VIDEO Tatar naprázdno šiestykrát v rade, Halákove víťazné kúzlo je preč

WASHINGTON - Bodové suchoty útočníka Detroitu Tomáša Tatara pokračujú.
Zdroj: 25880

Hokejisti New Yorku Islanders prehrali v noci na piatok v NHL na ľade Washingtonu Capitals 3:4. V bránke hostí bol Slovák Jaroslav Halák, ktorý inkasoval štyri góly z devätnástich striel domácich.

"Ostrovania" ťahali v zápase stále za kratší koniec, trikrát dokázali odpovedať na góly súpera, no na ten posledný v 57. minúte z hokejky dvojgólového Larsa Ellera už nie. NY pritom v záverečnom dejstve prestrieľal súpera 19:2. "Na konci to dopadlo nešťastne. Urobili sme skvelú prácu v tom, že sme sa dokázali vždy dotiahnuť, mali sme mnoho striel na bránku a podarilo sa nám vyrovnať. No opäť, oni dali víťazný gól krátko pred koncom. Musíme sa z toho poučiť," povedal tridsaťdvaročný slovenský reprezentant. Halák má v prebiehajúcej sezóne v deviatich štartoch päť víťazstiev, priemer 2,82 gólu na zápas a 90,6-percentnú úspešnosť zákrokov.

Z víťazstva sa tešil Zdeno Chára, keď jeho Boston triumfoval na vlastnom ľade nad Vegas Golden Knights tesne 2:1. Slovenský kapitán "medveďov" absolvoval na ľade vyše 25 minút a pripísal si dve strely na bránku. O triumfe Bostonu rozhodol v 50. minúte dvadsaťštyriročný Sean Kuraly, pre ktorého to bol prvý gól v základnej časti NHL. V minulej sezóne už strelil dva v play off. "Samozrejme, je to skvelý pocit. Moja úloha je hrať spoľahlivo a konzistentne a pokúšať sa o góly, keď mám šancu. Teraz sa to podarilo, čo ma teší," uviedol Kuraly. Pre Vegas to bola po výbornom štarte do sezóny tretia prehra za sebou. "Myslím si, že chalani naozaj bojovali proti dobrému, silnému tímu Bostonu. Rozhodli maličkosti, odrazený puk tu, odrazený puk tam," uviedol pre nhl.com tréner "zlatých rytierov" Gerard Gallant.

Tomáš Tatar nebodoval v šiestom zápase za sebou a jeho Detroit prehral na klzisku Ottawy 1:3. "Senátorov" potiahli Mark Stone, ktorý strelil gól a pridal asistenciu, a 24 úspešnými zákrokmi brankár Craig Anderson. Kanadský tím uspel po dvoch prehrách za sebou. "Je to pre nás veľké víťazstvo. Detroit na nás vybehol a snažil sa nás uštvať, no my sme si udržali kontrolu nad zápasom. Mohli sme pridať aj ďalšie góly," povedal Stone, ktorý v zápase pokoril 200-bodovú hranicu v NHL.

Vo výborných výkonoch pokračujú hokejisti Los Angeles Kings. Stále bez zraneného Mariána Gáboríka zvíťazili v noci na piatok doma nad Torontom a posunuli sa na prvé miesto tabuľky Západnej konferencie. V trinástich stretnutiach od začiatku prebiehajúcej sezóny nazbierali 21 bodov, čím vyrovnali klubový rekord. V minulosti sa im to podarilo iba raz, v ročníku 1980/1981.

Tyler Toffoli dal dva góly, Tanner Pearson mal tri asistencie a Michael Amadio dosiahol svoj premiérový presný zásah v kariére v NHL. "Bol to neopísateľný pocit, mojím telom vibrovali emócie. Musím sa poďakovať Pearsonovi za skvelú prihrávku," povedal Amadio. "Králi" viedli v závere druhej tretiny už 5:0. "Odštartovali sme výborne, hrali sme rýchlo, tvrdo a dodržiavali sme taktické pokyny," povedal útočník Adrian Kempe, ktorý prispel asistenciou. Hostia však dokázali tromi gólmi duel ešte zdramatizovať. Ich pokus o zvrat odštartoval v 38. minúte Auston Matthews, ktorý premenil trestné strieľanie a dosiahol jubilejný desiaty gól sezóny. Necelú minútu a pol pred záverečnou sirénou však nepremenil druhý penaltový pokus.

Toronto malo tiež veľmi dobrý štart do sezóny, no v uplynulých dueloch sa mu nedarí, keď z piatich prehralo štyri. "Mali skvelý začiatok a my sme im v prvých dvoch tretinách v podstate odovzdávali puky. V útoku máme nesmiernu kvalitu, takže ak dokážeme limitovať chyby v defenzíve, bude to v poriadku," povedal obranca Toronta Jake Gardiner.

