Hokejový svet Hľadať
HokejovýSvet.sk

Prehľad: Noví brankári v Tipos Extralige a čo od nich očakávať?

BRATISLAVA - Pozreli sme sa na situáciu v bránkoviskách jednotlivých tímov Tipos Extraligy. Do pozornosti prišli noví gólmani, ktorí prišli pred sezónou 2020/21. Čo od jednotlivcov môžeme očakávať?
Evan Cowley Nitra.
Zdroj: Štefan Mácsadi
Zdieľajte:

Trojnásobný majster a minulosezónny víťaz základnej časti z Banskej Bystrice počíta na miesto jednotky s maďarským gólmanom Ádamom Vayom. Ten bol počas ročníka 2018/19 štatisticky najlepším gólmanom najvyššej súťaže v drese DVTK Jegesmedvék Miškolc. 26-ročný brankár meria takmer dva metre a váži cez sto kilogramov. Jeho výhodou je teda veľká postava a taktiež rýchle reflexy. Minulý ročník mu nevyšiel, nakoľko si vážne poranil koleno a vo Västervikse odchytal len desať stretnutí. Ak ale bude zdravotne v poriadku, pre útočníkov ostatných tímov bude náročné prekonať ho.

Adam Vay Banská Bystrica.
Zdroj: Štefan Macsádi

Slovan Bratislava vyriešil brankársku otázku hlavne na úvod sezóny fantasticky. Roman Durný patrí medzi najväčšie slovenské talenty a jeho angažovanie z Anaheimu Ducks je pre "Belasých" výborný ťah. Síce v predošlom ročníku nastúpil iba trinásťkrát za Norfolk v ECHL, no práve Slovan môže byť miestom, kde sa riadne chytí. Určite bude veľkou konkurenciou pre Rusa Andreia Makarova. 27-ročný bývalý juniorský reprezentant "Zbornej" má bohaté skúsenosti z KHL, kde čelil strelám popredných európskych hviezd. Pod priemer 90 percent úspešnosti zákrokov sa dostával minimálne. Počas pôsobenia v zámorí sa mu to nestalo ani raz, pričom nastúpil za Buffalo Sabres aj do stretnutia NHL.

ANKETA: Kto by mal byť v úvode sezóny 2020/21 jednotkou HC Slovan Bratislava?

  • Roman Durný

    70%

  • Andrei Makarov

    30%

Košice napriek finančným problémom poskladali zaujímavý tím a určite nebudú len do počtu. Navyše, keď obrancovia budú za sebou cítiť kvalitu v podaní Jakuba Sedláčka. Samo za seba hovorí už jeho meno, ktoré bolo niekoľko rokov číslom jedna v českých kluboch ako Zlín a Sparta Praha. Predovšetkým mu ale štyri roky patrila bránky Dinama Riga v KHL. Trikrát obliekol aj dres Slovana Bratislava. Na pomery Tipos Extraligy je to nadpriemerná posila, nech by už pôsobil v hociktorom slovenskom mužstve.

Pod Pustým hradom sa nad brankárskou otázkou zamýšľali naozaj dôrazne. Športový manažér Ladislav Čierny sa nechal počuť, že nájsť slovenskú jednotku je veľmi ťažké, a tak sa poobzeral v zahraničí. Švéd Robin Rahm bol počas uplynulej sezóny najlepším brankárom poľskej súťaže. Tá je síce kvalitatívnejšie o niečo horšia ako naša, no aj tak je to dobrá vizitka. Navyše, na hosťovanie z NY Rangers dorazil Adam Húska, odchovanec "Bryndziarov", od ktorého si v zámorí sľubujú, že sa môže dostať až do NHL. V minulej sezóne odchytal najviac stretnutí vo farmárskom Hartforde. Vážnym konkurentom mu bol olympijský víťaz a držiteľ titulu v KHL - Igor Shestyorkin, ten sa pozrel už aj do NHL. Ak ročník v Tipos Extralige začne podľa plánu, Húska by mohol byť jednotkou.

Evan Cowley zaujme miesto v bránke Nitry, tá teda bude mať po dvoch sezónach znova zámorskú jednotku. Naposledy ňou bol Nathan Lawson, ktorý počas ročníka 2017/18 odchytal celkovo 28 stretnutí. Cowleyho síce "Corgoni" lákali už dlhšie, vyšlo to teraz. O jeho nesporných kvalitách svedčí fakt, že v roku 2018 si ho Florida Panthers v drafte vybrala na začiatku štvrtého kola. Do roku 2018 pôsobil v nižších zámorských súťažiach, v ročníku 2018/2019 chytal v najvyššej poľskej súťaži. Sezónu 2019/2020 strávil v Dánsku, v drese Odense Bulldogs mal v 45 zápasoch 89,8-percentnú úspešnosť zásahov a priemer 3,68 inkasovaného gólu na zápas.

