Fíni a Švajčiari napokon zvládli druhé zápasy

Švajčiarski hokejisti zvíťazili na MS v Česku nad Francúzskom 3:1 a do tabuľky A-skupiny si pripísali prvé tri body. Hokejisti Fínska si napravili chuť po nezdare v úvodnom zápase s USA (1:5), keď vo svojom druhom vystúpení v B-skupine zdolali Dánsko 3:0.

A-skupina:
Francúzsko - Švajčiarsko 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Góly: 49. Raux - 16. Hollenstein (Brunner, Josi), 22. Josi (Fiala, Blum), 60. Suri (Brunner). Rozhodcovia: Hodek (ČR), Rantala (Fín) - Puolakka (Fín.), Philblad (Švéd.), vylúčení: 4:6 na 2 min., navyše: S. Treille 5+DKZ za údery do oblasti hlavy a krku, Roussel (obaja Fr.) 10+DKZ za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0.

Francúzsko: Huet - Manavian, Auvitu, Besch, Hecquefeuille, Janil, Chakiachvili, Dieude-Fauvel - S. Da Costa, Roussel, Desrosiers - Meunier, S. Treille, Bertrand - Fleury, Y. Treille, T. Da Costa - Claireaux, Guttig, Lamperier
Švajčiarsko: Genoni - Streit, Du Bois, Blum, Josi, Helbling, Grossmann, Geering - Hollenstein, Romy, Brunner - Fiala, Almond, Suri - Bodenmann, Ambühl, Bieber - Trachsler, Schappi, Wieser

Úvod duelu bol opatrný z oboch strán, diváci v pražskej O2 aréne videli viac vylúčených ako gólových šancí. Skóre mohli otvoriť pri vlastnom oslabení Švajčiari, ale Roman Josi sa zoči-voči Cristobalovi Huetovi nepresadil. V 16. minúte dostal za hrubý faul Sacha Treille trest na päť minút plus do konca zápasu a "Helvéti" následnú výhodu využili. Prihrávku od Damiena Brunnera si efektne spracoval Denis Hollenstein a v páde prekonal prekvapeného Hueta - 0:1. O prevahe Švajčiarov v prvej tretine svedčila aj bilancia striel 15:5 v ich prospech. V úvode druhej časti hry zvýšil na 2:0 Josi, ktorý sa presadil po samostatnej akcii. V polovici zápasu podržal Švajčiarov brankár Leonardo Genoni, ktorý zlikvidoval nebezpečné strely obrancu Hecquefeuilleho. V 35. minúte už mohlo byť 3:0, ale Huet výborne zasiahol pri dorážke Matthiasa Biebera. V závere druhého dejstva mohol znížiť Valentin Claireaux, Genoni však jeho úmysel vystihol. Francúzom sa podarilo znížiť v 49. minúte, keď v skrumáži pred švajčiarskou bránkou skóroval Damien Raux. V snahe vynútiť si predĺženie Francúzi v závere odvolali brankára, čo využil Reto Suri a gólom do prázdnej bránky uzavrel skóre stretnutia.

Švajčiari nastúpia v utorok o 16.15 h proti Nemecku, Francúzi si v rovnaký deň o 20.15 zmerajú sily s Rakúšanmi.

B-skupina:
Dánsko - Fínsko 0:3 (0:0, 0:3, 0:0)
Góly: 28. Jokinen (Salmela, Donskoi), 29. Pesonen (Louhivaara, Kemppainen), 36. Barkov. Rozhodovali: Nord (Švéd.), Wehrtli (Švajč.) - Schrader (Nem.), Semjonov (Est.), vylúčení: 4:1 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 8353 divákov.

Dánsko: Dahm – Nielsen, O. Lauridsen, Kristensen, J. B. Jensen, Bödker, M. Lauridsen, Uldall – Madsen, Jakobsen, Hardt – Storm, J. Jensen, Bjorkstrand – Green, Spelling, Hansen – Starkov, Poulsen, Hansen
Fínsko: Rinne – Lepistö, Hietanen, Lindell, Salmela, Ohtamaa, Jaakola, Jokipakka, Mäntylä – T. Ruutu, Kontiola, Aaltonen – J. Jokinen, Barkov, Donskoi – Pihlström, Immonen, Komarov – Louhivaara, Pesonen, Kemppainen

V úvode zápasu boli lepší Dáni, ale potom prevzali iniciatívu na svoje hokejky fínski hokejisti, ktorí mali k dispozícii dve presilové hry. Tie však zostali nevyužité. V 10. minúte mohol otvoriť skóre Jakobsen, ale Rinne vytiahol proti jeho strele perfektný zákrok. "Suomi" rozhodli o svojom víťazstve v druhom dejstve. V 28. minúte Jokinen tečoval strelu Salmelu a puk skončil za chrbtom Dahma, gól uznali arbitri až po konzultácii s videorozhodcom. Už o minútu bolo 2:0, keď sa presadil Pesonen. Tretí zásah favorita pridal v 36. minúte ďalším šikovným tečom Barkov. V tretej tretine už Dáni nedokázali nič svetoborné vymyslieť a Fíni tak vybojovali prvé tri body na šampionáte.

Fíni sa najbližšie stretnú v pondelok o 20.15 s Nórmi, Dánov čakajú v utorok o 16.15 Bielorusi.