Rusi ani Švédi nezaváhali, padol prvý hetrik na turnaji

Ruskí hokejisti vyhrali aj vo svojom druhom zápase v B-skupine MS nad Slovinskom 5:3. Sympatický výkon Slovincov v ostravskej ČEZ Aréne nestačil na favorizovanú zbornú, ktorá si v závere postrážila dvojgólový náskok.

Rusi nastúpia v pondelok o 16.15 proti USA, Slovinsko si v utorok 5. mája o 20.15 zmeria sily so Slovenskom.

Rusko - Slovinsko 5:3 (3:0, 1:2, 1:1)

Góly: 5. Kovaľčuk (Dadonov, Barulin), 5. Kuľomin (Antipin), 19. Dadonov (Panarin, Šipačov), 30. Šipačov (Panarin, Dadonov), 46. Dadonov (Šipačov, Panarin) – 24. Kopitar (Pretnar, Kranjc), 35. Pance, 55. Sabolič (Tičar, Jeglič).

Rozhodovali: Björk (Švéd.), Sidorenko (Biel.) – Fluri (Švajč.), Lederer (ČR), vylúčení: 2:2 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0.

Rusko: Barulin – Čudinov, Belov, Birjukov, Medvedev, Kulikov, Antipin, Jakovlev - Dadonov, Šipačov, Panarin - Anisimov, Plotnikov, Kovaľčuk - Mozjakin, Malkin, Kuľomin - Tarasenko, Tichonov, Širokov

Slovinsko: Gračnar – Pretnar, Kranjc, Gregorc, Robar, Vidmar, Kovačevič, Stebih, Pavlin - Razingar, Kopitar, Muršak – Jeglič, Tičar, Sabolič – Pance, Mušič, Ograjenšek – Goličič, Rodman, Verlič

Slovinci odolali tlaku veľkého favorita iba do 5. minúty, keď si Kovaľčuk sám nakorčuľoval k ľavému kruhu a strelou švihom trafil medzi Gračnarove betóny. Ani sa nestihli spamätať a o 36 sekúnd prehrávali už 0:2 po góle Kuľomina. Zborná nepoľavila ani potom, na súperovu bránku sa valil jeden útok za druhým a tlak vyvrcholil minútu pred koncom tretiny tretím zásahom z hokejky Dadonova. V 24. minúte síce znížil Kopitar, no v 30. bol opäť trojgólový rozdiel po góle Šipačova.

Rusi potom poľavili, čo využil Pance na druhý gól a Slovinci si vypracovali aj ďalšie šance. Zborná však mala stále navrch a v 46. minúte ju upokojil obranca Dadonov, ktorý potiahol puk do útočného pásma, nakorčuľoval si medzi kruhy a presnou strelou upravil na 5:2. Definitívnu podobu výsledku stanovil Slovinec Sabolič.

Švédski hokejisti triumfovali aj vo svojom druhom vystúpení v A-skupine MS nad Rakúskom presvedčivo 6:1. Prvým autorom hetriku na tohtoročnom šampionáte sa stal ich útočník Filip Forsberg.

Švédi nastúpia v pondelok o 16.15 h proti Lotyšsku, Rakúšania sa o deň neskôr o 20.15 h stretnú s Francúzmi.

A-skupina:

Rakúsko - Švédsko 1:6 (0:3, 0:3, 1:0)

Góly: 54. Heinrich (Komarek, Latusa) - 14. Forsberg, 19. Klefbom (Sjögren, Josefson), 20. Lander (Eriksson, Forsberg), 29. Forsberg (Eriksson, Ekman-Larsson), 30. Lindholm, 32. Forsberg (Lander, Ekman-Larsson)

vylúčení: 6:4 na 2 min., navyše: Rahimi (Švédsko) 10 min. za napadnutie zozadu, presilovky a oslabenia: 0:0.

Rakúsko: Swette (32. Starkbaum) – Peter, Iberer, Pallestrang, Heinrich, Schumnig, Mühlstein, Mitterdorfer – Lebler, M. Raffl, Herburger – T. Raffl, Latusa, Komarek – Rotter, Geier, Hundertpfund – Petrik, Fischer, Woger – Cijan

Švédsko: Nilsson – Ekman-Larsson, Klefbom, Klingberg, Kronwall, Rahimi, Ahnelöv, Ekholm – Forsberg, Eriksson, Lander – Lindström, Ericsson, Möller – Hjalmarsson, Lindholm, Rask – Sjögren, Josefson, Lundqvist

Úvod duelu nepotvrdil papierové predpoklady v prospech favorita, naopak Rakúšania mu sympaticky vzdorovali. Ušiel im však záver prvej tretiny a v priebehu 42 sekúnd sa dvomi inkasovanými gólmi pripravili o možnosť potrápiť vyspelejšieho súpera. Švédom sa uvoľnili ruky aj nohy, na ľade sa pohybovali výrazne voľnejšie a svojimi skúsenosťami trestali rakúske zaváhania.

Do druhej sirény zaknihoval hetrik Forsberg a po šiestom góle vystriedal Swetteho v rakúskej bránke Starkbaum. Švédi potom na ľade dominovali, no "povinný" triumf na nulu napokon neudržali, v 54. minúte prekvapila Nilssona pomerne ľahká Heinrichova strela švihom.