Evan Cowley Nitra.
Zdroj: Štefan Mácsadi

Fínskou cestou sa vybrali v Nových Zámkov. Postupne do tímu prišlo päť hráčov do poľa a potom aj brankár Henri Kiviaho. Narodil sa v meste Lappeenranta, odchovala ho SaiPa. V roku 2011 ešte iba ako 17-ročný sedel prvýkrát na striedačke v zápase najvyššej Liigy, ale v drese celku KalPa. Úspešné roky mal v juniorskom tíme, aj preto si ho v drafte 2012 všimol Dallas Stars a zobral ho v piatom kole. Dvakrát to išiel skúsiť do zámorie, vyššie ako v ECHL nechytal. Prestížnu fínsku súťaž ale okúsil v drese niekoľkých klubov, boli to KalPa, Ilves aj Ässät. Kiviaho má dobrú lapačku, puk pred seba príliš nevyráža. S Christiánom Pavlasom by mohli vytvoriť veľmi silnú a vyrovnanú dvojicu.

Detva si udržala brankára Romana Petríka, aj keď sa špekulovalo o jeho zotrvaní vo Zvolene. Tento gólman je spoľahlivosť sama o sebe, výborné meno si spravil v play-off 2018/19 proti Novým Zámkom a Banskej Bystrici. Aj podpoliansky tím však potrebuje konkurenciu, a preto prišiel Američan Tomas Sholl. Skvelé čísla mal v ECHL, za Idaho Steelheads v predošlom ročníku odchytal 41 zápasov. Priemerne inkasoval 2,14 gólu na stretnutie a pokryl 92,4 percenta striel. Vyhral až 28 zápasov, iba osemkrát nevyhral v riadnom hracom čase. Z posledných desiatich duelov pred ukončením ECHL triumfoval osemkrát, počas týchto zápasov inkasoval len jedenásť gólov a dvakrát si udržal čisté konto. Za sezónu 2019/20 bol v ECHL vyhlásený ako najlepší brankár súťaže s najlepším priemerom inkasovaných gólov. Najlepšiu úspešnosť zákrokov zas mal v ročníku 2018/19, zvládol to dokonca ako nováčik. Pre Petríka bude určite veľká konkurencia. Uvidíme, aký priestor pri nich dostane 20-ročný Patrik Lietava. Ten bol posledné tri roky v tíme Florida Jr. Blades hrajúcom USPHL Premier.

Juraj Hollý a Boris Babik mali začať sezónu v bránke MHK 32 Liptovský Mikuláš, teraz už v tíme nie je ani jeden. Nahradila ich iná dvojica. Ročný kontrakt dostal český gólman Filip Krasanovský. 22-ročný odchovanec HC Plzeň si vyskúšal zámorskú WSHL za El Paso Rhinos a tiež pôsobil v Číne. Rok bol dvojkou v MHL, kde chytal za KRS Heilongjiang, čo je "farma" Kunlunu Red Star, nastúpil tiež v drese Tsen Tou Jilin vo VHL. V minulom ročníku chytal aj v SHL za Martin, absolvoval desať stretnutí. Priemerne inkasoval 3,10 gólu na zápas a pochytal 90,9% striel. Na Liptov prišiel v rámci skúšky Kristian Tamminen. Iba 21-ročný gólman nemá veľké skúsenosti so seniorským hokejom, pretože ešte v minulej sezóne chytal za juniorku tímu KOOVEE, absolvoval iba deväť stretnutí v nižšej Mestis, avšak priemerne dostal 4,35 gólu a chytil 87,9% striel. Už podľa tohto vidieť, že obaja gólmani papierovo môžu iba prekvapiť. Liptákov by sa určite hodil skúsenejší brankár.

Spomeňme ešte aj HK Poprad. Čech Tomáš Vošvrda je jednoznačnou jednotkou, ale pozíciu čísla dva zaujal mladý Roman Rychlík, ktorý bude zbierať prvé seniorské súťažné skúsenosti. Pod Tatrami si od neho sľubujú veľa, mládežnícke časy mal výborné.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: hokejovysvet.sk/Matej Kubove

Diskusia

Podobné články