VIDEO Dobrá správa pre slovenskú reprezentáciu: Voľných máme dvoch brankárov z NHL!

NHL
New York - Posledným účastníkom play off NHL 2016/2017 sa stalo Toronto. Maple Leafs zdolali v noci na nedeľu na domácom ľade Pittsburgh 5:3 a uchmatli zostávajúcu ôsmu postupovú miestenku vo Východnej konferencii.
Zdroj: nhl.com

Slovenský obranca Martin Marinčin opäť chýbal v zostave "javorových listov". V bojoch o Stanleyho pohár si tak nezahrajú hokejisti Tampy Bay s brankárom Petrom Budajom a New Yorku Islanders s Jaroslavom Halákom, ktorým sa po základnej časti skončí klubová sezóna.

"Ostrovanom" nestačila ani výhra 4:2 na ľade New Jersey, ku ktorej prispel Halák 37 úspešnými zákrokmi a stal sa prvou hviezdou duelu. Slovenský brankár nastúpil po návrate z farmy 23. marca na sedem zápasov a v šiestich doviedol svoj tím k víťazstvu. Islanders s ním v bránke od začiatku vyhrali aktuálne päť zápasov za sebou, ale ani mohutný finiš neodvrátil fakt, že newyorský tím bude prvýkrát od roku 2014 v play off chýbať. "Halák bol excelentný. Mal fantastické čísla, v bránke pôsobil isto a spoľahlivo. Jeho výkony dodávali tímu istotu a sebavedomie," povedal pre nhl.com tréner "ostrovanov" Doug Weight. Výkon Haláka vyzdvihol aj jeho náprotivok Keith Kinkaid. "Mali sme dosť šancí, ale podržal ich Halák. Chytá veľmi dobre, odkedy sa vrátil a bol kľúčovým hráčom svojho tímu," uviedol Kinkaid.

Islanders aj Lightning (zhodne 92 bodov) strácajú pred záverečným duelom základnej časti na dvojicu Toronto a Boston (95) nedostihnuteľné tri body. Devils obsadia posledné miesto vo Východnej konferencii, čo sa im naposledy stalo v sezóne 1985/86. Časť predzápasovej rozcvičky absolvoval s "diablami" český útočník Patrik Eliáš, ktorý nedávno oficiálne ukončil kariéru. V NHL odohral 20 sezón, všetky za Devils a je najproduktívnejším hráčom aj najlepším strelcom v klubovej histórii. Jeho manželka a dve dcéry potom vhodili symbolické buly medzi jeho a útočníka Islanders Briana Giontu, ktorý s Eliášom hral v New Jersey šesť sezón.

Zo Slovákov bodoval v noci iba Tomáš Tatar, ani jeho asistencia nepomohla Detroitu k víťazstvu, Red Wings podľahli doma Montrealu 2:3 po predĺžení. Slovenský krídelník v druhej tretine pripravil gól Dylanovi Larkinovi, ktorý skóroval na 2:1 pre Red Wings. Pre Tatara to bola 21. asistencia v sezóne. Detroit ukončí sezónu v nedeľu doma proti New Jersey a bude to záverečný zápas v ikonickej Joe Louis Arene. Montreal sa v 1. kole play off stretne s New Yorkom Rangers.

Známe sú aj ďalšie dve dvojice 1. kola play off. Víťaz Západnej konferencie Chicago s triom slovenských útočníkov Mariánom Hossom, Richardom Pánikom a Tomášom Jurčom narazí na držiteľa druhej voľnej karty Nashville, druhý tím Centrálnej divízie Minnesota sa stretne s tretím St. Louis. Chicago vo svojom záverečnom vystúpení v základnej časti prehralo v Los Angeles 2:3, keď v predĺžení rozhodol o triumfe Kings obranca Drew Doughty. Do play off tak Blackhawks vstúpia po štvorzápasovej sérii prehier. Hossa počas takmer 16 minút na ľade zaznamenal štyri strelecké pokusy, Pánik mal "plusku" a jednu strelu, Jurčo sa nezmestil do zostavy. V drese Kings odohral Marián Gáborík 14 minút, pripísal si mínusový bod a dve strely.

Boston v poslednom zápase pred play off prehral s najlepším tímom súťaže Washingtonom 1:3. Obaja súperi môžu na seba naraziť aj v prvom kole vyraďovačky. Ak Toronto získa s Columbusom minimálne bod, stretne sa Boston s Capitals. Ak nie, narazí na Ottawu. Kapitán Bruins Zdeno Chára bol na ľade viac ako 28 minút, pripísal si dve mínusky a dve strely. V druhej tretine jeho delový pokus fantasticky zlikvidoval brankár "Caps" Philipp Grubauer. Štyridsaťročný Chára nebodoval prvýkrát po štyroch zápasoch.

Edmonton so slovenským obrancom Andrejom Sekerom v zostave vyhral vo Vancouveri 3:2, zabezpečil si minimálne druhé miesto v Pacifickej divízii a môže sa dostať aj na prvé. Keď "olejári" v nedeľu opäť zdolajú Canucks a Anaheim prehrá v riadnom čase s Los Angeles, stanú sa víťazmi divízie. Oilers pokorili hranicu 100 bodov prvýkrát od sezóny 1986/87. Jednu asistenciu zaznamenal kapitán Connor McDavid, ktorý si tak predĺžil bodovú sériu na 13 duelov, najdlhšiu v lige v tomto ročníku. Sekera odohral 21 minút a 15 sekúnd, mal plusku a dve strely.

