Česko otočilo zápas s Lotyšskom

Českí hokejisti zaznamenali na domácom svetovom šampionáte prvý triumf, keď v sobotňajšom dueli pražskej A-skupiny zdolali Lotyšsko 4:2.

Tromi bodmi za gól a dve asistencie k tomu prispel Ján Kovář, v ktorého formácií sa opäť gólovo presadil aj najstarší strelec v histórii MS Jaromír Jágr. Česi nastúpia po dni voľna v pondelok proti Kanade, Lotyši sa budú snažiť o nápravu reputácie v rovnaký deň proti ďalšiemu favoritovi zo Švédska.

A-skupina

Lotyšsko - Česko 2:4 (1:0, 1:3, 0:1)

Góly: 14. Daugavinš (Darzinš, Galvinš), 24. M. Redhlihs (Sprukts) - 23. Jordán (Červenka, Novotný), 25. Jan Kovář (Nakládal, Erat), 33. Jágr (Erat, Jan Kovář), 46. Voráček (Jan Kovář, Nakládal).

Rozhodovali: Olenin (Rus.), Stricker (Švaj.) – Kilian (Nór.), Puolakka (Fín.), vylúčení: 4:4 navyše Sotnieks (Lotyšsko) 5+DKZ za seknutie, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, 17 383 divákov (vypredané)

Lotyšsko: Masalskis – K. Redlihs, Jerofejevs, Sotnieks, Galvinš, Širokovs, Cibulskis, M. Jass – Sprukts, M. Redlihs, Bukarts – Darzinš, Daugavinš, Džerinš – Sauleitis, Berzinš, Cipulis – Bajaruns, Skvorcovs, K. Jass – Abols.

Česko: Salák (23. Pavelec) – Hejda, Němec, Kolář, Nakládal, Čáslava, Jordán, Krejčík – Sobotka, Erat, Voráček – Klepiš, Kovář, Jágr – Červenka, Novotný, Smoleňák – Koukal, Hertl, Simon – Zaťovič

Plán českej "povinnej jazdy" mierne naštrbilo odstúpenie Klepiša v 2. minúte zápasu. V ofenzíve prevažne stupňovala tempo Kovářova formácia s tímovým dispečerom Jágrom, ale lotyšská obrana úspešne vzdorovala. Úpornou snahou súpera vyšťavila a v 14. minúte pri vylúčení Jágra ponúkla Daugavinšovi gólovú bekhendovú koncovku - 1:0. Po zmene strán naštartoval Čechov Jordánov vyrovnávajúci gól, no vzápätí zmrazil šťastný lotyšský zásah, avšak len nakrátko.

Rýchlu odpoveď režíroval Ján Kovář, ktorého útok ťahal Čechov za víťazstvom. Jeho úsilie napokon zaslúžene korunoval počas 5-minútovej presilovky po ideálne načatej akcii a peferktnom pohybe v útočnom pásme strelou z prvej Jágr - 2:3. Lotyši často lapali po dychu v defenzíve, no vpredu občas zodvihli varovný prst i tej domácej, ktorá si v závere pýtala vyrovnanie. Neinkasovala však a v 46. minúte ju upokojil kapitán Voráček. Domáci duel kontrovali a v obrane mali len minimum práce, pobaltskí reprezentanti pôsobili odovzdaným dojmom. Chytili sa až v závere, no na zvrat už bolo neskoro.