Hokejový svet Hľadať
HokejovýSvet.sk

Slovenská štvorica s nejasnou budúcnosťou

Na trhu s voľnými hráčmi aj Handzuš a Meszároš, na zmluvy čaká Pánik, Tatar.
Zdroj: tasr
Zdieľajte:

Po víkendovom vstupnom drafte NHL sa pozornosť zámorskej hokejovej verejnosti upriamuje na utorok, keď sa o 16.00 SELČ otvorí trh s voľnými hráčmi. Profiligové kluby majú šancu vystužiť svoje kádre o viacerých skúsených hokejistov, ktorým vypršali 30. júna zmluvy a ich doterajší zamestnávateľ nemal záujem im ich predĺžiť. K dispozícii sú aj hráči, ktorí boli z kontraktov vykúpení. Na základe kolektívnej zmluvy prijatej po poslednom lockoute mohli kluby s neobmedzenými voľnými hráčmi rokovať už pred 1. júlom.

Aj tento rok sa na trhu nachádza niekoľko zaujímavých mien. Medzi neobmedzenými voľnými útočníkmi bude najväčší záujem o rakúskeho kanoniera so slovenskými predkami Thomasa Vaneka, naposledy hráča Montrealu. Tímy, ktoré potrebujú získať kvalitného centra, sa budú snažiť privábiť ďalšieho elitného hráča so slovenskou krvou Paula Šťastného. Vedenie Colorada sa synom legendárneho Petra Šťastného dosiaľ márne pokúšalo predĺžiť spoluprácu, očakáva sa, že na trhu by mal dostať viac, než doteraz zarábal (6,6 milióna dolárov ročne). Voľný je aj veterán Jarome Iginla, ktorého si Boston síce chcel udržať v kádri, no nedokázal pre neho nájsť potrebné financie pod napätým platovým stropom. Ešte minimálne jednu sezónu by chcel v NHL potiahnuť Slovák Michal Handzuš, ktorý po vypršaní ročného kontraktu na 1 milión dolárov ďalej nepokračuje v organizácii Chicaga. Tridsaťsedemročný center by mohol byť zaujímavý pre kluby, ktoré potrebujú v kabíne skúseného veterána či kvalitného hráča na buly. "Hokej ma stále baví. Cítim, že dokážem hrať lepšie, než som ukázal v minulej sezóne. Som už zdravý a budem mať v lete dostatok času, aby som sa dostal do potrebnej formy. Cítim, že stále mám čo ponúknuť. Viem však, že mám svoj vek a netuším, aký bude o mňa záujem," uviedol Handzuš prednedávnom pre denník Chicago Tribune.

Spomedzi obrancov pútajú najväčšiu pozornosť Matt Niskanen, Christian Ehrhoff, Anton Stralman a Dan Boyle, ktorého už skúšali výmenou zo San Jose zlákať NY Islanders, ale neuspeli. Pre svoj relatívne mladý vek (28 rokov) a dostatok skúseností bude pre kluby zaujímavý aj Andrej Meszároš. Slovenský zadák strávil uplynulé štyri sezóny vo Philadelphii a na jar prišiel na play off vypomôcť Bostonu. Po sezóne sa mu skončila šesťročná zmluva s priemerným ročným zárobkom 4 milióny dolárov (v sezóne 2013/2014 mal plat až 5,5 mil. USD., pozn. red.), Bruins nemali záujem ju predĺžiť.

Iná je situácia s obmedzenými voľnými hráčmi. Ide o hokejistov, ktorým síce k 30. júnu rovnako vypršali zmluvy, ale vzhľadom na ich nízky vek, respektíve krátke pôsobenie v NHL sú stále viazaní k svojmu doterajšiemu zamestnávateľovi. Ten ak si chce udržať na nich prednostné práva, musí im do 1. júla predložiť kvalifikovanú ponuku na nový kontrakt s povinným 5- či 10-percentným platovým navýšením. Častokrát majú talentovaní mladíci vyššiu cenu, než by mali dostať na základe kvalifikovanej ponuky, a vtedy sa zvyknú rokovania natiahnuť až do jesene. Nie je nezvyčajné, že sa s klubom dohodnú až po začiatku základnej časti. Ak hráč ponuku neprijme, môže si svoj prípad podať na arbitráž, takisto tak môže spraviť klub.