Vynikajúci výkon v noci na piatok predviedol Semjon Varlamov. Dvadsaťdeväťročný ruský brankár zlikvidoval až 57 zo 60 striel hráčov Caroliny a svoje Colorado priviedol k triumfu 5:3. Varlamov zároveň prekonal vlastný klubový rekord Colorada v počte úspešných zákrokov v základnej časti, 6. januára 2015 ich proti Chicagu mal o tri menej. Pri svojom predchádzajúcom vystúpení minulý týždeň proti Vegas, paradoxne, inkasoval sedem gólov z 21 striel. "Psychicky to bol pre mňa veľmi ťažký zápas. Vtedy som si myslel, že mám dobrý štart, ale potom sa všetko zosypalo. Musel som sa z toho otriasť. Teraz sa cítim dobre. Niekedy čelíte 30 strelám a ste vyčerpaný, ale v tomto stretnutí nie. Nikdy neviete, ako zareaguje vaše telo," povedal Varlamov.

V zápase sa darilo aj obrancovi "lavín" Patrikovi Nemethovi, ktorý ku svojmu premiérovému gólu v NHL pridal aj asistenciu. "Najdôležitejšie je, že sme zvíťazili. Bolo to však naozaj veľmi dlho, čo som strelil gól. Moja úloha je hrať spoľahlivo v defenzíve a dostať puky z našej obrannej tretiny. Ak pridám aj gól, je to skvelé. Ak nie, verím, že svoje hlavné úlohy si plním dobre," uviedol Nemeth.

Ako posledné prišlo o domácu nezdolanosť St. Louis. Blues po piatich triumfoch pred vlastnými fanúšikmi podľahli Philadelphii 0:2 a stratili aj štvorzápasovú víťaznú a sedemzápasovú bodovaciu sériu. Navyše, prišli aj o vedúce postavenie na západe, kde ich zosadilo LA. Hlavnú zásluhu na tom mal český brankár Flyers Michal Neuvirth, ktorý zlikvidoval všetkých 33 striel súpera. "Chytal výborne. My sme sa ako tím ani len nepriblížili k tomu, čo by sme mali hrať. Začali sme slabo a ani druhá tretina nebola nič moc," povedal center Blues a bývalý hráč Flyers Brayden Schenn.

Mark Scheifele dopomohol hetrikom k tretiemu víťazstvu Winnipegu za sebou, Jets si doma poradili s Dallasom Stars 5:2 a poskočili na štvrté miesto na západe. Blake Wheeler prispel k triumfu tromi asistenciami. "Mali sme dobrý štart do zápasu, tak, ako to chceme vždy. Je to otázka, ako dobre sa nabudíme a ako sme pripravení," povedal Scheifele. Na druhej strane natiahol svoju gólovú šnúru na štyri zápasy Alexander Radulov.

Matt Cullen strelil prvý gól sezóny na 41. narodeniny a pridal aj asistenciu pri víťazstve jeho Minnesoty nad Montrealom 6:3. Oliver Bjorkstrand a Josh Anderson dosiahli po dva presné zásahy pri triumfe Columbusu nad Floridou 7:3. Benoit Pouliot nazbieral dva góly a asistenciu pri úspechu Buffala nad Arizonou 5:4.

NHL - sumáre:

BOSTON BRUINS - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Góly: 24. Nash (Czarnik, Krug), 50. Kuraly (Debruski, Krug) - 30. Eakin (Schmidt). Brankári: Rask - Lagace, strely na bránku: 28:29, 17.565 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - NEW YORK ISLANDERS 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)
Góly: 6. Chorney (Stephenson, Eller), 17. Eller (Stephenson, Bowey), 37. Chiasson (Carlson, Beagle), 57. Eller (Wilson, Carlson) - 14. Tavares (Lee, Bailey), 37. Lee (Bailey, Barzal), 47. Lee (Hickey, Tavares). Brankári: Holtby - HALÁK, strely na bránku: 19:38, 18.506 divákov.

FLORIDA PANTHERS - COLUMBUS BLUE JACKETS 3:7 (1:2, 2:3, 0:2)
Góly: 5. Pysyk (Trocheck, McGinn), 21. McCoshen (Vrbata, Trocheck), 29. Trocheck (Yandle, MacKenzie) - 12. Anderson (Dubinsky, Dubois), 17. Anderson (Nutivaara, Jenner), 26. Hannikainen (Savard, Calvert), 30. Bjorkstrand (Jones, Milano), 32. Bjorkstrand (Werenski, Calvert), 44. Motte (Jenner, Nutivaara), 47. Jenner (Panarin, Werenski). Brankári: Reimer (30. Niemi) - Bobrovskij, strely na bránku: 34:40, 9.311 divákov.

