Hokejový svet Hľadať
HokejovýSvet.sk

Štatistické ukazovatele Spengler Cupu: Kto dominuje medzisviatkovému turnaju?

DAVOS – Pozreli sme sa na štatistické údaje Spengler Cupu, ktoré vychádzajú z informácií od roku 1979. Ročníky pred tým sme v tomto článku do úvahy nebrali.
Logo Spengler Cupu.
Zdroj: swisshockeynews.ch
Zdieľajte:

Kanadské bodovanie Spengler Cupu

Najúspešnejším hokejistov v počte získaných kanadských bodov je dnes už neaktívny 42-ročný center Reto von Arx. Švajčiarsky hokejista, ktorý tímu HC Davos zasvätil takmer celú svoju kariéru štartoval na tradičnom turnaji neuveriteľných jedenásťkrát.

Počas tohto obdobia odohral nastrieľal súperovým brankárom šesť gólov a pridal 24 asistencií. Zaujímavé však je, že najproduktívnejším hráčom jedného turnaja bol iba v sezóne 2006/07, kedy si na svoje konto pripísal sedem bodom. Prvým Slovákom v tomto smere je s ôsmimi bodmi Juraj Kolník.

TOP 5:

1. Reto von Arx (HC Davos) 6+24=30

2. Stacy Roest (Kanada) 8+16=24

3. Jan Alston (Kanada) 11+11=22

4. Jean-Yves Roy (Kölner Haie, Kanada) 8+13=21

5. Andres Ambühl (HC Davos) 11+9=20

Najviac odohraných zápasov na Spengler Cupe

Reto von Arx zároveň nastúpil aj na najviac stretnutí. Stihol ich odohrať 44. Na druhom mieste však je súčasný kapitán HC Davos Andres Ambühl, ktorý bude mať šancu dostať sa na prvú pozíciu. Tretí je bývalý obranca Marc Gianola, ktorý aktuálne vykonáva funkciu prezidenta Spengler Cupu. Celkom logicky patrí prvých päť priečok hráčom Davosu, štvrtý je Čech Josef Marha.

TOP 5:

1. Reto von Arx (HC Davos) 44

2. Andres Ambühl (HC Davos) 42

3. Marc Gianola (HC Davos) 40

4. Josef Marha (HC Davos) 35

5. Sandro Rizzi (HC Davos) 34

Najlepší strelci Spengler Cupu

Na čele streleckých štatistík je opäť hráč domáceho celku, ale o líderstvo sa delí s ďalšími štyrmi hráčmi. Súčasný kapitán HC Davos Andres Ambühl nastrieľal jedenásť presných zápasov.

Už pred rokom mal šancu osamostatniť sa, avšak nepresadil sa ani raz. O prvú pozíciu sa preto delí, nakoľko rovnako gólov majú aj už neaktívni Jan Alston, Oleg Petrov, Jean-Guy Trudel a Michel Riesen.

Šiestym v poradí je s desiatimi úspechmi Čech Marha, zo Slovákov má najviac šesťgólový Juraj Kolník.

TOP 5:

1. Andres Ambühl (HC Davos), Jan Alston (Kanada), Oleg Petrov (HC Davos, CSKA Moskva), Jean-Guy Trudel (Kanada) a Michel Riesen (HC Davos) 11

2. Josef Marha (HC Davos) 10

3. Alexej Tkačuk, Igor Orlov, Sergej Varnavsky (všetci Spartak Moskva) 9

Najviac asistencií na Spengler Cupe

Kráľom asistencií je taktiež Reto von Arx. Tento líder štatistík Spengler Cupu ich má na konte 24, čo je o osem viac druhý Kanaďan Stacy Roest. Desať alebo viac prihrávok na gól má hneď štrnásť hokejistov, z toho až dvanásti sú Kanaďania, dvaja Švajčiari.

TOP 5:

1. Reto von Arx (HC Davos) 24

2. Stacy Roest (Kanada) 16

3. Glen Metropolit (Jokerit, AdlerMannheim, Kanada) 15

4. Domenic Pittis (Kanada), Jeff Toms (Kanada, Genève-Servette HC) 14

5. Jean-Yves Roy (Kölner Haie, Kanada) 13

Najvyšší priemer získaných bodov za jeden zápas

Až 116 hokejistov odohralo na tomto turnaji menej zápasov, ako získalo kanadských bodov. Nad všetkými však tróni Rus Mikhail Anferov. Ten pri svojej jedinej účasti s Dinamom Moskva v roku 1983 získal za štyri stretnutia až desať bodov, čo činí priemere 2,50 bodu na zápas.

Z tých najznámejších majú viac ako bod na jeden duel napríklad Rick Nash, Matt Duchene, Alexander Radulov či Patrice Bergeron. Zo Slovákov sú najlepší Juraj Kolník a Rudolf Huna, obaja v priemere s rovným bodom.

