Hokejový svet Hľadať
HokejovýSvet.sk

Žilina sa pripravuje na novú sezónu v nižšej lige: O polovicu menšie náklady a pokles príjmov

ŽILINA - Hokejový klub MsHK Žilina sa po neúspešnej barážovej sérii s Michalovcami predstaví počas nadchádzajúcej sezóny v 1. slovenskej hokejovej lige. Mestské zastupiteľstvo zaviazalo uznesením predstaviteľov klubu vypracovať finančnú analýzu nákladov pre varianty účasti v extralige aj 1. lige.
Rewjri ejwo rijew reowj rioew.
Zdroj: facebook.com/mshkzilina
Zdieľajte:

Klub bude mať vďaka účasti v nižšej súťaži nižšie náklady, no výrazne klesnú aj predpokladané príjmy. Vyplýva to z finančnej analýzy nákladov a príjmov pre hokejovú sezónu 2019/2020 pre „A“ družstvo MsHK Žilina, ktorú na najbližšie zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Žiline predkladajú Ján Nociar, generálny manažér klubu a Peter Durmis, predseda predstavenstva a zároveň poslanec.

Prečítajte si aj

Fanklub HK Poprad počas semifinále.Pod Tatrami hľadajú kouča

Náklady v prvej lige by mali byť v predpokladanej výške 389 420 eur, čo je oproti 705 140 eurám z extraligy len o niečo málo viac ako polovica.

Šetrenie na mzdách hráčov aj ubytovaní a strave

Najvýraznejšie šetrenie sa predpokladá v odmenách pre hráčov, realizačný tím, ubytovaní aj výstroji. Autori analýzy však pripomínajú, že ani prvá liga sa nedá celá odohrať len s vlastnými odchovancami a mladými hráčmi, ktorí by mohli fungovať na základe “amatérskych hráčskych zmlúv”, teda s mesačnou odmenou na úrovni do výšky minimálnej mzdy.

Pozrite si aj

Poulin po prehratej bitke si vybil zlosť na rozhodcovi.VIDEO Poulin si po prehratej bitke vybil zlosť na rozhodcovi!

„Je potrebné však počítať aj s tým, že celá súťaž sa nedá odohrať len s vlastnými odchovancami a „mladými“ hráčmi a teda káder bude dopĺňaný hráčmi so skúsenosťami z vyšších súťaží, ktorých hráčske zmluvy už budú na profesionálnej úrovni a teda aj v iných číslach, čo sa týka mesačných odmien,“ uvádza dôvodová správa.

Pre prvú ligu sa už nepočíta so zahraničnými legionármi, ktorých účasť v kádri vyvolávala náklady na ubytovanie. V 1. lige sa obmedzí aj úroveň poskytovanej stravy alebo nutnosť nákupu kompletnej výstroje a jej častí na mieru. Oproti extralige nebude nutné zaistiť ani videoréžiu a videotechnika, keďže toto nevyplýva z predpisov Slovenského zväzu ľadového hokeja.

Pozrite si aj

Trailer k MS 2019 Bratislava - Košice.VIDEO Medaily sú na svete, o jednú má záujem aj Slovensko

S účasťou mimo extraligy výrazne klesnú aj príjmy

Klub MsHK Žilina síce ušetrí na nákladoch, no účasť v menej prestížnej lige sa prejaví aj na príjmovej zložke. Analýza predpokladá príjmy z reklamy od partnerov a sponzorov na polovičnej úrovni, teda spolu vo výške 100-tisíc eur. Výrazný škrt cez rozpočet spôsobí aj výpadok príjmu od riadiaceho orgánu extraligy, na ktorý majú zainsteresované kluby každoročne nárok:

„PRO – HOKEJ (resp. SZĽH, ak dôjde k zmene riadenia extraligy) je aktuálnym riadiacim orgánom Tipsport extraligy, ktorého akcionárom bol aj MsHK Žilina. Práve z titulu marketingových práv a uzatvorených reklamných zmlúv prostredníctvom PRO – HOKEJ a. s., extraligové kluby mali príjem, ktorý bol v značnej miere nápomocný v rozpočtoch extraligových klubov – príjmová časť.“

Aj preto bude potrebné prevádzku klubu, ktorého jediným vlastníkom je mesto Žilina, dofinancovať predpokladanou sumou 250-tisíc eur, ktorá je o 50-tisíc nižšia ako odhadovaná dotácia pre účasť v extralige. Vedenie MsHK Žilina upozorňuje, že aj prvoligová účasť predstavuje záťaž pre mestský rozpočet v prípade, že by sa klub nepodarilo odpredať.

„Klub bez finančnej podpory zo strany jediného akcionára - Mesta Žilina, nemá nádej na „prežitie“ v akejkoľvek súťažnej forme, len finančná záťaž bude rozdielna v prípade prvoligovej príslušnosti oproti extralige. Nie je mysliteľné, aby klub bez finančnej pomoci zo strany mesta, dokázal naplniť rozpočet pri akejkoľvek forme súťaže. Aj u „neštátnych“ extraligových a prvoligových hokejových klubov, mestá finančne dotujú kluby,“ uzatvára predkladaný materiál.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: zilinak.sk

Diskusia

Podobné články