Európske hokejové štadióny s elektrizujúcou atmosférou

Djurgardens IF (Ericsson Globe)
16 – násobný švédsky majster (naposledy 2001) sa môže popýšiť krásnou halou s kapacitou 13850 divákov. V Ericson Globe sa taktiež koná množstvo kultúrnych podujatí a vtedy sa kapacita hľadiska zvyšuje až na 16000 návštevníkov. Zaujímavosťou je, že táto národná hokejová aréna je momentálne najväčšia pologuľovitá stavba na svete. Jej priemer je 110m a výška 85m. Aréna bola otvorená v roku 2009. Svoje domáce zápasy tu odohráva aj klub Hammarby IF. Domácemu klubu momentálne patrí siedme miesto v súťaži SHL. Miestni diváci mali možnosť sledovať aj päť zápasov NHL. Medzi ďalšie zaujímavé podujatia organizované v Ericson Globe patria ME v krasokorčuľovaní 2015, svetové finále v hre Starcraft či živé vystúpenie relácie Top Gear.
SC Bern (PostFinance Arena)
13-násobný víťaz NLA sa môže pochváliť najvyššou priemernou návštevnosťou hokejových zápasov v Európe. Tá činí 16 347 divákov pri kapacite 17 031 miest (95.42 %). Aréna bola postavená v roku 1967 a do dnešnej podoby prestavaná v roku 2008. Najväčšou zaujímavosťou hľadiska je obrovská tribúna na státie, ktorá pojme 7000 fanúšikov (do roku 2009 mala kapacitu viac ako 11 000). Práve tá je dôvodom elektrizujúcej atmosféry. V roku 2009 Bern hostil Majstrovstvá sveta v hokeji. SC Bern patrí momentálne prekvapujúco až deviata priečka.
Alder Mannheim (SAP Arena)
Perfektnú atmosféru môžete zažiť aj na domácich zápasoch úradujúceho majstra nemeckej DEL (celkovo šesť titulov). Kapacita arény je 13 600 divákov a aj tento klub sa môže pochváliť celkom slušnou percentuálnou úspešnosťou predaja lístkov (82,6%). Priemerná návštevnosť činí 11 283 divákov. Aj SAP Arena patrí medzi tie novšie, otvorená bola v roku 2005 a cena výstavby sa vyšplhala na nie veľmi vysokých 70 miliónov Eur. Hokej nie je jediný šport, ktorý tu môžete sledovať. Na hádzanú je vyčlenených v hľadisku 14 500 miest a na basketbalové zápasy sa zmestí 13 900 divákov. Hádzanárske duely tu hráva miestny klub Rhein-Neckar Löwen. Alderu momentálne patrí siedma priečka.
Cracovia Krakov (Lodowisko im. Adama „Kocha“ Kowalskiego)
Búrlivú atmosféru na hokejových dueloch môžete zažiť aj v „exotickejších“ ligách. Dobrým príkladom je aj tá u našich severných susedoch. Ešte pred pár rokmi v Poľsku zimné štadióny zívali prázdnotou, no globalizácia tohto športu či „fanúšikovský boom“ dopomohol k tomu, že jedinečný zážitok z pohľadu atmosféry prežijete napríklad v Krakove. Od miestneho „lodowiska“ nečakajte nič extra. Postavené bolo ešte v roku 1961 a jeho kapacita je 2514 miest na sedenie. Avšak aj tieto menšie priestory štadióna a návštevy často aj futbalových fanúšikov dokážu pomôcť k vysokým hodnotám decibelov. Cracovia ako desaťnásobný majster momentálne vstupuje do play off z prvého miesta. V mužstve nájdeme aj dvoch Slovákov – Patrika Svitanu a Petra Novajovského.
HC Slovan Bratislava (Zimný Štadión Ondreja Nepelu)
Najlepšiu atmosféru spomedzi štadiónov mužstiev účinkujúcich KHL zažijete práve v našom hlavnom meste. Tieto reči nevychádzajú len z úst miestnych fanúšikov či hráčov, ale aj od hostí či vedenia ligy. Azda o tejto aréne netreba veľa písať. Kapacita je 10 055 miest, priemerná návštevnosť 10 013 divákov, čo je v prepočte 99,58 % z celkového počtu miest.
Örebro HK (Behrn Arena)
Na záver tu máme tak trochu netradičný výber a to preto, že o super atmosféru sa nestarajú len fanúšikovia. Miestna aréna patrí medzi tie menšie v najvyššej švédskej súťaži. Kapacita arény je 5 200 miest, otvorená bola pred 50 rokmi a renováciou prešla v roku 2011. Domáci fanúšikovia ešte v nedávnej minulosti patrili medzi tých menej bujarých. Prišla však sezóna 2014/2015 a Behrn Arena sa stala miestom s top atmosférou možno nie počas zápasu, ale po jeho záverečnom hvizde určite. Prečo asi?