávil v kanadskej LNAH, kde bol súčasťou mužstva Rivière-du-Loup 3L. V najvyššej slovenskej súťaži absolvoval Corbeil 75 stretnutí, raz bol MVP play-off. Ako jediný kanadský brankár u nás zasiahol do štyroch rôznych sezón.

Tyler Beskorowany bol jasnou jednotkou Banskej Bystrice v poslednej sezóne, aj keď pár týždňov pred koncom súťaže prišiel Marcel Melicherčík a veľmi dobre sa javil mladý Matej Gajan. Beskorowany inkasoval v celej sezóne iba jediný gól v nájazdoch a to od Hunu proti Liptovskému Mikulášu, uspel v ďalších 21 prípadoch. Vyhral 23 zápasov v riadnom hracom čase, ďalších desať v predĺžení či nájazdoch. Obe čísla sú najlepšie v lige. Dvakrát si udržal čisté konto. Je tretí v rámci úspešnosti zákrokov (92,98%) aj priemerného počtu inkasovaných gólov na zápas (2,04).

Počas sezóny 2018/19 bol jednotkou HKM Zvolen Kanaďan Mackenzie Skapski. Nejavil sa zle, priemerne inkasoval len 2,13 gólu na zápas a chytil až 92,8 percent striel, pričom tieto čísla mal v play-off ešte lepšie, lenže v poslednom ročníku nepôsobil nikde. Barry Brust je známy všetkým fanúšikom. V predošlom ročníku mal najlepší priemer inkasovaných góĺov v celej lige (1,72) a zároveň aj najlepšiu úspešnosť zákrokov (93,7%), ale Maroš Krajči sa v lete vyjadril, že spoluprácu s ním nepredĺži, pretože ho pozná.

Matt Hackett v sezóne 2017/18 zachránil Detvu možno aj od vypadnutia, Drew MacIntyre sa skvele uviedol pri krátkom pôsobení vo Zvolene. Pod Pustým hradom krátko pôsobil Matt Climie, ten si zachytal aj v drese Bratislavy Capitals, pričom tento týždeň ukončil kariéru. Krokom vedľa bol Matt Larose v Detve a asi najväčšiu chybu medzi zámorskými hráčmi celkovo predviedla Nitra, keď angažovala Jacka Burgarta.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: hokejovysvet.sk

Diskusia

Podobné články