TOP 5:

1. Mikhail Anferov (Dinamo Moskva) 4 zápasy, 10 bodov, 2,5 bodu/zápas

2. Lane Lambert (Kanada), Sergei Varlamov (Dinamo Minsk), Igor Kapustin (Spartak Moskva) všetci 4 zápasy, 9 bodov, 2,25 bodu/zápas

3. Kent Nilsson (HC Davos, HC Lugano), John Fritsche (Tím USA), Anatolij Stepanišev (Sokol Kyjev) všetci 5 zápasov, 11 bodov, 2,2 bodu/zápas

4. Igor Kapustin (Spartak Moskva), David Silk (Tím USA) 4 zápasy, 8 bodov, 2,00 bod/zápas

5. Sergej Zemčenko (Sokol Kyjev), Christian Weber (HC Davos) obaja 5 zápasov, 9 bodov, 1,80 bodu na zápas

Štatistika +/-

V štatistike +/- sa momentálne nad hranicou desiatich kladných bodov nenachádza nik. Najviac má skúsený švajčiarsky zadák Goran Bezina a to deväť. Zo Slovákov má najviac Lukáš Cingel (+5), druhý je Martin Gernát (+4) a tretí Michael Vandas (+3). Zaujímavosťou je, že najmenej, až -9, má Čech Petr Koukal.

TOP 5 (plusové body):

1. Goran Bezina (Genève-Servette HC ) 9

2. Marc-Antoine Pouliot (Kanada), Steve MacSwain (Tím USA) 8

3. Victor Bartley, Peter Hasselblad, Matthew Lombardi, Ivan Nepryayev, Inti Pestoni, Santeri Alatalo všetci po 7

4. Maxim Noreau, Tim Ramholt, James Sheppard, Jame Pollock, Denis Hollenstein, Jay McClement, Markus Nordlund, Mike Hiltner všetci po 6

5. Paul DiPietro, Arturs Kulda, Rick Erdall, Lane Lambert, Tomi Sallinen, Jeremy Morin, Lukáš Cingel, Vincent Praplan, Jesse Joensuu, Paul Marshall, Jakob Karlsson, Paul Boutilier všetci po 5

TOP 5 (mínusové body):

1. Petr Koukal (Pardubice, Jekaterinburg, Jokerit, Hradec Králové) -9

2. Dario Simion (HC Davos) -8

3. Félicien Du Bois (Sparta Praha, EHC Kloten, HC Davos), Sven Jung (HC Davos), Jesper Lindgren (HPK Hämeenlinna) všetci po -7

4. Enzo Corvi (HC Davos), Niklas Hagman (HC Davos, Jokerit) obaja po -6

5. Štrnásť hráčov po -5

Najtrestanejší hráči Spengler Cupu

Honor najtrestanejšie hráča turnaja je v správnych rukách. Drží ho Kanaďan Yves Sarault, ktorý sa ako tvrdý muž prezentoval celú svoju kariéru aj hokejistu NHL. Nazbieral až šesťdesiat trestných minút, čo je o osemnásť viac, ako druhý Joel Kwiatkowski. Zo Slovákov ich má najviac Milan Hruška, desať.

TOP 5:

1. Yves Sarault (Kanada, ERC Ingolstadt) 60

2. Andres Ambühl (HC Davos) 44

3. Joel Kwiatkowski (Kanada, HC Fribourg-Gottéron ) 42

4. Kelly Fairchild (Eisbären Berlin) 41

5. Vitali Proshkin (Salavat Yulayev Ufa) 40

Najviac odchytaných zápasov medzi brankármi

V tejto štatistike jednoznačne kraľuje najlepší švajčiarsky brankár súčastnosti Leonardo Genoni, ktorý štartoval až na neuveriteľných ôsmich ročníkoch. Sedemkrát chytal ako dlhoročná jednotka Davosu, raz v tíme Švajčiarska. Zo Slovákov je na tom najlepšie Patrik Rybár s piatimi odchytanými duelmi. Na Spengler Cupe nastúpili aj Ján Lašák a Rastislav Staňa.

TOP 5:

1. Leonardo Genoni (HC Davos, Švajčiarsko) 21

2. Maxim Mikhailovsky (CSKA Moskva), Oleg Bratash (Krylia Sovetov Moskva), Viktor Doroschenko (Spartak Moskva) všetci po 9

3. Reto Berra (HC Davos), Elvis Merzlikins (HC Lugano), Alexei Marin (Spartak Moskva) všetci po 8

4. Dmitri Saprykin (Spartak Moskva) 7

5. Jonas Hiller (HC Davos) 6

Zdieľajte:
Zdroj informácií: eliteprospects.com

Diskusia

Podobné články