Výsledky NHL:

Ottawa - New York Rangers 3:1

Góly: 24. Hoffman (Stone, Pageau), 30. Brassard (Stalberg, Burrows), 47. Pageau (Borowiecki, Stone) - 60. Zibanejad (Kreider). Brankári: Anderson - Lundqvist, strely na bránku: 33:19, 18.976 divákov

Philadelphia - Columbus 4:2

Góly: 13. Bellemare (VandeVelde, Ľubimov), 15. Del Zotto (Schenn, Weise), 27. Voráček (Giroux, Simmonds), 34. Provorov (MacDonald, Schenn) - 22. Jones (Wennberg, Foligno), 36. Jenner (Gagner, Hartnell). Brankári: Mason - Bobrovskij, strely na bránku: 24:22, 19.789 divákov.

Boston - Washington 1:3

Góly: 36. C. Miller (Stafford) - 5. Johansson (Williams), 37. Shattenkirk (Bäckström, Ovečkin), 40. Williams (Kuznecov, Schmidt). Brankári: Chudobin (41. Rask) - Grubauer, strely na bránku: 22:32, 17.565 divákov.

Los Angeles - Chicago 3:2 pp

Góly: 45. Toffoli (Kopitar, Carter), 60. Brown (Kopitar, Carter), 61. Doughty (Carter, Kopitar) - 7. Toews (Schmaltz, Keith), 54. Panarin (Kane, Keith). Brankári: Quick - Crawford, strely na bránku: 26:27, 18.230 divákov.

New Jersey - New York Islanders 2:4 /HALÁK za hostí kryl 37 z 39 striel, úspešnosť zásahov 94,9 percenta/

Góly: 45. Bennett, 60. Bennett (Prout, Wood) - 23. Pelech (Kuľomin), 27. Lee (Leddy, Beauvillier), 44. Chimera (Quine, de Haan), 49. Lee (Bailey, Leddy). Brankári: Kinkaid - HALÁK, strely na bránku: 39:20, 16.514 divákov.

Carolina - St. Louis 4:5 pp a sn

Góly: 10. Dahlbeck (Staal), 20. Skinner (Hanifin, Pesce), 35. Nordström (Tolčinskij, Rask), 50. Skinner (Pesce, Hanifin) - 1. Barbašev (Pietrangelo, Tarasenko), 26. Steen (Tarasenko, Pietrangelo), 40. Reaves (Upshall, Brodziak), 43. Upshall, rozh. nájazd Tarasenko. Brankári: Ward - Hutton, strely na bránku: 38:39, 13.509 divákov.

Detroit - Montreal 2:3 pp /TATAR za domácich 0+1/

Góly: 11. Nielsen (Helm), 33. Larkin (TATAR, Lorito) - 25. Beaulieu (Byron, Gallagher), 39. Lehkonen (Nesterov), 62. Galchenyuk (Nesterov). Brankári: Mrázek - Lindgren, strely na bránku: 27:30, 20.027 divákov.

Florida - Buffalo 3:0

Góly: 28. Bjugstad (Vanek, Smith), 38. Huberdeau (Jágr), 46. Huberdeau (Jágr). Brankári: Reimer - Lehner, strely na bránku: 37:30, 17.235 divákov.

Toronto - Pittsburgh 5:3

Góly: 7. van Riemsdyk (Bozak, Polák), 24. Bozak (Nylander, Gardiner), 55. Kapanen (Hunwick, Matthews), 58. Brown (Gardiner, Hunwick), 60. Matthews - 7. Kessel (Cullen, Kühnhackl), 28. Crosby (Guentzel, Schultz), 47. Guentzel. Brankári: Andersen (23. McElhinney) - Fleury, strely na bránku: 30:18, 19.561 divákov.

Winnipeg - Nashville 2:1

Góly: 51. Connor (Lowry), 60. Wheeler (Scheifele, Byfuglien) - 32. Ellis. Brankári: Hellebuyck - Rinne, strely na bránku: 36:34, 15.294 divákov.

Dallas - Colorado 4:3 pp a sn

Góly: 14. Shore (Eakin, Pateryn), 21. Benn (Klingberg, Seguin), 54. Seguin (Lindell, Klingberg), rozh. nájazd Seguin - 38. Rantanen (Barrie, Andrighetto), 46. Landeskog (Beauchemin, Comeau), 49. MacKinnon (Barrie, Compher). Brankári: Lehtonen - Smith, strely na bránku: 45:24, 18.532 divákov.

Arizona - Minnesota 1:3

Góly: 43. Perlini (Doan, Goligoski) - 5. Haula (Pominville), 11. Staal (Coyle), 54. Hanzal (Koivu, Dumba). Brankári: Smith - Kuemper, strely na bránku: 21:45, 17.490 divákov.

San Jose - Calgary 3:1

Góly: 25. Tierney (Hansen), 39. Bödker (Tierney, Goodrow), 52. O'Regan (Vlasic, Burns) - 40. Lazar (Tkachuk, D. Hamilton). Brankári: Dell - Elliott (41. Rittich), strely na bránku: 27:21, 17.562 divákov.

Vancouver - Edmonton 2:3

Góly: 37. Boeser (H. Sedin, D. Sedin), 60. Edler (Boucher, H. Sedin) - 22. Eberle (Nugent-Hopkins, Russell), 44. Letestu (McDavid, Klefbom), 50. Pakarinen (Lucic, Benning). Brankári: Miller - Talbot, strely na bránku: 31:35, 18.865 divákov.

Zoznam účastníkov play off:

Západná konferencia (8): Chicago - víťaz konferencie, resp. Centrálnej divízie, Minnesota, Anaheim, San Jose, Edmonton, Calgary, St. Louis, Nashville

Východná konferencia (8): Washington - víťaz základnej časti NHL aj konferencie, resp. Metropolitnej divízie, Montreal - víťaz Atlantickej divízie, Columbus, Pittsburgh, New York Rangers, Boston, Ottawa, Toronto