OTTAWA SENATORS - DETROIT RED WINGS 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Góly: 20. Stone (Hoffman, Karlsson), 32. Burrows (Stone, Phaneuf), 60. Thompson (Karlsson, Pyatt) - 57. Mantha (Green, Larkin). Brankári: Anderson - Howard, strely na bránku: 30:25, 14.724 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - NEW YORK RANGERS 1:2 pp (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)
Góly: 31. Gourde (Hedman, Point) - 19. Krieder (Zibanejad, Skjei), 62. Miller (Shattenkirk, Lundqvist). Brankári: Vasilevskij - Lundqvist, strely na bránku: 28:35, 19.092 divákov.

MINNESOTA WILD - MONTREAL CANADIENS 6:3 (3:0, 1:1, 2:2)
Góly: 5. Cullen (Reilly, Winnik), 5. Niederreiter (Dumba), 16. Ennis (Cullen, Dumba), 33. Suter (Koivu, Granlund), 41. Spurgeon (Koivu, Granlund), 59. Foligno - 34. Gallagher (Hudon), 50. Shaw (Danault, Pacioretty), 55. Gallagher (Plekanec). Brankári: Dubnyk - Price, strely na bránku: 27:31, 18.924 divákov.

ST. LOUIS BLUES - PHILADELPHIA FLYERS 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Góly: 21. Manning (Couturier, Giroux), 60. Giroux (Simmonds, Couturier). Brankári: Allen - Neuvirth, strely na bránku: 33:23, 17.162 divákov.

WINNIPEG JETS - DALLAS STARS 5:2 (3:1, 0:1, 2:0)
Góly: 11. Scheifele (Wheeler, Byfuglien), 14. Laine (Kulikov), 16. Myers (Little, Ehlers), 42. Scheifele (Morrisey, Wheeler), 59. Scheifele (Wheeler, Trouba) - 18. Radulov (Seguin), 39. Janmark (Shore, Johns). Brankári: Hellebuyck - Bishop, strely na bránku: 27:23, 15.321 divákov.

CALGARY FLAMES - PITTSBURGH PENGUINS 2:1 pp (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
Góly: 56. Monahan (Gaudreau, Brodie), 63. Giordano (Tkachuk) - 59. Hornqvist (Letang, Malkin). Brankári: Smith - Jarry, strely na bránku: 34:44, 18.837 divákov.

COLORADO AVALANCHE - CAROLINA HURRICANES 5:3 (2:2, 3:1, 0:0)
Góly: 8. Soderberg (Johnson, Barberio), 13. Nemeth (Greer, Jakupov), 32. Comeau (Soderberg, Nieto), 35. Landeskog (MacKinnon, Nemeth), 35. Rantanen (MacKinnon, Barrie) - 1. Rask (Teravainen, Williams), 16. Lindholm (Aho, Fleury), 38. Ryan (Jooris). Brankári: Varlamov - Ward, strely na bránku: 27:60, 12.048 divákov.

ARIZONA COYOTES - BUFFALO SABRES 4:5 (1:1, 0:2, 3:2)
Góly: 14. Ekman-Larsson (Domi, Dvorak), 53. Rinaldo (Demers, Richardson), 55. Cousins (Martinook, Connauton), 60. Dvorak (Demers) - 20. Okposo (Pouliot, O'Reilly), 25. Pouliot (O'Reilly, Okposo), 35. Griffith (Reinhart, McCabe), 47. Kane (Eichel, Scandella), 52. Pouliot (O'Reilly, Ristolainene). Brankári: Raanta - Lehner, strely na bránku: 29:31, 11.477 divákov.

LOS ANGELES KINGS - TORONTO MAPLE LEAFS 5:3 (3:0, 2:2, 0:1)
Góly: 3. Amadio (Pearson), 5. Cammalleri (Brown, Kopitar), 20. Lewis (Shore, Cammalleri), 35. Toffoli (Pearson, Muzzin), 37. Toffoli (Kempe, Pearson) - 38. Matthews (tr. strieľanie), 40. Rielly (Matthews, Hyman), 48. Brown (Gardiner, Nylander). Brankári: Quick - McElhinney, strely na bránku: 28:36, 18.230 divákov.

Slováci v akcii:
Zdeno Chára (Boston) 25:17 0 0 0 0 2 0
Tomáš Tatar (Detroit) 16:13 0 0 0 0 3 2
Jaroslav Halák (Islanders) 58:39 4/19 78,9
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

VIDEO V NHL opäť lietali rany: Pozrite si tento kanadsko-americký pästný súboj!
Zdroj informácií: TASR/hokejovysvet.sk