Obmedzení voľní hráči sú rozdelení do viacerých kategórií na základe veku či počtu odohratých sezón v NHL, ktoré stanovujú ich práva. Od 1. júla môžu rokovať aj s ostatnými zámorskými klubmi, ak sa dohodnú na zmluve, má doterajší zamestnávateľ právo ponuku dorovnať a hráča si tak udržať.

Zo slovenských obmedzených voľných hráčov už obdržal základnú ponuku od Tampy Bay krídelník Richard Pánik. Tomu vypršala trojročná zmluva, ktorá mu na úrovni NHL garantovala plat 700-tisíc dolárov. Klub mu ju navýšil o povinných 5 percent na 735-tisíc USD, otázne zostáva, či Pánik bude s touto ponukou súhlasiť.

Ďalší Slovák Tomáš Tatar kvalifikovanú ponuku zatiaľ nedostal. Očakáva sa, že mu ju Detroit predloží v posledných hodinách pred otvorením trhu. Súčasná zmluva zaručovala Tatarovi na profiligovej úrovni ročný plat 650.000 dolárov (s výkonnostnými bonusmi 840-tisíc dolárov). Keďže bol nižší ako 660-tisíc USD, musí mu ho klub navýšiť minimálne o 10 percent na 715.000 dolárov. Vzhľadom na výkony slovenského útočníka v uplynulej sezóne, v ktorej sa zaradil medzi stabilných hráčov kádra Red Wings a s 19 gólmi bol druhým najlepším strelcom mužstva, sa očakáva, že ponuku neprijme a bude sa s agentom snažiť vyjednať lepšiu. Tatar už naznačil, že nechce ísť pod cenu, aj z toho dôvodu, aby nepoškodil rokovaciu pozíciu iným hráčom v súťaži.

Najzaujímavejšie mená medzi neobmedzenými voľnými hráčmi (v zátvorke je uvedený vek a posledný hráčov zamestnávateľ, zdroj: nhl.com)

brankári - Ryan Miller (33, St. Louis), Jonas Hiller (32, Anaheim), Martin Brodeur (42, New Jersey), Tim Thomas (40, Dallas), Tomáš Vokoun (37, Pittsburgh), Iľja Bryzgalov (34, Minnesota), Ray Emery (31, Philadelphia)

obrancovia - Dan Boyle (37, NY Islanders/San Jose), Matt Niskanen (27, Pittsburgh), Christian Ehrhoff (31, Buffalo), Brooks Orpik (33, Pittsburgh), Anton Stralman (27, NY Rangers), Willie Mitchell (37, Los Angeles), Stephane Robidas (37, Anaheim), Sami Salo (39, Tampa Bay), Andrej MESZÁROŠ (28, Boston)

útočníci - Paul Šťastný (28, Colorado), Thomas Vanek (30, Montreal), Jarome Iginla (36, Boston), Daniel Alfredsson (41, Detroit), Mike Cammalleri (32, Calgary), Brad Richards (34, NY Rangers), Mike Ribeiro (34, Arizona), Dave Bolland (28, Toronto), Michail Grabovskij (30, Washington), Matt Moulson (30, Minnesota), Brian Gionta (35, Montreal), Michal HANDZUŠ (37, Chicago)

Najzaujímavejšie mená medzi obmedzenými voľnými hráčmi:

James Reimer (brankár, Toronto), P.K. Subban (obranca, Montreal), Justin Schultz (o, Edmonton), Torey Krug (o, Boston), Ryan O Reilly (útočník, Colorado), Ryan Johansen (ú, Columbus), Derick Brassard (ú, NY Rangers), Reilly Smith (ú, Boston), Tomáš TATAR (ú, Detroit), Richard PÁNIK (ú, Tampa Bay)

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články